Rodzice wcześniaków codziennie dostaną zdjęcia i raport. Bo nie mogą być przy dzieciach

TVN24 | Poznań

Autor:
wini/ks
Źródło:
TVN24 Kraków
Projekt "Być bliżej" ma ułatwić sytuację rodzicom wcześniakówTVN24
wideo 2/6
TVN24Projekt "Być bliżej" ma ułatwić sytuacje rodzicom wcześniaków

Zakaz odwiedzin w szpitalu jest szczególnie bolesny dla rodziców wcześniaków. By ułatwić im tę sytuację, poznański szpital ginekologiczno-położniczy stworzył projekt "Być bliżej". Zasada jest prosta: codziennie szpitalni wolontariusze zrobią zdjęcia wszystkim dzieciom, a następnie wyślą je rodzicom – razem z informacją, ile maluch zjadł i jakie są jego parametry.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zakaz odwiedzin w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest podyktowany względami bezpieczeństwa i ma zminimalizować ryzyko, że któreś z dzieci zostanie zakażone koronawirusem. Jednak dla rodziców wcześniaków brak możliwości doglądania dzieci jest wyjątkowo przykry.

By było im trochę lżej na sercach, szpital stworzył projekt "Być bliżej". Grupa wolontariuszy, psychologów i studentów uniwersytetu medycznego każdego dnia przyjdzie na oddział neonatologiczny i zrobi zdjęcia wszystkim wcześniakom. Później zostaną one wysłane rodzicom. W mailu znajdą się też dodatkowe informacje w formie raportu: ile dzieci wypiły mleka, ile ważą, jak się czują.

Szpital działa jak dawniej

Poznański szpital znajduje się na liście ministerstwa  jako rezerwa dla noworodków z podejrzeniem zakażenia. Jednak wszystkie porody odbywają się planowo.

- Nie zamienimy się w szpital zakaźny, a jedynie będziemy uruchamiani w sytuacji, gdy pojawi się ryzyko, że noworodek może być zakażony koronawirusem. Mamy na to przygotowany oddział izolacyjny, który od dawna u nas funkcjonuje i tam będziemy ewentualnych małych pacjentów kierować – tłumaczy Hanna Walkowiak, rzeczniczka prasowa szpitala.

Placówka jest też gotowa na przyjęcie pacjentki rodzącej lub w zaawansowanej ciąży z podejrzeniem lub potwierdzonym rozpoznaniem koronawirusa.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:wini/ks

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock