Dwoje kilkulatków stało na parapecie ósmego piętra. Policja apeluje: nie zostawiajmy dzieci samych

Autor:
FC//rzw
Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań. Dzieci stały w oknie na ósmym piętrze wieżowca (materiał z 22.07.2022)
Poznań. Dzieci stały w oknie na ósmym piętrze wieżowca (materiał z 22.07.2022)
TVN24/ Waldemar, epoznan.pl
TVN24/ Waldemar, epoznan.plPoznań. Dzieci stały w oknie na ósmym piętrze wieżowca

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na jednym z poznańskich osiedli. Dwoje dzieci, siedmio- i dziewięcioletnie, stanęło na parapecie po wewnętrznej stronie otwartego okna na ósmym piętrze. Rodziców w tym czasie nie było w mieszkaniu. Policjantom udało się nakłonić chłopca i dziewczynkę do wejścia do środka i zamknięcia okna. - Prawo dopuszcza pozostawienie dziecka w domu po ukończeniu siódmego roku życia. Ale w takich sytuacjach kierujmy się naszą odpowiedzialnością rodzica - apeluje młodszy aspirant Marta Mróz z poznańskiej policji.

W środę wieczorem poznańscy policjanci interweniowali na jednym z osiedli. - Zgłoszenie, jakie otrzymali funkcjonariusze, dotyczyło tego, że dzieci miały chodzić po parapecie okna jednego z mieszkań wysokiego budynku. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce i tam zauważyli dwoje małoletnich, którzy stali na parapecie - tak zdarzenie opisuje Marta Mróz z poznańskiej policji.

Świadkowie nie kryli przerażenia. - Sytuacja wyglądała groźnie, na szczęście służby ratunkowe były bardzo szybko i wszystko skończyło się dobrze – mówi pani Liliana.

Ojciec był w pracy, matka wyszła do sklepu

Przybyłym na miejsce policjantom i strażakom udało się nakłonić chłopca i dziewczynkę, by zeszli z parapetu do środka i zamknęli okno. - Funkcjonariusze po chwili byli już w mieszkaniu. W tej samej chwili zjawił się również ojciec dzieci, który - jak oświadczył - właśnie wrócił z pracy, podczas gdy mama wyszła na chwilę do sklepu - wyjaśnia Mróz.

Jak się okazało, jedno z dzieci ma siedem, a drugie - dziewięć lat. Stały po wewnętrznej stronie parapetu.

Rodzice byli trzeźwi.

Policja: zostawmy lepiej dzieci pod czyimś okiem

- Policjanci teraz sprawdzają, czy nie doszło do przestępstwa związanego ze sprawowaniem opieki nad małoletnimi. Sprawa również zostanie skierowana do sądu rodzinnego z prośbą o wgląd w sytuację rodzinną pod kątem opiekuńczo-wychowawczym - przekazuje Mróz.

Policjantka przyznaje przy tym, że samo pozostawienie dzieci w tym wieku bez opieki jest legalne. - Prawo dopuszcza pozostawienie dziecka w domu po ukończeniu siódmego roku życia. Ale w takich sytuacjach kierujmy się nie prawem, lecz naszą odpowiedzialnością rodzica. Pamiętajmy, że w domu wiele sytuacji może być niebezpiecznych dla dzieci. One są ruchliwe i ciekawe świata. Miejmy więc na względzie przede wszystkim troskę o nasze dzieci i jeśli już musimy je zostawić, to zostawmy je lepiej pod opieką jakiejś zaufanej osoby, a nie same - apeluje.

Film ze zdarzenia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości portalu epoznan.pl. który jako pierwszy napisał o sprawie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//rzw

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego:  Waldemar, epoznan.pl

Pozostałe wiadomości