Cofka w Ustce. Woda wdarła się na bulwar

TVN24

Aktualizacja:
UM Ustka - kamera na bulwarzeStrażacy walczą z żywiołem w Ustce

Silny wiatr spowodował cofkę w Ustce. Jak podaje powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, do portu wdarła się woda.

Na miejscu jest 7 wozów i 30 strażaków. Stan wody w kanale portu wynosi od godz. 14 aż 626 cm. To oznacza, że stan alarmowy został przekroczony o 26 cm.

- Mamy cofkę w kanale portowym. Woda wdarła się na bulwar i zalała część lokali. Głównie chodzi o piwnice i partery. Staramy się opanować sytuację, żeby uchronić nieruchomości - poinformowała po południu Grzegorz Falkowski ze słupskiej straży pożarnej.

Układano nie tylko worki z piaskiem, ale też stawiano zapory przeciwpowodziowe. Na bulwarze znajduje się linia energetyczna. Ze względów bezpieczeństwa została ona wyłączona. - Apelujemy do mieszkańców, żeby nie pojawiali się w pobliżu bulwaru. To niebezpieczne -ostrzegał Falkowski.

Silny wiatr i wzburzone fale w Ustce mogą się utrzymać aż do północy.

Władze miasta zarządziły spotkanie szefów służb ratunkowych oraz przedstawiciela Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Silny wiatr na Pomorzu

Na Pomorzu do czwartku stan wód w rzekach przekroczy poziom alarmowy. Przewidywany jest też silny wiatr - poinformowali w środę eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB. Zapowiedziano, że od czwartku w całej Polsce mają nadciągnąć mrozy. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem na Pomorzu. - Będzie wiał z prędkością do 90 km/h. Ta prędkość będzie się utrzymywać w nocy (z 4 na 5 stycznia - przyp. red.) - poinformowała synoptyk Maria Waliniowska. Dodała, że nad samym morzem, na Wybrzeżu Środkowym, porywy wiatru mogą wynosić nawet do 100 km/h. Na zachodzie kraju można się spodziewać porywów rzędu 70-80 km/h, a na pozostałym obszarze - do 65 km/h. Silny i porywisty wiatr to efekt różnicy ciśnień, która pomiędzy Gdańskiem a Zakopanem wynosi przeszło 25 hPa.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

0