Wkrótce szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zacznie przyjmować pierwszych chorych na COVID-19. Rektor Uniwersytetu Medycznego wypunktował, którzy pacjenci będą leczeni w placówce. Kryteria są inne niż w szpitalu na Stadionie Narodowym.
Dokładnie za 12 dni ruszy szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – poinformował podczas konferencji wojewoda wielkopolski.
Wskazał również, że kończą się prace związane z przygotowaniem pawilonów na potrzeby szpitala – dostosowanie infrastruktury i rozprowadzenie instalacji technicznych. Placówka będzie oddawana do użytku etapami.
- Harmonogram prac na terenie MTP jest zgodny z planem. Najważniejsze prace techniczne mamy już za sobą. Za 12 dni przyjmiemy pierwszych pacjentów. Dodatkowe łóżka na terenie MTP będzie tworzyła spółka PKO BP – to będzie 300 łóżek przygotowanych, opłaconych i zorganizowanych przez tę spółkę. W sumie będziemy tu mieli prawie 900 łóżek – powiedział wojewoda Łukasz Mikołajczyk.
Cztery targowe hale, w których tworzony jest szpital tymczasowy, zostaną przekazane medykom 24 listopada. Personel będzie miał tydzień na to, by jeszcze bez pacjentów zapoznać się z całą infrastrukturą i ułożyć sobie system pracy. Dla wszystkich będą to zupełnie nowe warunki.
Dla kogo miejsca w szpitalu?
Im bliżej otwarcia, tym więcej pytań o to, jak placówka będzie funkcjonowała i którzy pacjenci będą do niej trafiać. Czy rzeczywiście szpital tymczasowy odciąży pozostałe placówki?
- Nie będą przyjmowani pacjenci w pierwszym stadium, bo oni mogą być w izolatorium, ewentualnie w domu. I nie będą na razie przyjmowani pacjenci w czwartym stadium, czyli ci, którzy już są na respiratorach. To oczywiście się zmieni, jak tylko kadra okrzepnie. (...) Przyjęcia do tego szpitala będą rozszerzone w stosunku do szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. Chcemy przyjmować także pacjentów, którzy mają dużą duszność i wymagają tak zwanej tlenoterapii wysokoprzepływowej. Nie robimy też żadnych zastrzeżeń, jeżeli chodzi o choroby współistniejące – powiedział podczas konferencji prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Wiadomo, że w placówce na terenie MTP będzie możliwość wykonania na miejscu badań niezbędnych w przypadku pacjentów z COVID-19, jak np. rentgen płuc.
Kto będzie pracował?
Chętni do pracy w tworzonej placówce mogą zgłaszać się przez stronę szpitaltargi.pl. Wojewoda poinformował w środę, że dotąd zgłosiło się ponad 1000 osób. Wśród zgłoszeń są deklaracje od ok. 60 lekarzy różnych specjalności.
- Pojawią się tu również pracownicy Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, który będzie jednostką patronacką. Wcześniej miał nią być Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu. Powodem zmiany jest zwiększenie liczby łóżek do 900 - relacjonuje Łukasz Wójcik, reporter TVN24.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24