Poznań

"Nature" pisze o wynikach poznańskich naukowców

Poznań

tvn24Poznańscy naukowcy w międzynarodowym programie badawczym

Zespół naukowców z Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadzi badania nad genomem nowotworów w ramach międzynarodowego programu. Wyniki dotyczące raka piersi opisano w magazynie "Nature" - najbardziej prestiżowym piśmie naukowym na świecie.

Naukowcy z Poznania pracują w ramach projektu The Cancer Genome Atlas (TCGA). Badania mają potrwać 5 lat, a budżet przewidziany na ten projekt wynosi 300 mln dolarów i jest finansowany przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA. Celem jest opracowanie atlasu genomu nowotworów w oparciu o analizę molekularną kilkunastu tysięcy próbek guzów z 20 typów nowotworów.

Brzmi niezrozumiale? Eksperci wyjaśniają w rozmowie z TVN24, o co dokładnie chodzi.

Wyniki pomocne dla chorych

Wyniki prowadzonych badań mają ułatwić lekarzom dobór odpowiedniej terapii dla chorego z konkretnym typem nowotworu.

- Największym osiągnięciem tych badań jest to, że jesteśmy w stanie skierować chorego w taką gałąź terapii, która byłaby najbardziej skuteczna - tłumaczy w rozmowie z TVN 24 dr Wiktoria Suchorska z Zakładu fizyki Medycznej WCO.

Cały świat przeczytał o ich badaniach

Według doktora Macieja Wiznerowicza, szefa zespołu badawczego, wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Nature" wskazują, że mechanizm powstawania nowotworu piersi jest prostszy niż przypuszczano.

- Wyniki tych analiz pogłębią wiedzę na temat mechanizmów powstawania i rozwoju raka. W efekcie przyczynią się do opracowania nowych metod zapobiegania, diagnostyki oraz leczenia wielu typów nowotworów - powiedział Wiznerowicz.

Poznanie i zrozumienie natury molekularnej raka piersi przyczyni się w znacznym stopniu do zmiany sposobu rozpoznawania i leczenia nowotworów. Według ekspertów już niedługo doczekamy się tego, że każdy pacjent z rozpoznaniem raka zostanie poddany indywidualnej i ukierunkowanej terapii.

Na 500 próbek - 80 z Poznania

Do tej pory w ramach projektu naukowcom udało się zebrać 500 tkanek nowotworowych, z czego blisko 1/4 w WCO. Pacjenci muszą wyrazić zgodę na pobranie ich tkanki rakowej i włączenie jej do badań.

-Nasi chorzy są kwalifikowani przez zespół chirurgów do programu. Każdy podpisuje świadomą zgodę, następnie - przy okazji operacji - pobierany jest materiał nowotworowy, który jest oceniany przez naszych patologów. Po stwierdzeniu jaki to typ nowotworu, taka tkankę przechowujemy i po zebraniu wszystkich danych klinicznych przesyłamy do Stanów Zjednoczonych gdzie prowadzi się szereg badań - opisuje procedurę dr Suchorska.

Poznaniacy w naukowej elicie

Po sekwencjonowaniu ludzkiego genomu, TCGA jest jednym z największych projektów biomedycznych na świecie. W pracach uczestniczy kilkadziesiąt czołowych ośrodków badawczych i placówek medycznych na całym świecie, w tym pięć z Europy. Jedynym polskim szpitalem, biorącym udział w tym projekcie, jest Wielkopolskie Centrum Onkologii, w którym prowadzone są prace na rakiem piersi, rakiem jelita, rakiem żołądka, nowotworami głowy i szyi oraz czerniakiem.

Autor: ab/roody / Źródło: TVN24/ PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24