Znamy wyniki badań krwi uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu, w której pracowała chora na gruźlicę sprzątaczka. - Przebadano około 200 dzieci, u trójki wykryto zarażenie prątkami gruźlicy - informuje Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Nie wiadomo, kiedy dzieci zostały zakażone, nie ma żadnej pewności, że właśnie od sprzątaczki - mówi dla Radia Merkury dr Paweł Gruszczyński z Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii.
Dzieci są pod opieką specjalistów, lekarze będą decydować jakie działania zostaną podjęte. Będą normalnie żyć, chodzić do szkoły - mówi w rozmowie z TVN24 Staszewska.
Przebadane trzy klasy
Informacja o tym, że w szkole pracowała sprzątaczka chora na gruźlicę, wpłynęła do sanepidu 31 października. Podjęto decyzję o przebadaniu dzieci z klas 2, 3 i 4, które mogły mieć kontakt z kobietą. To, że u trójki dzieci stwierdzono zakażenie, nie oznacza, że są chorzy na gruźlicę. Będą poddani dalszym badaniom, które mają to wykazać.
Nie wszystkie dzieci przeszły badania na obecność prątków gruźlicy. - Kilkoro nie zostało przebadanych, bo rodzice nie wyrazili na to zgody. Mają do tego prawo. To oni są odpowiedzialni za zdrowie dziecka - tłumaczy Staszewska.
Lekarze mają jednak z nimi się jeszcze skontaktować.
Badania w gimnazjum
Badania przejdą niebawem także uczniowie Gimnazjum nr 23 na Ratajach. Tam zarażony gruźlicą jest jeden z 16-latków, który od połowy października leczy się w szpitalu w podpoznańskim Ludwikowie.
- Między 10 a 14 grudnia zostaną tam przeprowadzone badania uczniów - poinformowała Staszewska. W sumie przebadanych ma być 46 osób.
W Wielkopolsce mniej zachorowań
W opinii lekarzy, można być zakażonym prątkiem gruźlicy i nie być tego świadomym. Choroba może ujawnić się dopiero przy spadku odporności organizmu.
Współcześnie 98 proc. chorych udaje się wyleczyć - ocenił w rozmowie z TVN24 pulmonolog, wojewódzki konsultant ds. chorób płuc.
W Wielkopolsce liczba zachorowań na gruźlicę zmalała.
Autor: mw,fc/mz/k / Źródło: TVN 24 Poznań / Radio Merkury
Źródło zdjęcia głównego: TVN24