TVN24 | Poznań

Zakażeni księża jednej z parafii w Pile. Sanepid szuka wiernych

TVN24 | Poznań

Autor:
aa
Źródło:
TVN24
Ministerstwo Zdrowia: ponad 6500 nowych zakażeń koronawirusem, 116 osób zmarło
Ministerstwo Zdrowia: ponad 6500 nowych zakażeń koronawirusem, 116 osób zmarłoTVN24
wideo 2/4
TVN24Ministerstwo Zdrowia: ponad 6500 nowych zakażeń koronawirusem, 116 osób zmarło

Sanepid próbuje dotrzeć do osób, które w miniony weekend przyjmowały komunię lub spowiadały się w kościele parafii św. Antoniego w Pile (woj. wielkopolskie). W nabożeństwach brali udział księża, u których zdiagnozowano COVID-19.

Trzech duchownych z parafii pw. św. Antoniego w Pile (woj. wielkopolskie) ma pozytywny wynik testu na koronawirusa.

- Wyniki otrzymaliśmy w środę. Duchowni mają się teraz skontaktować ze swoimi lekarzami pierwszego kontaktu i to oni podejmą dalsze decyzje. Mogą zdecydować, że stan zakażonych wymaga hospitalizacji, ale mogą też się zgodzić na izolację w miejscu zamieszkania - tłumaczy Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.

A co z pozostałymi duchownymi, którzy mieli kontakt z zakażonymi? - Zostali objęci 10-dniową kwarantanną. Nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania, a nawet swoich pokoi. Tym samym nie mogą na razie odprawiać mszy w kościele i sprawować innych zadań - dodaje Kmieciak.

Ale to jeszcze nie koniec pracy sanepidu. Teraz inspektorzy muszą ustalić dane wszystkich wiernych, którzy brali udział w nabożeństwach w tej parafii 10 i 11 października, czyli w miniony weekend.

- Musimy przeprowadzić dalsze postępowanie epidemiologiczne, dlatego na naszej stronie internetowej zamieściliśmy apel do osób, które we wskazanym terminie i konkretnych godzinach przyjmowały komunię świętą lub spowiadały się. To ważne, by do nich dotrzeć. Część wiernych już dała nam znać. Telefony się urywają - mówi Kmieciak.

"Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile (woj. wielkopolskie) zaapelowała do osób, które 10 i 11 października pojawiły się w Parafii pw. św. Antoniego. To kościół znajdujący się przy ul. Ludowej 20. Konkretnie chodzi o te osoby, które przystępowały do komunii świętej lub korzystały ze spowiedzi: 10.10.2020 r. o godz. 9:00 i 11.10.2020 r. o godz. 10:00 13:00 19:00. Szukamy też osób, które przystąpiły do spowiedzi: 10.10.2020 r. od godz. 18:00 i 11.10.2020 r. od godz. 10:00 i 13:00"

Telefon alarmowy całodobowy: 693 450 561

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Od początku pandemii do 15 października w Wielkopolsce odnotowano prawie 13 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło prawie 400 osób.

Więcej łóżek

Według aktualnego raportu przygotowanego przez urząd wojewódzki wielkopolskie szpitale na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia dysponują 815 łóżkami. Zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 668 łóżek. Lecznice mają także wolne stanowiska respiratorowe. Z puli 122 respiratorowych łóżek zajętych jest 44.

Najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa aktualnie w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, który dysponuje 420 łóżkami. W szpitalu przy ul. Szwajcarskiej zajętych jest 413 łóżek.

– Na tym etapie nie planujemy dalszego obciążania szpitala w Poznaniu, ale trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość. Obecnie uruchamiamy łóżka covidowe w innych wielkopolskich szpitalach. Pod koniec tygodnia planuję zwiększenie liczby łóżek, obecnie trwają przygotowania. Mam nadzieję, że będzie to powyżej 100 dodatkowych łóżek – poinformował w mediach społecznościowych Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Zaznaczył również, że trwają starania o uruchomienie kolejnych miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 m.in. na północy Wielkopolski oraz w innych częściach województwa.

– Wczoraj rozmawiałem z marszałkiem Markiem Woźniakiem i dyrektor wielkopolskiego NFZ-u Agnieszką Pachciarz na temat przeznaczenia szpitala w Wolicy dla pacjentów z koronawirusem. Nie zapadła jeszcze decyzja w tej kwestii, ale pracujemy nad takim wariantem. Kolejny wariant to poszerzenie bazy w Czarnkowie. Są jeszcze inne placówki, z którymi rozmawiamy. O szczegółach poinformuję w czwartek – mówi Mikołajczyk.

Autor:aa

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: WIkipedia/Albertus teolog

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości