TVN24 | Pomorze

Znalazł w lesie kawałki ceramiki. Okazały się ważnym tropem

TVN24 | Pomorze

Autor:
aa//now
Źródło:
TVN24/PAP
W Nadleśnictwie Elbląg znaleziono artefakty z neolitycznej osady
W Nadleśnictwie Elbląg znaleziono artefakty z neolitycznej osadyNadleśnictwo Elbląg
wideo 2/4
slideshow archeo

Robił codzienny obchód lasu, znalazł fragmenty ceramiki. Leśnik nie przeszedł obok nich obojętnie. I słusznie, bo szybko okazało się, że trafił na trop osady sprzed kilku tysięcy lat.

W lesie zabytków nie brakuje, ale na takie często się nie trafia. Jeden z leśniczych z Nadleśnictwa Elbląg podczas obchodu po lesie odnalazł tam fragmenty naczyń ceramicznych. O nietypowym znalezisku od razu poinformowano wojewódzkiego konserwatora zabytków, który przy współpracy archeologów z Elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego dokonał oględzin miejsca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Specjaliści wstępnie stwierdzili, że najprawdopodobniej leśnik natrafił na neolityczną osadę. Po kilku tygodniach na teren znaleziska przyjechali archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, by wykonać prace sondażowe.

Leśniczy znalazł kilka kawałków ceramikiNadleśnictwo Elbląg

- Przeprowadzone w początkach września badania sondażowe w Nadleśnictwie Elbląg dostarczyły sporej liczby artefaktów, które wstępnie datować można na schyłek neolitu. Wśród zabytków znalazły się fragmenty naczyń ceramicznych, odłupki krzemienne, a także narzędzia kamienne, w tym rozcieracz i żarno - wyjaśnił Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

Na razie leśnicy nie zdradzają, gdzie dokładnie znaleziono artefaktyNadleśnictwo Elbląg

Na tropie łowców fok?

Materiały związane są najprawdopodobniej z aktywnością społeczności kultury rzucewskiej zamieszkującej w III i w początkach II tysiąclecia p.n.e. południowo-wschodnie wybrzeża Morza Bałtyckiego, znanej głównie z wyspecjalizowanej obróbki bursztynu, a także prowadzenia urozmaiconej gospodarki żywieniowej, bogatej również w mięso fok.

Naukowcy odkryli podwodny las na Zatoce Puckiej. Pokazali, co z niego zostało >>>

Piotrowski przekazał, że obecnie trudno stwierdzić, jaki charakter mogła mieć aktywność rejestrowana na obszarze elbląskiego nadleśnictwa, jednak biorąc pod uwagę fakt, że źródła rzucewskie znane są głównie z osad, można przypuszczać, iż właśnie z takim kontekstem mamy tutaj do czynienia. Odkrycie leśników jest o tyle istotne, że do tej pory na ogromnym obszarze Polski, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Litwy odkryto zaledwie kilka takich stanowisk - zaznaczył.

Osadę przebadali naukowcy z Uniwersytetu WarszawskiegoNadleśnictwo Elbląg

- Co więcej, większość źródeł pochodzi z badań przedwojennych, które realizowane były niejako przy okazji budowy linii kolei nadzalewowej - dodała Aleksandra Klecha, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co słychać na dnie Bałtyku? Posłuchaj >>>

Nie powiedzą, gdzie

Miejsce prowadzonych prac celowo pozostaje nieujawnione. Jak mówi Jan Piotrowski, las służy wielu różnym funkcjom, między innymi ochronie miejsc dziedzictwa kulturowego, jak pomniki historii czy zabytki nieruchome i archeologiczne, takie jak prawdopodobne odkrycie stanowiska osadniczego.

- W takich przypadkach wstrzymujemy prace leśne, a jeśli zachodzi taka potrzeba, miejsce zostaje objęte ochroną. Dlatego dopóki miejsce to nie zostanie dokładnie zbadane przez archeologów, nie ujawniamy jego lokalizacji - wyjaśnił.

Według zapowiedzi archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego z kolejnymi pracami wykopaliskowymi powrócą tam w 2021 roku. 

Autor:aa//now

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Elbląg

Pozostałe wiadomości