Kilkudziesięciu chiropterologów, czyli badaczy nietoperzy z całej Polski przyjechało do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, by policzyć te ssaki. Co roku w poniemieckich bunkrach nocuje kilkadziesiąt tysięcy nietoperzy. Zliczyć je trudno, bo bardzo lubią zimować w różnych dziwnych zakamarkach. - Hitem ostatnich liczeń są nietoperze nocujące w puszkach z piwem - mówi Monika Pietraszko, jedna z osób liczących te ssaki.
Nietoperze nie przesypiają całej zimy. Wybudzają się co jakiś czas by napić się wody i... kopulować. Co ciekawe, zapłodniona samica potrafi wstrzymać rozwój zarodka, tak, by rozwijał się on na wiosnę, gdy jest odpowiednio dużo pokarmu.
Mogą nie jeść kilka miesięcy
Nietoperze spędzają najzimniejszy okres roku w tradycyjny dla siebie sposób - głowami w dół. W zależności od gatunki, ich skupiska liczą od kilku do kilkudziesięciu osobników – te najliczniejsze nazywane są przez chiropterologów klastrami.Zwierzęta te potrafią wprowadzić swój organizm w stan hibernacji – spada wówczas temperatura ciała i zwalnia metabolizm. Dzięki temu mogą przetrwać bez pożywienia kilka miesięcy, czerpiąc niezbędną energię jedynie ze zgromadzonego w ich organizmach tłuszczu. Zima to najlepszy czas, żeby je policzyć.MRU pierwsze w Polsce
Międzyrzecki Rejon Umocniony to system korytarzy, tuneli i komór (o długości ponad 30 km) oraz naziemnych bunkrów, zbudowanych przez Niemców w latach 30. i w czasie II wojny światowej. Panująca tam stała temperatura i wilgotność stwarzają nietoperzom idealne warunki do zimowej hibernacji. Pod względem liczebności nietoperzy podziemia te są pierwszym w Polsce i ósmym w Europie miejscem zimowania tych ssaków.W 1999 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zainicjowała program ochrony unikatowej kolonii nietoperzy w międzyrzeckich podziemiach, w tym program monitoringu liczebności nietoperzy w częściach podziemi objętych całkowitą ochroną oraz wykorzystywanych do działalności turystycznej.Przed rokiem 37 tysięcy
W poprzednim sezonie w obiektach MRU zimowało ponad 37 tysięcy nietoperzy dziesięciu gatunków. Wśród nich znalazły się dwa albinosy i jeden łaciaty. Ich coroczne liczenie w połowie stycznia jest jednym z elementów ochrony tych zwierząt.
W ramach programu przyrodnicy monitorują także warunki mikroklimatyczne w podziemiach w celu wczesnego wykrycia zmian niekorzystnych dla nietoperzy.
Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska ma obowiązek monitorowania stanu gatunków i siedlisk przyrodniczych w Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Jednym z nich jest obszar Natura 2000 "Nietoperek".
Międzyrzecki Rejon Umocniony:
Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań