Jedyny taki w Polsce. Organista z Lichenia odznaczony przez brytyjskie towarzystwo

Sanktuarium Maryjne w Licheniu StarymMieszkaniec Wielkopolski jest pierwszym Polakiem w historii, który otrzymał certyfikat

W londyńskiej katedrze Southwark, licheński organista Michał Szostak odebrał certyfikat Królewskiego Towarzystwa Organistów. - Jest on pierwszym i jedynym Polakiem, który należy do tej prestiżowej instytucji oraz pierwszym i jedynym, który zdał egzamin i otrzymał ten certyfikat - mówi Robert Adamczyk z Biura Prasowego sanktuarium.

Michał Szostak należy do brytyjskiego The Royal College of Organists od roku, natomiast od kilku dni posiada również certyfikat RCO potwierdzający wymagany przez to zawodowe towarzystwo standard umiejętności organistowskich.

1 z 4000 na świecie

Królewskie Towarzystwo Organistów założone zostało w 1864 r. w Londynie (w tym roku obchodzi 150-lecie istnienia). Ideą przewodnią było stworzenie instytucji, której celem będzie podnoszenie statusu brytyjskich organistów. Towarzystwo posiada także obszerną bibliotekę bogatą w partytury oraz literaturę branżową.

Od kilkudziesięciu lat do organizacji włączani są również organiści spoza Wielkiej Brytanii (m.in. z Australii, Szwecji, Niemiec, Francji czy USA, a teraz także i z Polski) stanowiąc dzisiaj ponad czterotysięczną grupę profesjonalistów.

- Jest to towarzystwo, które skupia organistów zajmujących się muzyką liturgiczną wykonywaną na możliwie najwyższym poziomie. Od 1893 r. funkcjonuje ono pod patronatem brytyjskiej monarchii – powiedział Szostak.

Rodzaje kadencji i technik

O londyńskim towarzystwie organistów muzyk dowiedział się podczas wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii. Po przestudiowaniu warunków członkostwa postanowił złożyć dokumenty niezbędne do włączenia w poczet członków. Jakiś czas później przystąpił do egzaminów.

- Egzamin był wieloetapowy, zarówno praktyczny jak i teoretyczny – mówi Szostak – Z obszaru teoretycznego egzamin polegał na opisowej analizie utworów i cyklów muzycznych; oceniano słuch muzyczny oraz percepcję muzyczną – po przesłuchaniu fragmentów utworów należało określić m.in.: rodzaje kadencji, rodzaje technik kompozytorskich, użyte środki wyrazu i figury retoryczne, nazwisko kompozytora oraz przybliżony rok powstania dzieła – wymieniał. – Po miesiącu odbyła się cześć praktyczna, stricte z gry na organach - opowiada.

W części praktycznej pan Michał musiał między innymi zaprezentować trzy wybrane utwory, zagrać utwór bez przygotowania i popisać się techniką. Na koniec każdy egzaminowany musiał wykonać fragment utworu a vista, czyli zagrać go widząc partyturę pierwszy raz w życiu.

Odebrał w katedrze

W minioną sobotę, o godz. 14.00 Michał Szostak wraz z innymi członkami towarzystwa, którzy pomyślnie zdali egzamin, osobiście odebrał swój certyfikat w katedrze Southwark w Londynie z rąk pani Catherine Ennis, Prezydent The Royal College of Organists.

- Uroczystość była bardzo podniosła i zgromadziła wiceprezydentów, Członków Rady Powierniczej, oficerów, egzaminatorów, mecenasów oraz wielu gości. Prócz dyplomów, towarzystwo nadaje również medale zasłużonym muzykom działającym na gruncie muzyki liturgicznej - informuje rzecznik Sanktuarium, Robert Adamczyk.

Z okazji obchodów 150-lecia The Royal College of Organists na początku maja w licheńskim sanktuarium odbędzie się kilka koncertów prezentujących angielską muzykę organową i wokalną. Wystąpi świeżo odznaczony Michał Szostak i zaproszeni goście.

Autor: kk / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym

Pozostałe wiadomości