Po 1050. rocznicy chrztu Polski została tablica upamiętniająca orędzie prezydenta

Poznań

tvn24Prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę na MTP

Na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Jak czytamy na niej, zgromadzenie zwołano "w celu wysłuchania orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy". Nie wszystkim się to spodobało.

W piątek, 15 kwietnia, po raz pierwszy w historii, Zgromadzenie Narodowe odbyło się poza Warszawą. Do Poznania przyjechali posłowie i senatorowie. W posiedzeniu obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i korpusu dyplomatycznego.

Po uroczystości, prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski odsłonili tablicę umieszczoną w ogrodzie sąsiadującym z Centrum Kongresowym MTP. Widnieje na niej napis:

"Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

"Śmiać się czy płakać?"

Na profilu MTP w jednym z popularnych portali społecznościowych momentalnie zawrzało.

- Szanowni Państwo! Zapytam wprost, może nieco naiwnie... Dlaczego tablica upamiętnia orędzie prezydenta, a nie sam jubileusz (przyjmując, że teren MTP jest odpowiednim miejscem dla uczczenia rocznicy Chrztu Polski)? Co uzasadnia taką dysproporcję między fragmentem obchodów a ich sensem i istotą? - pyta Ewa.

Tablica została odsłonięta przez prezydenta Dudętvn24

- Jeżeli już zachodzi konieczność upamiętnienia w taki sposób obecności władz państwa na terenie MTP, tablicę należałoby zamówić w pracowni kamieniarstwa artystycznego, gdzie znają zasady estetycznego liternictwa, a nie w zakładzie produkującym niedrogie, ale tandetne nagrobki. Zwracam ponadto uwagę, że napis zawiera dwa błędy: w ortografii polskiej nie ma uzasadnienia dla wielkich liter w słowach "jubileuszu" i "rocznicy" - dodaje Piotr.

- Szanowny zarządzie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Koszmarek, który zafundowaliście poznaniakom w postaci tablicy upamiętniającej wysłuchanie orędzia Prezydenta Dudy sprawia, że wielu z nas, mieszkańców i miłośników tego miasta zastanawia się, czy śmiać się, czy też płakać. Idea tablicy upamiętniającej Zgromadzenie Narodowe z okazji rocznicy Chrztu to pomysł godny pochwały. Z treści jednak wynika, że przedmiotem jest wysłuchanie P.D. Teraz tylko czekamy, na każdą miesięcznicę tegoż orędzia - ironizuje Magda.

"Formalnie treść zgodna z konstytucją"

Nastroje internautów tonuje Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania.

- Według Konstytucji RP, Zgromadzenie Narodowe zawsze jest zwoływane w jednym z czterech celów: przyjęcia przysięgi prezydenta, postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu, stwierdzenia stałej niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu, a także wysłuchania orędzia prezydenta - tłumaczy Wróblewski. - Stylistycznie pewnie można było ująć to jakoś inaczej, ale z formalnego punktu widzenia treść tablicy jest zgodna ze stanem faktycznym i zapisem w konstytucji - dodaje.

Odmiennego zdania jest poseł PO Rafał Grupiński. Szef wielkopolskich struktur partii mówi o źle rozłożonych proporcjach.

- W trakcie obchodów jubileuszu chrztu, najważniejszym wydarzeniem było Zgromadzenie Narodowe, które po raz pierwszy odbyło się poza Warszawą. Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Poznania uhonorować je swoją obecnością, a nie w celu promowania swojej osoby. Dlatego nie dziwię się, że mieszkańcy są niezadowoleni z tej tablicy - przyznaje Grupiński.

Autor: ib/gp / Źródło: TVN24 Poznań/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24