Trzy lata po Czerwcu '56 Chruszczow odwiedził Poznań. Kilka dni wcześniej omal nie zginął w zamachu

[object Object]
Nikita Chruszczow objeżdżał Wielkopolskę kabrioletemH. Ignor | CYRYL
wideo 2/6

W Poznaniu co chwilę przybiegały do niego dziewczynki i wręczały kwiaty. W Manieczkach kazał się zatrzymać, bo zachwycił się kukurydzą, a w Racocie w prezencie dostał konia. Tak wyglądała, starannie reżyserowana, wizyta Nikity Chruszczowa w Wielkopolsce 60 lat temu. Ledwie trzy dni wcześniej w Sosnowcu przeprowadzono nieudany zamach na jego życie. Poznań pewnie nie znalazł się na trasie jego podróży przypadkowo. To miasto, które trzy lata wcześniej wystąpiło przeciw władzy komunistów i zostało za to brutalnie ukarane.

Gdy po śmierci Józefa Stalina, władzę w Związku Radzieckim przejął Nikita Chruszczow wydawało się, że nadchodzą czasy odwilży. Świadczyć o tym miał tajny referat wygłoszony w nocy z 24 na 25 lutego 1956 r. w czasie XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Chruszczow ostro skrytykował Stalina i stworzony przez niego system zbrodni.

Czerwiec '56 zamiast odwilży

Ale w Polsce tej odwilży początkowo nie było widać. W czerwcu 1956 r. w Poznaniu władze PRL brutalnie rozprawiły się ze strajkującymi robotnikami. W pierwszym zrywie przeciwko władzy ludowej zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset zostało rannych, a około 700 aresztowano.

A premier Józef Cyrankiewicz wygłosił słowa, które do dziś pozostają symbolem brutalności władz PRL: "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji".

Nie byłoby pewnie tej brutalnej pacyfikacji, gdyby nie władze sowieckie. A wtedy u władzy był już Chruszczow.

Wydarzenia z Poznania nie przeszły na świecie bez echa. "Dzisiaj uśmiech Chruszczowa zawiedzie, uśmiech, którym obdarza on zachodni świat od czasu zainicjowania antystalinizmu... Świat zachodni, który pod wpływem tego uśmiechu zaczynał mięknąć, nie może przeoczyć tego sygnału z Polski" - pisał "Berliner Morgenpost" o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Dopiero po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca zmiany polityczne zaczęły być w Polsce zauważalne. Przywódcą PZPR został Władysław Gomułka, a z więzień zaczęto wypuszczać więźniów politycznych czekających na proces.

Mógł nie dojechać

Trzy lata po tych wydarzeniach do Polski przyjechał Nikita Chruszczow. Najpierw odwiedził Warszawę, skąd pojechał na Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie. Do Poznania mógł już nie dojechać, bo 15 lipca w Zagórzu (dziś część Sosnowca) przeżył nieudany zamach na niego i Władysława Gomułkę.

Ten przygotował Stanisław Jaros. Mężczyzna, z zawodu elektryk, skonstruował bombę domowej produkcji, którą ukrył na drzewie. Ładunek eksplodował, jednak stało się to jeszcze przed przejazdem kolumny aut. Ta przejechała trasa znacznie później niż pierwotnie planowano. Gdy Chruszczow pokonywał miejsce niedoszłego zamachu, było ono już uprzątnięte.

Sprawcy wtedy nie znaleziono. Jaros wpadł dopiero, gdy w 1961 r., również w Zagórzu przeprowadził nieudany zamach na Gomułkę. Został skazany na karę śmierci.

Opuścił Poznań bez słowa

Trzy dni po tym zdarzeniu, 18 lipca 1959 roku, Chruszczow gościł w Wielkopolsce. Wizyta I sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i premiera ZSRR nie była tu przypadkowa. Miała poprawić nastroje wśród poznaniaków. I pokazać w mieście, w którym dopiero co brutalnie pacyfikowano protestujących robotników, bardziej ludzką twarz komunizmu.

Na niemym filmie pokazującym tamtą wizytę zobaczyć możemy miasto udekorowane flagami Polski i ZSRR oraz portrety Chruszczowa i Gomułki. A także tłumy ludzi oczekujących jego przyjazd: na dworcu, przy siedzibie KW PZPR.

Ta wizyta miała być propagandowym spektaklem. Dlatego - tak jak w przypadku wizyt innych ważnych oficjeli - do wyjścia na ulice spędzano całe zakłady pracy, a nawet ściągano dzieci ze szkół, które przecież miały w tym czasie wakacje. Nie było wyboru, każdy musiał witać przywódcę ZSRR i cieszyć się.

Chruszczowa w Wielkopolsce witało około sto tysięcy osób. Pociąg, którym dojeżdżał do Poznania ze Szczecina, "spontanicznie" zatrzymywali ludzie w Krzyżu, Szamotułach i Wronkach. Wszędzie były wiwaty, salwy i kwiaty.

"Poznań tonął w powodzi biało-czerwonych i czerwonych flag, kwiatów i girland" - pisała Kronika Miasta Poznania.

Witano go już od dworca. "U wyjścia z peronu dziewczyna w wielkopolskim stroju ludowym rzuca się premierowi Chruszczowowi na szyję, wręczając olbrzymią wiązankę kwiatów" - czytamy w Kronice Miasta Poznania.

Chruszczow słucha przemówienia Wincentego Kraśki na poznańskim dworcuH. Ignor | CYRYL

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE CYRYL.POZNAN.PL

A Wincenty Kraśko, poseł i I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, z honorami przyjmował "szacownego gościa".

- Witamy Was, Drogi Towarzyszu Chruszczow, nie tylko jako przywódcę Związku Radzieckiego, wybitnego męża stanu i czołowego działacza międzynarodowego ruchu robotniczego, lecz również jako płomiennego bojownika świętej sprawy pokoju - mówił, a jego powitalne przemówienie miały przerywać gorące oklaski.

"Bez przerwy do trybuny podbiegały dzieci z wiązankami kwiatów dla Chruszczowa" - wspominała Kronika Miasta Poznania.

Chruszczow na dworcu nie powiedział ani słowa. Po przemówieniu Kraśki wsiadł do kabrioletu, którym przejechał przez miasto między szpalerami utworzonymi przez ludzi.

"Dzięki kukurydzy będziemy jeść więcej"

Po wyjeździe z Poznania Chruszczow zatrzymał się na chwilę przy wiwatującym tłumie w Swarzędzu, po czym udał się do miejscowości Pławce, gdzie odwiedził miejscową spółdzielnię rolniczą.

"Przewodniczący delegacji radzieckiej życzył chłopom powiatu Środa sukcesów w pracy, zapraszał, by przyjechali do ZSRR, przyjrzeli się życiu i pracy kołchoźników. Gospodarstwo zespołowe - powiedział on - to najlepsza forma organizacji pracy rolników. Ale nikogo nie należy zmuszać, by wstępował do tych gospodarstw. Trzeba, żeby ludzie sami zrozumieli słuszność tej drogi" - pisała Kronika Miasta Poznania.

Przemówienie Chruszczowa w PławcachH. Ignor | CYRYL

Chruszczow zachęcał też do uprawy kukurydzy. - Odbierzcie Amerykanom kukurydzę, a będą głodowali. Kukurydza daje im mięso, daje mleko. Na owsie nie można dogonić Amerykanów z ich spożyciem 97 kilogramów mięsa na jednego mieszkańca rocznie. My, dzięki kukurydzy, za parę lat będziemy jeść więcej - mówił.

Kukurydza, do której uprawy Chruszczow zachęcał wszystkich od lat, zresztą przewijała się na dalszej trasie. I sekretarz KC KPZR kazał zatrzymać auto, gdy w PGR-ze w Manieczkach zauważył jej plantację. I chwalił jej jakość.

Dostał konia

Kolejnym punktem był Racot. Tam delegacja zamieniła kabriolet na powozy konne. A "radzieckiemu przyjacielowi" załoga stadniny przekazała w prezencie trzyletniego ogiera półkrwi poznańskiej.

Koń przekazany w prezencie Chruszczowowi w prezencieH. Ignor | CYRYL

Stamtąd - w ulewnym deszczu - delegacja wróciła (zatrzymując się jeszcze w Kurowie i Gołębinie Starym) do Poznania na lotnisko, skąd odleciała do Warszawy.

Dopiero wtedy Chruszczow zabrał w Poznaniu głos: - Można powiedzieć po prostu, że przyjaźń między polskim a rosyjskim narodem, przypieczętowana we wspólnej walce krwią naszych synów jest w rzeczywistości taka, że jak mówią Rosjanie "wodą jej nie rozlejesz". Dlatego mimo deszczu zebraliście się na lotnisku, żeby się z nami pożegnać. Wysoko cenimy taką przyjaźń - mówił, zapowiadając szybkie prześcignięcie gospodarki amerykańskiej i zachęcając Wielkopolan do jeszcze cięższej pracy na rzecz socjalizmu.

- Walczymy teraz w jednym szeregu i w jednym szeregu będziemy święcili zwycięstwo komunizmu. Nie może być zwycięstwa komunizmu w Związku Radzieckim, gdy Polska będzie się wlekła w ogonie socjalizmu. Są jeszcze różnice w poziomie produkcji i w stopniu rozwoju budownictwa socjalistycznego. One powinny wyrównać się tak, jak wyrównuje się płyn w naczyniach połączonych. Poziom ekonomiki krajów socjalistycznych zrówna się. Pójdziemy zgodnie razem, zwartymi szeregami do budownictwa komunistycznego społeczeństwa - zwracał się do tłumu.

O wydarzeniach, do których doszło w mieście trzy lata wcześniej, oczywiście nie wspomniał.

Z Poznania odleciał do Warszawy, by tam 22 lipca świętować Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Dwa miesiące po wizycie w Polsce, w ramach ocieplania stosunków z USA, radziecki przywódca ruszył na tournee po Stanach Zjednoczonych.

Pięć lat później został odsunięty od władzy.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: CYRYL

Pozostałe wiadomości

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN24 Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium