Był jedną z trzech osób, które w czasie II wojny światowej złamały kod Enigmy. Henryk Zygalski - geniusz, którego świadectwo maturalne i wykaz ocen odnaleziono w Archiwum Państwowym w Poznaniu. A tam... tróje, dwójki i jedynki.
Nie oznacza to jednak, że późniejszy bohater i kryptolog był złym uczniem.
- Wtedy był to jeszcze zabór pruski, oceny były więc przyznawane inaczej. 1 oznaczało ocenę bardzo dobrą, 2 - dobrą, a 3 - dostateczną - tłumaczy kustosz archiwum, Stefan Olejniczak. I dodaje, że w dokumentach imię Zygalskiego również jest zapisane po niemiecku, Heinrich.
Oceny na świadectwie maturalnym z roku 1926 były już opisowe.
Ćwiczenia ciała
Jak Zygalski zdał egzamin dojrzałości? Ocenę bardzo dobrą miał np. z religii, matematyki i przyrodoznawstwa. W jego rubryczce pojawiły się również tak egzotycznie brzmiące dziś przedmioty jak ćwiczenia ciała, greka, łacina i historia z nauką o Polsce.
Jak mówi Olejniczak, na dokumenty dotyczące Zygalskiego natrafiono przypadkowo szukając dokumentów związanych z Antonim Gościńskim.
- Często tak się dzieje, że unikatowe dokumenty znajdowane są zupełnie przypadkowo. Gdy ktoś specjalnie wyszukiwał takie perełki, znajdowalibyśmy je dużo częściej - przyznaje.
Rozgryzł Enigmę
Wykaz ocen polskiego matematyka i kryptologa oraz jego świadectwo dojrzałości są już ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych jego życiorysem zarówno w samym archiwum, jak i w internecie.
Henryk Zygalski był jednym z trzech poznańskich matematyków (obok Jerzego Różyckiego i Mariana Rajewskiego), którzy jako pierwsi rozszyfrowali w 1933 r. zasadę działania Enigmy.
Zygalski był wychowankiem Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu i Uniwersytetu Poznańskiego. Później był pracownikiem Uniwersytetu Poznańskiego oraz radiokontrwywiadu wojskowego.
Zmarł 30 sierpnia 1978, pochowany został w Londynie.
Zobacz znalezione dokumenty :
Autor: kk/i / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Państwowe w Poznaniu/Wikipedia