Ulica Sezamkowa dla dorosłych. "Avenue Q" w Teatrze Muzycznym

Pomorze

tvn24W sobotę premiera niepoprawnego „Avenue Q”

Polską premierę amerykańskiego musicalu "Avenue Q" pokaże w sobotę Teatr Muzyczny w Gdyni. Spektakl, który po raz pierwszy pokazano 11 lat temu na nowojorskim Broadwayu, doczekał się wielu realizacji na całym świecie, w tym m.in. na londyńskim West Endzie.

- To musical dla osób z dużym poczuciem humoru, do których trafia dowcip typu "Monty Pythona", czy "South Park" - takich niegrzecznych bajek dla dorosłych. Spektakl powinni też z przyjemnością przyjąć fani musicali: jest w nim bowiem genialna, energetyczna muzyka, wprawiająca w dobry nastrój. Nie brakuje też cytatów z innych musicali - powiedziała podczas próby medialnej reżyserka Magdalena Miklasz.

Jak wyjaśniła, tytułowa "Avenue Q" to inaczej "ulica frajerów". - Mieszka tu kilka osób, które się jeszcze nie dorobiły, ani nie wiedzą, co ze swoim życiem zrobić, są świeżo po studiach - dodała.

- W związku z czym tematy, które poruszamy na scenie dotyczą osób zbliżonych wiekiem do mnie, czyli 20-30 lat. Konfrontują swoje dorosłe życie z dziecięcymi marzeniami. Ważne jest też sięgnięcie po lalki, postaci zbliżone do "Ulicy Sezamkowej", do tego, czym w dzieciństwie byliśmy karmieni - dodała Miklasz.

"Niepoprawny politycznie, ostry i groteskowy"

Jak podkreśliła, bliska jest jej też filozofia życiowa, która przekazywana jest ze sceny do widza. - Jest ona wyrażona w zdaniu „Only For Now”, czyli wszystko na dziś, aby nie myśleć za bardzo wprzód - objaśniła.

Musical "Avenue Q" określany jest przez krytyków jako "niepoprawny politycznie, ostry i groteskowy".

Główny bohater wchodzi w dorosłość w nietypowej dzielnicy. W poszukiwaniu życiowego celu pomagają mu nietuzinkowi m.in. gej, który ukrywa swoją seksualność, komik, którego żarty nikogo nie bawią i dobrze wychowana przedszkolanka, która marzy o założeniu własnej szkoły.

Łączy teatr dramatyczny z teatrem lalek

Miklasz w podobny sposób zrealizowała spektakle we współpracy z teatrem Malabar Hotel w Warszawie – "Sprawę Dantona. Samowywiad" oraz "Mistrza i Małgorzatę".

Autorami muzyki i tekstów piosenek w musicalu są Robert Lopez i Jeff Marx, a libretta - Jeff Whitty. Dramaturgię i tłumaczenie polskiej wersji musicalu przygotował Jan Czapliński. Projekty lalek opracował Dariusz Panas, a scenografię i kostiumy Ewa Woźniak.

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Maja Gadzińska, Magdalena Smuk, Karolina Trębacz, Katarzyna Wojasińska, Mateusz Deskiewicz, Artur Guza i Sasza Reznikow.

"Avenue Q" odniósł światowy sukces

Światowa premiera "Avenue Q" miała miejsce 31 lipca 2003 r. w Golden Theater w Nowym Jorku, wystawiona przez Vineyard Theatre i The New Group. Przedstawienie zostało zdobywcą nagród Tony: za najlepszy musical 2004 roku, libretto i muzykę.

Tu znajduje się Teatr Muzyczny w Gdyni:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ws/ec / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24