Zabytkowy fotoplastykon, unikatowe urządzenie, które przez wiele lat było jedną z najciekawszych atrakcji fotograficznych Poznania, znalazło swój dom w Galerii Miejskiej Arsenał. Urządzenie przewieziono już na poznański Stary Rynek.
Fotoplastykon został przewieziony przez ekipę Wydawnictwa Miejskiego Posnania, obecnego właściciela urządzenia, z domu jego poprzedniego właściciela i wieloletniego animatora, znanego poznańskiego fotografa, Antoniego Ruta.
- W Galerii Miejskiej Arsenał zostanie poddane drobiazgowym oględzinom i remontowi, po którym będzie mogło zostać udostępnione mieszkańcom i turystom - mówi Pawel Marciniak, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Prezent na Imieniny Miasta?
Renowację i sposób wystawiania będą ze sobą ustalały wydawnictwo i Galeria Arsenał. Do współpracy przy powrocie fotoplastykonu na mapę atrakcji miasta zaproszono Antoniego Ruta.
- Na razie nie można podać konkretnej daty uruchomienia fotoplastykonu dla publiczności – będzie ona zależała od skali potrzebnych prac remontowych, natomiast wszystkie zainteresowane strony będą dążyły do jego otwarcia w dniu 29 czerwca, czyli w święto Imienin Miasta - podaje Marciniak.
Jeden z trzech w Polsce
Fotoplastykon to jedno z trzech zabytkowych urządzeń w Polsce, dzięki którym można oglądać trójwymiarowe zdjęcia. Po raz pierwszy zostało ustawione w Poznaniu w 1923 roku. Działało na ul. Garncarskiej do 2005 roku. Później było pokazane raz, na 6. Biennale Fotografii w 2009 roku w Starym Browarze.
Poznań odkupił fotoplastykon w grudniu:
Galeria Miejska Arsenał znajduje się na Starym Rynku:
Autor: FC/kwoj / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: fotoplastykon.com.pl