Kraftwerk zagrał w Poznaniu. Show 3D w Starej Gazowni

TVN24

TVN 24 PoznańKoncert legendarnej niemieckiej grupy oglądało 5 tys. widzów

Ponad 5 tysięcy osób bawiło się na koncercie Kraftwerk w Poznaniu. Był to pierwszy i jedyny koncert 3D legendarnej grupy w Polsce. Odbył się na terenie Starej Gazowni w ramach Festiwalu Malta 2013.

Ze względu na trójwymiarowe wizualizacje widzowie oglądali występ w specjalnych okularach. Widownia mogła podziwiać adaptację projektu grupy, przygotowanego dla nowojorskiego Museum of Modern Art, który obejmował materiał dźwiękowy i wizualny jej ośmiu albumów studyjnych.

Zgodnie z hasłem festiwalu

W ciągu półtoragodzinnego występu zespół zaprezentował m.in. swoje największe przeboje: "Das Model", "The Robots", "Pocket Calculator", "Autobahn" czy "Computer World".

Kraftwerk - 1 2 3 4 5 6 7 8. Koncert 3D w Poznaniu
TVN 24 Poznań

Organizatorzy występu niemieckiej grupy podkreślali, że jej obecność w trakcie tegorocznej Malty nie jest przypadkiem. Hasłem trwającego od poniedziałku festiwalu i tematem wiodącym jest "Oh man, oh machine/ Człowiek-maszyna". Nawiązaniem do niego był już pierwszy utwór - "The Robots".

Na scenie od ponad 40 lat

Kraftwerk to zespół założony w 1970 r. przez Floriana Schneidera i Ralfa Huttera, znany z odkryć na polu eksperymentalnych syntetycznych brzmień. Muzycy grupy są uznawani za twórców nowego języka muzycznego. Zespół odegrał istotną rolę nie tylko w rozwoju muzyki elektronicznej, ale również takich gatunków jak synth pop, elektrofunk, hip hop, techno, industrial, new wave i im pokrewnych.

Do inspiracji twórczością niemieckiej grupy przyznają się tak różnorodni muzycy i zespoły jak David Bowie, Joy Division, New Order, Ultravox, The Human League, Depeche Mode i OMD.

Elektrownia w Starej Gazowni

Nazwa zespołu oznacza w języku niemieckim „elektrownię", ale Ralf Hütter, założyciel grupy podaje alternatywne znaczenie: „kraft to energia, dynamika, a werk to praca, dzieło artysty".

Kraftwerk to nie tylko muzyka, lecz także silny wizualny idiom – charakterystyczne, futurystyczne kostiumy, proste struktury graficzne, projekcje wideo.

Autor: FC//ec / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP