Trzy lata po Czerwcu '56 Chruszczow odwiedził Poznań. Kilka dni wcześniej omal nie zginął w zamachu

[object Object]
Nikita Chruszczow objeżdżał Wielkopolskę kabrioletemH. Ignor | CYRYL
wideo 2/6

W Poznaniu co chwilę przybiegały do niego dziewczynki i wręczały kwiaty. W Manieczkach kazał się zatrzymać, bo zachwycił się kukurydzą, a w Racocie w prezencie dostał konia. Tak wyglądała, starannie reżyserowana, wizyta Nikity Chruszczowa w Wielkopolsce 60 lat temu. Ledwie trzy dni wcześniej w Sosnowcu przeprowadzono nieudany zamach na jego życie. Poznań pewnie nie znalazł się na trasie jego podróży przypadkowo. To miasto, które trzy lata wcześniej wystąpiło przeciw władzy komunistów i zostało za to brutalnie ukarane.

Gdy po śmierci Józefa Stalina, władzę w Związku Radzieckim przejął Nikita Chruszczow wydawało się, że nadchodzą czasy odwilży. Świadczyć o tym miał tajny referat wygłoszony w nocy z 24 na 25 lutego 1956 r. w czasie XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Chruszczow ostro skrytykował Stalina i stworzony przez niego system zbrodni.

Czerwiec '56 zamiast odwilży

Ale w Polsce tej odwilży początkowo nie było widać. W czerwcu 1956 r. w Poznaniu władze PRL brutalnie rozprawiły się ze strajkującymi robotnikami. W pierwszym zrywie przeciwko władzy ludowej zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset zostało rannych, a około 700 aresztowano.

A premier Józef Cyrankiewicz wygłosił słowa, które do dziś pozostają symbolem brutalności władz PRL: "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji".

Nie byłoby pewnie tej brutalnej pacyfikacji, gdyby nie władze sowieckie. A wtedy u władzy był już Chruszczow.

Wydarzenia z Poznania nie przeszły na świecie bez echa. "Dzisiaj uśmiech Chruszczowa zawiedzie, uśmiech, którym obdarza on zachodni świat od czasu zainicjowania antystalinizmu... Świat zachodni, który pod wpływem tego uśmiechu zaczynał mięknąć, nie może przeoczyć tego sygnału z Polski" - pisał "Berliner Morgenpost" o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Dopiero po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca zmiany polityczne zaczęły być w Polsce zauważalne. Przywódcą PZPR został Władysław Gomułka, a z więzień zaczęto wypuszczać więźniów politycznych czekających na proces.

Mógł nie dojechać

Trzy lata po tych wydarzeniach do Polski przyjechał Nikita Chruszczow. Najpierw odwiedził Warszawę, skąd pojechał na Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie. Do Poznania mógł już nie dojechać, bo 15 lipca w Zagórzu (dziś część Sosnowca) przeżył nieudany zamach na niego i Władysława Gomułkę.

Ten przygotował Stanisław Jaros. Mężczyzna, z zawodu elektryk, skonstruował bombę domowej produkcji, którą ukrył na drzewie. Ładunek eksplodował, jednak stało się to jeszcze przed przejazdem kolumny aut. Ta przejechała trasa znacznie później niż pierwotnie planowano. Gdy Chruszczow pokonywał miejsce niedoszłego zamachu, było ono już uprzątnięte.

Sprawcy wtedy nie znaleziono. Jaros wpadł dopiero, gdy w 1961 r., również w Zagórzu przeprowadził nieudany zamach na Gomułkę. Został skazany na karę śmierci.

Opuścił Poznań bez słowa

Trzy dni po tym zdarzeniu, 18 lipca 1959 roku, Chruszczow gościł w Wielkopolsce. Wizyta I sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i premiera ZSRR nie była tu przypadkowa. Miała poprawić nastroje wśród poznaniaków. I pokazać w mieście, w którym dopiero co brutalnie pacyfikowano protestujących robotników, bardziej ludzką twarz komunizmu.

Na niemym filmie pokazującym tamtą wizytę zobaczyć możemy miasto udekorowane flagami Polski i ZSRR oraz portrety Chruszczowa i Gomułki. A także tłumy ludzi oczekujących jego przyjazd: na dworcu, przy siedzibie KW PZPR.

Ta wizyta miała być propagandowym spektaklem. Dlatego - tak jak w przypadku wizyt innych ważnych oficjeli - do wyjścia na ulice spędzano całe zakłady pracy, a nawet ściągano dzieci ze szkół, które przecież miały w tym czasie wakacje. Nie było wyboru, każdy musiał witać przywódcę ZSRR i cieszyć się.

Chruszczowa w Wielkopolsce witało około sto tysięcy osób. Pociąg, którym dojeżdżał do Poznania ze Szczecina, "spontanicznie" zatrzymywali ludzie w Krzyżu, Szamotułach i Wronkach. Wszędzie były wiwaty, salwy i kwiaty.

"Poznań tonął w powodzi biało-czerwonych i czerwonych flag, kwiatów i girland" - pisała Kronika Miasta Poznania.

Witano go już od dworca. "U wyjścia z peronu dziewczyna w wielkopolskim stroju ludowym rzuca się premierowi Chruszczowowi na szyję, wręczając olbrzymią wiązankę kwiatów" - czytamy w Kronice Miasta Poznania.

Chruszczow słucha przemówienia Wincentego Kraśki na poznańskim dworcuH. Ignor | CYRYL

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE CYRYL.POZNAN.PL

A Wincenty Kraśko, poseł i I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, z honorami przyjmował "szacownego gościa".

- Witamy Was, Drogi Towarzyszu Chruszczow, nie tylko jako przywódcę Związku Radzieckiego, wybitnego męża stanu i czołowego działacza międzynarodowego ruchu robotniczego, lecz również jako płomiennego bojownika świętej sprawy pokoju - mówił, a jego powitalne przemówienie miały przerywać gorące oklaski.

"Bez przerwy do trybuny podbiegały dzieci z wiązankami kwiatów dla Chruszczowa" - wspominała Kronika Miasta Poznania.

Chruszczow na dworcu nie powiedział ani słowa. Po przemówieniu Kraśki wsiadł do kabrioletu, którym przejechał przez miasto między szpalerami utworzonymi przez ludzi.

"Dzięki kukurydzy będziemy jeść więcej"

Po wyjeździe z Poznania Chruszczow zatrzymał się na chwilę przy wiwatującym tłumie w Swarzędzu, po czym udał się do miejscowości Pławce, gdzie odwiedził miejscową spółdzielnię rolniczą.

"Przewodniczący delegacji radzieckiej życzył chłopom powiatu Środa sukcesów w pracy, zapraszał, by przyjechali do ZSRR, przyjrzeli się życiu i pracy kołchoźników. Gospodarstwo zespołowe - powiedział on - to najlepsza forma organizacji pracy rolników. Ale nikogo nie należy zmuszać, by wstępował do tych gospodarstw. Trzeba, żeby ludzie sami zrozumieli słuszność tej drogi" - pisała Kronika Miasta Poznania.

Przemówienie Chruszczowa w PławcachH. Ignor | CYRYL

Chruszczow zachęcał też do uprawy kukurydzy. - Odbierzcie Amerykanom kukurydzę, a będą głodowali. Kukurydza daje im mięso, daje mleko. Na owsie nie można dogonić Amerykanów z ich spożyciem 97 kilogramów mięsa na jednego mieszkańca rocznie. My, dzięki kukurydzy, za parę lat będziemy jeść więcej - mówił.

Kukurydza, do której uprawy Chruszczow zachęcał wszystkich od lat, zresztą przewijała się na dalszej trasie. I sekretarz KC KPZR kazał zatrzymać auto, gdy w PGR-ze w Manieczkach zauważył jej plantację. I chwalił jej jakość.

Dostał konia

Kolejnym punktem był Racot. Tam delegacja zamieniła kabriolet na powozy konne. A "radzieckiemu przyjacielowi" załoga stadniny przekazała w prezencie trzyletniego ogiera półkrwi poznańskiej.

Koń przekazany w prezencie Chruszczowowi w prezencieH. Ignor | CYRYL

Stamtąd - w ulewnym deszczu - delegacja wróciła (zatrzymując się jeszcze w Kurowie i Gołębinie Starym) do Poznania na lotnisko, skąd odleciała do Warszawy.

Dopiero wtedy Chruszczow zabrał w Poznaniu głos: - Można powiedzieć po prostu, że przyjaźń między polskim a rosyjskim narodem, przypieczętowana we wspólnej walce krwią naszych synów jest w rzeczywistości taka, że jak mówią Rosjanie "wodą jej nie rozlejesz". Dlatego mimo deszczu zebraliście się na lotnisku, żeby się z nami pożegnać. Wysoko cenimy taką przyjaźń - mówił, zapowiadając szybkie prześcignięcie gospodarki amerykańskiej i zachęcając Wielkopolan do jeszcze cięższej pracy na rzecz socjalizmu.

- Walczymy teraz w jednym szeregu i w jednym szeregu będziemy święcili zwycięstwo komunizmu. Nie może być zwycięstwa komunizmu w Związku Radzieckim, gdy Polska będzie się wlekła w ogonie socjalizmu. Są jeszcze różnice w poziomie produkcji i w stopniu rozwoju budownictwa socjalistycznego. One powinny wyrównać się tak, jak wyrównuje się płyn w naczyniach połączonych. Poziom ekonomiki krajów socjalistycznych zrówna się. Pójdziemy zgodnie razem, zwartymi szeregami do budownictwa komunistycznego społeczeństwa - zwracał się do tłumu.

O wydarzeniach, do których doszło w mieście trzy lata wcześniej, oczywiście nie wspomniał.

Z Poznania odleciał do Warszawy, by tam 22 lipca świętować Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Dwa miesiące po wizycie w Polsce, w ramach ocieplania stosunków z USA, radziecki przywódca ruszył na tournee po Stanach Zjednoczonych.

Pięć lat później został odsunięty od władzy.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: CYRYL

Pozostałe wiadomości

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

W sobotę podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. stanął przed sądem specjalnym w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Sąd zdecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie tymczasowym, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na dziś. Grozi mu nawet dożywocie.

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

- Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość - powiedział europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. Na czele Marszu szedł prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Źródło:
PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Proponowany przez MEN pomysł na łączenie klas na lekcjach religii spotkał się z "mocnym sprzeciwem" członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zdaniem komisji, "jest to wbrew wszelkim zasadom pedagogicznym, psychologicznym i dydaktycznym". Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie od nowego roku szkolnego. Komisja zaapelowała do wszystkich wierzących o zabranie głosu w tej sprawie.

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl