Niewidoczni. Piesi po zmroku na policyjnym nagraniu

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp,ec
Źródło:
TVN 24 Poznań
Kórnik: Policja sprawdziła czy piesi noszą odblaskiKMP Poznań
wideo 2/8
KMP PoznańKórnik: Policja sprawdziła czy piesi noszą odblaski

O tym, jak ważne jest noszenie odblasków przez pieszych idących wzdłuż dróg, od lat informują policjanci. Teraz pokazują na nagraniu, co widzą a w zasadzie czego nie widzą kierowcy.

Za brak elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym można otrzymać mandat w kwocie od 20 do 100 złotych. Ale od kar znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo pieszych. Dlatego funkcjonariusze od lat namawiają do zakładania odbijających światło elementów. Chętnych do świecenia przykładem z roku na rok jest coraz więcej. Ciągle jednak zbyt mało, co pokazuje nagranie z ostatniego wtorku.

- Tego wieczoru policjanci z Komisariatu Policji w Kórniku wraz z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzili, czy mieszkańcy tej gminy używają odblasków by być widocznym dla kierowców. Ci, którzy ich nie mieli, otrzymali je od mundurowych - informuje Marta Mróz z poznańskiej policji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Wnioski zostawimy do indywidualnej oceny"

Nagranie może budzić grozę. Widać na nim różne sytuacje z pieszymi, którzy poruszają się o zmierzchu poza terenem zabudowanym. Niestety, w większości piesi nie mają odblasków.

Najpierw widzimy na nim mężczyznę, który o godzinie 18:42 maszeruje poboczem tyłem do kierunku jazdy. Gdyby kierowca go nie zauważył, nie miałby nawet szans na ucieczkę.

W kolejnych scenach widzimy pieszych - niektórych z nich zupełnie niewidocznych - przechodzących poboczem przez most i wzdłuż drogi.

Jak widać po sytuacji z godziny 21:34 - niewiele pomaga włączenie lampki w telefonie. Osoba idąca w ciemnym ubraniu widoczna jest jedynie z niewielkiej odległości.

"Wnioski zostawimy do indywidualnej oceny..." - napisali policjanci.

Zadbajmy, by było nas widać

I przypomnieli, że pieszy z odblaskiem widoczny jest z odległości nawet 150 metrów, a bez niego zaledwie z 30 - w takiej sytuacji nie ma szans, by kierowca zareagował na czas.

Policja apeluje: noście odblaski31.10 | Dziś 1 listopada. Większy ruch na drogach i przy cmentarzach. Policja przypomina, że wszyscy idący poboczem - poza terenem zabudowanym - muszą mieć odblaski. A Łukasz Wieczorek udowadnia, że stosowanie się do tych przepisów po prostu może nam uratować życie.tvn24

Autor:FC/gp,ec

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: KMP Poznań