Po 1050. rocznicy chrztu Polski została tablica upamiętniająca orędzie prezydenta

Prezydent Duda odsłonił tablicę na MTP
Prezydent Duda odsłonił tablicę na MTP
tvn24
tvn24Prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę na MTP

Na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Jak czytamy na niej, zgromadzenie zwołano "w celu wysłuchania orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy". Nie wszystkim się to spodobało.

W piątek, 15 kwietnia, po raz pierwszy w historii, Zgromadzenie Narodowe odbyło się poza Warszawą. Do Poznania przyjechali posłowie i senatorowie. W posiedzeniu obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i korpusu dyplomatycznego.

Po uroczystości, prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski odsłonili tablicę umieszczoną w ogrodzie sąsiadującym z Centrum Kongresowym MTP. Widnieje na niej napis:

"Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

"Śmiać się czy płakać?"

Na profilu MTP w jednym z popularnych portali społecznościowych momentalnie zawrzało.

- Szanowni Państwo! Zapytam wprost, może nieco naiwnie... Dlaczego tablica upamiętnia orędzie prezydenta, a nie sam jubileusz (przyjmując, że teren MTP jest odpowiednim miejscem dla uczczenia rocznicy Chrztu Polski)? Co uzasadnia taką dysproporcję między fragmentem obchodów a ich sensem i istotą? - pyta Ewa.

Tablica została odsłonięta przez prezydenta Dudętvn24

- Jeżeli już zachodzi konieczność upamiętnienia w taki sposób obecności władz państwa na terenie MTP, tablicę należałoby zamówić w pracowni kamieniarstwa artystycznego, gdzie znają zasady estetycznego liternictwa, a nie w zakładzie produkującym niedrogie, ale tandetne nagrobki. Zwracam ponadto uwagę, że napis zawiera dwa błędy: w ortografii polskiej nie ma uzasadnienia dla wielkich liter w słowach "jubileuszu" i "rocznicy" - dodaje Piotr.

- Szanowny zarządzie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Koszmarek, który zafundowaliście poznaniakom w postaci tablicy upamiętniającej wysłuchanie orędzia Prezydenta Dudy sprawia, że wielu z nas, mieszkańców i miłośników tego miasta zastanawia się, czy śmiać się, czy też płakać. Idea tablicy upamiętniającej Zgromadzenie Narodowe z okazji rocznicy Chrztu to pomysł godny pochwały. Z treści jednak wynika, że przedmiotem jest wysłuchanie P.D. Teraz tylko czekamy, na każdą miesięcznicę tegoż orędzia - ironizuje Magda.

"Formalnie treść zgodna z konstytucją"

Nastroje internautów tonuje Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania.

- Według Konstytucji RP, Zgromadzenie Narodowe zawsze jest zwoływane w jednym z czterech celów: przyjęcia przysięgi prezydenta, postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu, stwierdzenia stałej niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu, a także wysłuchania orędzia prezydenta - tłumaczy Wróblewski. - Stylistycznie pewnie można było ująć to jakoś inaczej, ale z formalnego punktu widzenia treść tablicy jest zgodna ze stanem faktycznym i zapisem w konstytucji - dodaje.

Odmiennego zdania jest poseł PO Rafał Grupiński. Szef wielkopolskich struktur partii mówi o źle rozłożonych proporcjach.

- W trakcie obchodów jubileuszu chrztu, najważniejszym wydarzeniem było Zgromadzenie Narodowe, które po raz pierwszy odbyło się poza Warszawą. Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Poznania uhonorować je swoją obecnością, a nie w celu promowania swojej osoby. Dlatego nie dziwię się, że mieszkańcy są niezadowoleni z tej tablicy - przyznaje Grupiński.

Autor: ib/gp / Źródło: TVN24 Poznań/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości