TVN24 | Poznań

16 osób podejrzanych o sprzedaż i handel narkotykami, wśród zatrzymanych trzej policjanci

TVN24 | Poznań

Autor:
gp
Źródło:
PAP
CBŚP i BSW zatrzymało 16 osób podejrzanych o przemyt i handel narkotykami; wśród nich jest 3 policjantów
CBŚP i BSW zatrzymało 16 osób podejrzanych o przemyt i handel narkotykami; wśród nich jest 3 policjantówCBŚP
wideo 2/9
CBŚPCBŚP i BSW zatrzymało 16 osób podejrzanych o przemyt i handel narkotykami; wśród nich jest 3 policjantów

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali 16 osób w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami. Wśród nich jest trzech policjantów. Zostali już zawieszeni.

Według ustaleń śledczych grupa działała w Wielkopolsce i poza granicami kraju, głównie w Niderlandach, od września 2020 roku, aż do momentu jej rozbicia – poinformowała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Wskazała, że członkowie tej grupy podejrzani są o przemyt i wprowadzanie do obrotu substancji narkotycznej 3CMC. - Przemycone substancje miały być rozprowadzone najprawdopodobniej na terenie Wielkopolski – zaznaczyła policjantka.

Zatrzymano w sumie 16 osóbCBŚP

Dwaj zatrzymani w marcu

Pierwszą akcję przeciwko grupie przeprowadzono w marcu na przejściu granicznym w woj. lubuskim. Wtedy policjanci CBŚP udaremnili przemyt z Królestwa Niderlandów do Polski 11 kg 3CMC. - Narkotyk był ukryty w przestrzeniach karoserii auta - podała.

- Wówczas zatrzymano dwie osoby, którym postawiono zarzut wewnątrzwspólnotowego nabycia i przywóz znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych – co oznacza zbrodnię, która jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 15 lat. Decyzją sądu podejrzani trafili do aresztu, gdzie nadal przebywają – tłumaczyła.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Później kolejnych 14

W trakcie dalszej pracy śledczy ustalili kolejne osoby podejrzane o zlecenie przemytu i prawdopodobnie o rozprowadzanie narkotyków. W jej efekcie policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali do sprawy kolejne 14 osób.

Zatrzymanych doprowadzili do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty obrotu znacznymi ilościami narkotyków, w tym sześć osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

- Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu zastosował wobec pięciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, przy czym wobec dwóch osób zastrzegł możliwość jego zmiany po wpłaceniu poręczenia majątkowego po 50 tysięcy złotych – zaznaczyła PK, dodając, że wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.

Za zarzucane czyny może im grozić do 12 lat więzienia.

Akcja rozpoczęła się już w marcuCBŚP

Trzej policjanci zatrzymani

- Wśród zatrzymanych jest trzech funkcjonariuszy policji, którzy byli nabywcami substancji psychotropowej. Dwóch policjantów usłyszało zarzuty udzielania innym osobom substancji psychotropowej w postaci 3-CMC. Ponadto jednemu z funkcjonariuszy policji przedstawiono zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień poprzez dokonywanie nieuprawnionych sprawdzeń w policyjnych systemach informatycznych, a następnie przekazanie uzyskanych w ten sposób informacji służbowych osobie nieuprawnionej – tłumaczyła PK.

Prokuratorzy wskazali, że wobec wszystkich podejrzanych będących funkcjonariuszami policji prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, a ponadto wobec dwójki policjantów także zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

Policjantom za przestępstwa narkotykowe grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Autor:gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości