Zdobył jej zaufanie, a potem oszczędności. "Amerykańskiemu żołnierzowi" przelała prawie pół miliona

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP
Beata Biel o oszustwach matrymonialnych "na żołnierzy"
Beata Biel o oszustwach matrymonialnych "na żołnierzy"tvn24
wideo 2/6
tvn24Beata Biel o oszustwach matrymonialnych "na żołnierzy" (materiał archiwalny)

Twierdził, że jest amerykańskim żołnierze i chciałby przyjechać do Polski, by spędzić tu resztę życia. 63-latka uwierzyła w jego opowieści i postanowiła mu pomóc. Wykonała kilka przelewów na poczet "opłat celno-skarbowych" za rzekomo nadaną przesyłkę. W ten sposób straciła prawie pół miliona złotych.

63-latka myślała, że ma do czynienia z amerykańskim żołnierzem, który miał przyjechać do Polski i spędzić z nią resztę życia. Przelała oszustowi pół miliona złotych – przekazał oficer prasowy krotoszyńskiej policji st. asp. Piotr Szczepaniak.

Kolejna ofiara oszustwa na "amerykańskiego żołnierza". Tym razem to 63-latka z powiatu krotoszyńskiego. Oszust przedstawił się samotnej mieszkance jako "amerykański żołnierz", pełniący misję w Syrii. Jak podaje policja, mężczyzna regularnie utrzymywał kontakt z 63-latką i opowiadał jej fałszywe historie. Za którymś razem wyznał też, że chce zakończyć służbę wojskową, przyjechać do Polski i spędzić tu resztę życia.

Zdobył zaufanie i oszczędności życia 63-latki

- Kiedy już zdobył zaufanie ofiary, poprosił o pomoc finansową, polegającą na opłaceniu paczek z przesyłką zawierającą milion dolarów jego odprawy - powiedział st. asp. Piotr Szczepaniak, rzecznik krotoszyńskiej policji.

Kobieta zgodziła się pomóc i wykonała kilka przelewów na poczet opłat celno-skarbowych za rzekomo nadaną przesyłkę. - Gdyby nie pracownik banku, który powiadomił policję, kobieta zadłużałaby się coraz bardziej. W wyniku oszustwa 63-latka straciła całe oszczędności swojego życia – prawie pół miliona złotych – powiedział policjant.

Cała rozmowa z Beatą Biel we "Wstajesz i wiesz" w TVN24
Cała rozmowa z Beatą Biel we "Wstajesz i wiesz" w TVN2401.04 | Oferty są wysyłane głównie przez media społecznościowe, bo w ten sposób widzimy, że ten człowiek teoretycznie istnieje, ma jakąś historię w mediach społecznościowych - ostrzegała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Beata Biel z portalu Konkret24. Wyjaśniła, jak działają oszuści matrymonialni w internecie i na czym polega "oszustwo na żołnierza".tvn24

"Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym"

Rzecznik policji ostrzega przed oszustami i przypomina, że "zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza, jeśli poznana przez internet osoba prosi nas o pieniądze". Dodał, że oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową. Krotoszyńska policja prowadzi dochodzenie w sprawie. Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:aa/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości