Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi spotka się w Lednicy. Pomodlą się za księży

[object Object]
Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. TVN 24
wideo 2/13

Tańczył tu Andrzej Duda, czytano wiersz Bronisława Komorowskiego, a do młodych swoje słowa kierowało już trzech papieży. Jak co roku młodzież zjeżdża na Pola Lednickie na 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Pod Bramą Rybą spodziewać się można kilkudziesięciu tysięcy osób.

23. Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się w sobotę na Polach Lednickich. Główne punkty programu to msza święta, taniec, śpiew i modlitwa młodych za księży.

Hasło tegorocznego spotkania – "Wiesz, że Cię kocham" – jest nawiązaniem do słów Jana Pawła II: "Człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany".

Według duszpasterza wspólnoty lednickiej o. Wojciecha Prusa, tegoroczna Lednica ma być "zachwytem nad skarbami, które ofiarowuje Kościół – nad spowiedzią i Eucharystią". – Są to dwa sakramenty, w których Chrystus do każdego z nas mówi: kocham cię! – tłumaczy o. Prus.

Każdy dostanie pieczęć

Tegorocznemu spotkaniu modlitewnemu towarzyszą też słowa Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1987 r. Papież mówił wówczas do młodych, że "muszą być mocniejsi niż warunki, w których przyszło im żyć". Wskazywał przy tym na Eucharystię jako środek, dający siłę do pokonywania trudności życia codziennego.

Wszyscy uczestnicy tegorocznej Lednicy mają dostać specjalną, posrebrzaną pieczęć nawiązującą do przymierza człowieka z Bogiem, przewodnik po sakramencie pokuty i pojednania pt. "Poznaj moje serce – lednicka droga do spowiedzi" oraz świecę – symbol światła i pokoju.

Pomodlą się za księży

W tym roku młodzi ludzie będą się w szczególny sposób modlić za swoich księży - wyciągną nad nimi ręce i będą się modlili o dobrych spowiedników. Kapłani goszczący na Polach Lednickich otrzymają białe stuły. Siostry zakonne otrzymają kaganki, "aby móc rozświetlać światłem Chrystusa wszystkie miejsca, gdzie poprowadzi je Duch Święty".

Wygodny dojazd i powrót na Pola Lednickie mają zapewnić przewoźnicy kolejowi. 1 i 2 czerwca na stacji Lednogóra zatrzyma się w sumie kilkanaście pociągów. Specjalny skład, którym w nocy z soboty na niedzielę uczestnicy będą mogli wrócić ze spotkania, podstawią Koleje Wielkopolskie.

Spotykają się od 22 lat

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

W ubiegłorocznej Lednicy wzięło udział około 85 tys. pielgrzymów. Jednym z gości wydarzenia był prezydent Andrzej Duda. Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora albo Lednica Motocyklisty.

Do tej pory spotkania młodych zgromadziły pod Bramą Rybą ponad 2 mln uczestników.

Autor: FC/ral / Źródło: PAP, TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości