11 listopada w Poznaniu kojarzy się przede wszystkim z rogalami świętomarcińskimi, a nie marszami niepodległości. W tym roku Imieniny Ulicy i kiermasz rogali wracają na wyremontowaną ulicę Święty Marcin. Gwiazdą wieczoru będzie Majka Jeżowska.
- Imieniny Ulicy wracają na świeżo wyremontowaną ul. Św. Marcin, która przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę. 11 listopada poznanianki i poznaniacy ponownie pokażą jak radośnie obchodzić zarówno Dzień Niepodległości, jak i Imieniny Ulicy. Co najważniejsze, będziemy świętować razem w duchu otwartości i dobroczynności - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Jak podkreśla Andrzej Maszewski, organizator Imienin Ulicy Św. Marcin, świętowaniu przyświecać będzie idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle "Czyń dobro", nawiązującym do postawy patrona św. Marcina.
- Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie - środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami - mówi Andrzej Maszewski.
11 listopada w Poznaniu. Program obchodów
Obchody Imienin Ulicy rozpoczną się o godzinie 11. Przez cały dzień aż do późnego wieczora będzie działał kiermasz, kuszący swoimi smakami i wyrobami rzemieślniczymi, na czele z rogalami świętomarcińskimi z różnych poznańskich cukierni. Lokale gastronomiczne przy ulicy Św. Marcin przygotowują specjalne imieninowe menu. Zagrać będzie można też w specjalną grę miejską.
W związku z przebudową Dziedzińca przed Zamkiem scena główna ulokowana będzie na placu Mickiewicza. Wieczorem wybrzmią z niej dźwięki czeskiego zespołu Užjsme doma i zaśpiewa gwiazda wieczoru - Majka Jeżowska.
Po przerwie spowodowanej remontem ulicy Świety Marcin wraca tradycyjny korowód Świętego Marcina. Barwna parada wyruszy o godzinie 13 od ulicy Piekary i dotrze do ulicy Wieniawskiego. Weźmie w niej udział 300 osób, na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty. Nie zabraknie widowiskowych obiektów plastycznych stworzonych przez Teatr Asocjacja 2006 i artystów cyrkowych z Teatru w Głową w Chmurach. Po raz pierwszy w korowodzie wezmą udział aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami, z "Teatru powszechnego" działającego w Centrum Kultury Zamek.
Święty Marcin - tak zmieniła się ulica
Remont ulicy Święty Marcin w zasadzie już się zakończył. Trzeci, ostatni etap przebudowy obejmujący odcinek od ronda Kaponiera do ulicy Gwarnej rozpoczął się jesienią 2021 roku. Wówczas udało się jeszcze zorganizować coroczną imprezę i dopiero po czterodniowym kiermaszu rogali prace ruszyły pełną parą.
- Celem jest stworzenie w centrum Poznania przyjaznej przestrzeni - przede wszystkim dla pieszych, ze sprawnym transportem publicznym i większą ilością zieleni - zapowiadał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W ramach inwestycji zwężono jezdnię na tym odcinku, poszerzono chodniki, wybudowano drogę rowerową, przybyło zieleni.
Bardzo istotną zmianą jest powstanie niezwykle potrzebnego brakującego przejścia dla pieszych łączącego plac Mickiewicza i Akademię Muzyczną po zachodniej stronie skrzyżowania ulicy Święty Marcin z aleją Niepodległości.
Dzięki tej zebrze pieszym radykalnie skrócił się czas przejścia między tymi obszarami. Wcześniej, by dostać się na drugą stronę ulicy, trzeba było iść dookoła skrzyżowania i pokonać aż siedem sygnalizacji świetlnych.
Zmiany objęły też komunikację tramwajową. Wybudowano "ciche torowisko", powstał nowy przystanek na wysokości Zamku Cesarskiego - odpowiednik tego dla pasażerów poruszających się w stronę centrum oraz wykonano prawoskręt z ulicy Towarowej w Święty Marcin - od 1 stycznia z tej nowej możliwości korzystać będą linie 5 i 17, omijając w ten sposób ruchliwe rondo kaponiera i dowożąc pasażerów najkrótszą trasą z centrum na Dworzec Główny PKP i dworzec PKS.
Fragment ulicy Święty Marcin pomiędzy ulicami Kościuszki i Gwarną zamieniono w przestrzeń łączącą funkcje ulicy, deptaku i parkingu - podobnie jak na przebudowanym już odcinku od Gwarnej do Ratajczaka. Piesi mogą tu korzystać z całej szerokości ulicy, a parkowanie możliwe jest tylko na wyznaczonych miejscach. Prędkość ograniczono tu do 20 kilometrów na godzinę.
Na fragmencie ulicy Św. Marcin pomiędzy aleją Niepodległości a ulicą Kościuszki obowiązuje strefa Tempo 30.
W centralnym pasie ulicy wzdłuż torów tramwajowych zasadzono dwa szpalery drzew.
Szpaler drzew pojawił się też wzdłuż chodnika przed Aulą Uniwersytecką i Collegium Iuridicum, po północnej stronie ul. Święty Marcin.
Dziedziniec jeszcze w przebudowie
Wyłączony z użytkowania pozostaje jedynie Dziedziniec Pod Zamkiem, którego przebudowa ruszyła w lipcu i ma się zakończyć na początku 2025 roku.
Dziedziniec, który dotąd używany był jako parking, ma się zamienić w przestrzeń pełną zieleni i stać się "oazą na miejskiej wyspie ciepła". Znajdzie się na nim 28 drzew (dotychczas było ich 9 - wszystkie zostaną zachowane), a także krzewy, byliny, trawy i kwiaty. Pnącza mają też pokryć część elewacji Zamku.
Projekt Aleksander Wadas Studio zakłada także powstanie sadzawki, poideł i zraszaczy. Obieg wody na dziedzińcu będzie częściowo zamknięty: zbiornik na wodę, służącą do podlewania zieleni, zostanie wyposażony w centralę deszczową.
Stanie na nim także przeszklony pawilon kawiarniany, w którym odbywać mają się wydarzenia animacyjne i edukacyjne, a także mniejsze koncerty i spektakle. Dach pawilonu zostanie obsadzony roślinami.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania