Nowy dworzec PKS otwarty: "Wreszcie wszystko w jednym miejscu"
W nocy z piątku na sobotę otwarta została ostatnia część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu - nowy dworzec PKS. Pierwszy autobus - do Kielc - odjechał z niego 10 minut po północy.
Dworzec PKS przeniesiono do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego koło dworca PKP. Jest dzierżawiony od właścicieli Poznań City Center, ale PKS Poznań chce docelowo wykupić terminal.
- Przede wszystkim jest nowocześnie i ładnie. Dworzec jest klimatyzowany, perony są zadaszone, a informacja dynamiczna - ocenia Hieronim Urbanek, prezes poznańskiego PKS.
19 stanowisk
Na nowym dworcu jest 19 stanowisk odprawy autobusów, kasy biletowe, centrum informacji pasażerskiej i informacja turystyczna.
Nowy obiekt podoba się również kierowcom autobusów. - Jest bardzo ładny, ale nie wiadomo, czy będzie funkcjonalny. To okaże się dopiero podczas użytkowania. Najwięcej powiedzą o tym pasażerowie - zaznaczył jeden z nich.
Wszystko w jednym miejscu
Dworzec PKS jest ostatnią częścią Poznań City Center, zwanego też Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Dworzec PKP działał już w czasie Euro 2012. Galeria została otwarta 25 października tego roku, a po otwarciu dworca PKS centrum działa już w stu procentach.
- Założenie było takie, aby zintegrować wszystkie środki komunikacji w jednym miejscu. Szybki tramwaj, PKP i PKS obok siebie. Nie ma teraz żadnego problemu aby pod dachem przejść z jednego dworca na inny, to wiele ułatwia - wylicza Urbanek. Dodaje też, że pierwotnie, zgodnie z podpisaną umową, autobusy PKS miały się pojawić na nowym dworcu dopiero w czwartym kwartale 2014 roku. - Wykonawca przyspieszył budowę centrum handlowego, więc mogliśmy objąć lokal już teraz - wyjaśnia.
Autor: kk/roody / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Sojusz Stanów Zjednoczonych z Japonią pozostaje "kamieniem węgielnym" bezpieczeństwa w regionie. Łączy nas etos wojownika - oświadczył sekretarz obrony USA Pete Hegseth, który przebywa z wizytą w Japonii. Dodał również, że kraj ten jest niezastąpiony w przeciwdziałaniu chińskiej agresji. Pochlebne uwagi Hegsetha pod adresem Japonii kontrastują z jego lutową krytyką europejskich sojuszników.
Stany Zjednoczone kupią od Finlandii lodołamacze potrzebne do kontroli Arktyki. Informację potwierdził w sobotę prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Lodołamacze - napisał Trump - mają "zapewniać pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu".
USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"
Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przymierza się do ograniczenia polowań w otulinach niektórych parków narodowych. Obecnie myśliwi w wielu miejscach mogą bez przeszkód strzelać przy samych granicach chronionych obszarów. Odgłosy wystrzałów od lat słyszane są choćby w otulinie Parku Narodowego Ujście Warty - raju gęsi i kaczek. Kraina szczęśliwości zamienia się dla ptaków w piekło, gdy tylko wystawią one dziób poza granicę parku.
W Lubiczu Dolnym pod Toruniem kierowca samochodu osobowego, dojeżdżając do skrzyżowania i widząc czerwone światło oraz zatrzymujące się przed nim pojazdy, postanowił je ominąć i przejechał przez skrzyżowanie z niewłaściwego pasa. Policjanci ustalają tożsamość kierującego.
Szef Pentagonu Pete Hegseth zabrał żonę Jennifer na co najmniej dwa spotkania, na których rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby biorące udział w tych wydarzeniach. Żona Hegsetha to była dziennikarka stacji telewizyjnej Fox News.
Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragedii w Prusicach, gdzie 51-latek zabił teściową, 5-letnią córkę i ciężko ranił 9-letniego syna. W nocy zmieniliśmy czas na letni. Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie endometriozy. Protesty w Stambule i ogromny wiec poparcia dla aresztowanego Ekrema Imamoglu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 marca.
Tragedia w Prusicach, zmiana czasu, protesty w Stambule
Afera maseczkowa z udziałem bocheńskiego biznesmena Przemysława W. i zawiadomienie o oszustwie, jakie złożył do prokuratury resort zdrowia, nie przeszkodziło firmie, w której był współwłaścicielem, w kolejnym biznesie z państwowym podmiotem. Tym razem chodzi o urządzenia filtrujące powietrze. Jaką funkcję spełnia taki sprzęt? - Świeci sobie na niebiesko i tyle robi - to usłyszeli od pracownika jednej ze stacji Orlen dziennikarze "Superwizjera". O kulisach - w reportażu Michała Fui "Kto rozliczy aferę maseczkową?".
Urządzenia filtrujące na stacjach Orlen. Kolejna odsłona afery maseczkowej
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się oferta władz miejscowości Penne w prowincji Pescara we włoskiej Abruzji dotycząca wystawienia na sprzedaż domów za jedno euro. To element akcji związanej z przeciwdziałaniem pustoszenia historycznego centrum. W ciągu kilku dni napłynęło ponad 1700 zgłoszeń z całego świata.
Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro
1130 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyznał w sobotę, że Moskwie zbyt długo zajmuje odpowiedź na propozycje pokojową Stanów Zjednoczonych. Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronami na Charków i rakietami na Krzywy Róg. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.
Zełenski: Moskwa zbyt długo zwleka z odpowiedzią
W Syrii powstał rząd tymczasowy. Kluczowe stanowiska zajmują w nim związani z islamistycznymi bojówkami stronnicy Szary. Ministrem spraw socjalnych i pracy została chrześcijanka Hind Kabawat. Powstanie rządu ogłosił w sobotę tymczasowy prezydent Ahmed al-Szara.
W Syrii powstał tymczasowy rząd. Jeden z resortów objęła chrześcijanka
Jak poinformowała agencja Bloomberga, Ukraina domaga się od Stanów Zjednoczonych więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej. Agencja powołuje się na treść umowy o surowcach naturalnych i własne źródła wśród negocjatorów pracujących nad jej kształtem.
Sposób zakończenia tej wojny będzie stanowił o korelacji sił na naszym kontynencie i o poczuciu bezpieczeństwa - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji. Mówił, że "rosyjskie rezerwy się bardzo szybko zużywają" i "jest scenariusz, w którym Rosji zaczyna po prostu brakować ludzi i sprzętu".
"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa
Nie wyprzedzaj, strzelaj tylko w określonych sytuacjach i rób wszystko, żeby nikomu się nic nie stało. Jeżeli nie da się inaczej, czekaj, aż koledzy przyjadą z odsieczą. I raportuj, nawet jeżeli masz pędzić motocyklem, kierując jedną ręką - m.in. takie obowiązki spadają na policjanta, który rozpoczyna pościg za przestępcą. Ostatnio nagranie ze spektakularnego pościgu przez zatłoczone miasto pokazała krakowska policja. Czy tak to powinno wyglądać?
Na krawędzi. Co policjant ma robić w czasie pościgów i dlaczego ma być ich mniej
Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.
Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance i czołowi doradcy namawiali Donalda Trumpa, by zwolnił swojego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Waltza po aferze z przypadkowym dodaniem dziennikarza do dyskusji na Signalu o planowanym ataku w Jemenie - podał portal Politico za swoimi źródłami. - Na razie go zostawią, ale pozbędą się go za kilka tygodni - mówiła osoba zaznajomiona ze sprawą.
Co dalej z Waltzem po aferze z Signalem? "Na razie go zostawią"
Od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ - zapowiedziała podczas debaty o endometriozie "Taka twoja uroda" w TVN24 GO ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła też, że powstanie centrum leczenia endometriozy. Debatę można obejrzeć w TVN24 GO.
Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ
Po doniesieniach o brakach jajek w sklepach spożywczych w Stanach Zjednoczonych, we Francji również zaczyna ich brakować - przekazał w sobotę dziennik "Le Monde". Przyczyną jest w dużej mierze efekt paniki, który nastąpił, gdy sieć obiegły zdjęcia pustych regałów sklepowych w USA, ale też epidemia ptasiej grypy.
Najpierw USA, teraz brak jajek dotknął też Francję. "Napięcie wzrosło"
W kraju ołomunieckim na wschodzie Czech został wprowadzony stan zagrożenia. Powodem jest katastrofa kolejowa sprzed miesiąca, na skutek której doszło do wycieku trującej substancji. Rząd Czech mówi o największym tego typu skażeniu na świecie.
Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia
Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.
Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"
- Źródło:
- tvn24.pl