TVN24 | Pomorze

Wszystkich Świętych w Gdańsku. Dojazd na cmentarz Łostowicki i cmentarz Srebrzysko

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
gdansk.pl, ztm.gda.pl, TVN24
Adam Niedzielski o cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych
Adam Niedzielski o cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych
wideo 2/3
Adam Niedzielski o cmentarzach 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych

W najbliższy weekend i w poniedziałek 1 listopada obowiązywać będą w Gdańsku sobotnie rozkłady jazdy. Aby łatwiej było dojechać do cmentarza Łostowickiego i na Srebrzysku, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Zmieni się też organizacja ruchu dla tych, którzy planują podróż samochodem. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze w Gdańsku.

Dzień przed i podczas uroczystości Wszystkich Świętych w Gdańsku zmieni się organizacja ruchu przy cmentarzach. Dla osób, które na groby swoich bliskich planują dojechać komunikacją miejską, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Zmiany dotyczą przede wszystkim dwóch największych cmentarzy - Łostowickiego i Cmentarza Centralnego Srebrzysko.

Wszystkich Świętych 2021. Jak dojechać na cmentarz Łostowicki?

1 listopada ulica Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu z wyjątkiem: komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnością posiadających aktualną kartę parkingową oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenia przycmentarnego handlu.

Dla komunikacji miejskiej ruch na ulicy Łostowickiej będzie dwukierunkowy, a dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy - od ulicy Kartuskiej do al. Armii Krajowej.

Całkowicie zamknięte będą wjazdy na ulicę Łostowicką z ulicy Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami: Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko – wjazd ulicą Pana Tadeusza.

Cmentarz Łostowicki w GdańskuGZDiZ

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą już od soboty, 30 października. Zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ulicy Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Łostowicką w stronę ulicy Jabłoniowej. W sobotę wprowadzone będzie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 kilometrów na godzinę.

Parkingi wokół cmentarza Łostowickiego:

- parking dla osób z niepełnosprawnością wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),

- postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w relacji do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking,

- trzy parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w relacji do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w relacji do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

Władze miasta apelują o korzystanie z wejść bocznych cmentarza, nie tylko z bramy głównej. To pozwoli uniknąć tłoku.

Na Cmentarzu Łostowickim otwartych będzie łącznie 11 bram – brama główna, 4 wejścia w rejonie parkingu przy ul. Łostowickiej, 4 wejścia od strony ul. Cedrowej oraz 2 wejścia od strony al. Armii Krajowej. Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 28 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Łostowickiego będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W pozostałe dni wjazd na teren cmentarza możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Wszystkich Świętych 2021. Jak dojechać na Cmentarz Centralny Srebrzysko?

Dojazd do cmentarza na Srebrzysku będzie się odbywał jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał w relacji do ulicy Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób z niepełnosprawnościami oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.

Dla ruchu ogólnego wyłączony zostanie wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Salle’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką. Tymczasowe przystanki w relacji do ulicy Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni: jeden na wysokości skrzyżowania z ulicą Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ulicą Srebrniki.

Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ulice Srebrniki i Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w relacji do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój taxi. Na ulicy Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Potokowej.

Dojazd dla mieszkańców ulicy Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ulicy Zabytkowej.

Cmenatrz Srebrzysko w GdańskuGZDiZ

Od soboty, 30 października na ulicy Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ulicy Chrzanowskiego na odcinku od ulicy Trawki do ulicy Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ulicy Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. W sobotę zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.

Parkingi wokół cmentarza Srebrzysko:

- Tymczasowe parkingi wyznaczone zostały na ulicę Słowackiego od wyjazdu ze stacji paliw w stronę ulicy Reymonta i Chrzanowskiego (ok. 70 miejsc postojowych) oraz na ulicy Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Centralny Srebrzysko możliwe będzie bramą główną, jak również 14 wejściami bocznymi, prowadzącymi od strony ul. Podleśnej, ul. Leśny Stok, Jaśkowej Doliny oraz ul. Ogrodowej. Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 28 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W pozostałe dni wjazd na cmentarz możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Komunikacja miejska

Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi dodatkowe linie autobusowe w kierunku nekropolii: 601, 610 i 627 oraz tramwajowe: 63, 66 i 68. Dwa największe gdańskie cmentarze połączą dodatkowe linie 610 i 627. Na wszystkich tych liniach obowiązywać będzie taryfa zwykła.  

Rozkład na dni 30 i 31 października:

AUTOBUSY:

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy. Ponadto:

- 107 – w godz. 8.00-16.00 autobusy kursują co około 45 minut,

- 115, 162, 227 – w godz. 8.00-16.00 autobusy kursują co 10 minut,

- 195 – w godz. 8.00-16.00 autobusy kursują co 20 minut,

- 601 - funkcjonuje na trasie Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 9.00-17.00 co 15 minut,

- 627 - funkcjonuje na trasie Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasą linii 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 8.00-16.00 co około 10 minut.

TRAMWAJE:

30.10.2021 r. (sobota): Obowiązują sobotnie rozkłady jazdy. Ponadto:

- 3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian uruchomiona jest linia 63 na trasie Nowy Port – Brzeźno – Opera Bałtycka – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Śródmieście SKM – Wilanowska (Cmentarz Łostowicki) – Łostowice Świętokrzyska, średnio co 20 minut,

- 6 - w godz. 8:.30–16.30 funkcjonuje ze zwiększoną, około 10-minutową częstotliwością,

- 68 - uruchomienie na trasie Stogi – Przeróbka – Śródmieście SKM – Wilanowska (Cmentarz Łostowicki) – Łostowice Świętokrzyska, w godz. 9.00-17.00 z 20-minutową częstotliwością.

31.10.2021 r. (niedziela): Również obowiązują sobotnie rozkłady jazdy. Ponadto:

- 2 - w godz. 9.00-17.00 tramwaje jeżdżą ze zwiększoną, 10-minutową częstotliwością,

- 3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian uruchomiona jest linia 63 na trasie Nowy Port – Brzeźno – Opera Bałtycka – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Śródmieście SKM – Wilanowska (Cmentarz Łostowicki) – Łostowice Świętokrzyska, w godz. 9.00-17.00 tramwaje kursują co 10 minut,

- na liniach 5 i 6 będą niewielkie zmiany w godzinach odjazdów,

- 10 - w godz. 9.00-17.00 funkcjonuje ze zwiększoną, 10-minutową częstotliwością,

- 12 - funkcjonuje na wydłużonej trasie do Jelitkowa (zamiast tylko do Oliwy),

- 66 - funkcjonuje w godz. 9.00-17.00 co 20 minut na trasie Strzyża PKM – Opera Bałtycka – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Śródmieście SKM – Wilanowska (Cmentarz Łostowicki) – Łostowice Świętokrzyska,

- 68 - uruchomienie w godz. 9.00-17.00 kursują co 20 minut na trasie Stogi – Przeróbka – Śródmieście SKM – Wilanowska (Cmentarz Łostowicki) – Łostowice Świętokrzyska.

Autor:MAK/ tam

Źródło: gdansk.pl, ztm.gda.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości