Nie będzie kary za urodziny Radia Maryja. Sanepid "nie może na podstawie filmiku lub zdjęcia ukarać mandatem"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Sanepid nie nałoży kary na organizatorów urodzin Radia MaryjaPaństwowa Inspekcja Sanitarna
wideo 2/10
Państwowa Inspekcja SanitarnaSanepid nie nałoży kary na organizatorów urodzin Radia Maryja

Sanepid w Toruniu nie nałoży kary za 29. urodziny Radia Maryja. Taką decyzję podjął na podstawie wyjaśnień organizatorów i policji. - Nie ma powodów, aby sądzić, że otrzymane wyjaśnienia są niewiarygodne - mówi Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Dodaje, że "inspekcja sanitarna nie może na podstawie filmiku lub zdjęcia ukarać mandatem".

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny otrzymał wyjaśnienia od organizatorów 29. urodzin Radia Maryja. Wynika z nich, że podczas mszy świętej 5 grudnia w sanktuarium w Toruniu przestrzegano obostrzeń epidemicznych. - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu otrzymał odpowiedzi na prośby o wyjaśnienia dotyczące obchodów urodzin Radia Maryja. Wynika z nich, że nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników - przekazał Łukasz Betański.

Dodał, że obszerne wyjaśnienia sanepid otrzymał również od Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

- Nie ma powodów, aby sądzić, że otrzymane wyjaśnienia się niewiarygodne. Ponadto w wielu miejscach wyjaśnienia zarówno policji, jak i organizatorów pokrywają się ze sobą - mówi rzecznik toruńskiego sanepidu. - O fakcie prawidłowo przeprowadzonej imprezy świadczy to, że obecni tam funkcjonariusze policji nie odnotowali żadnych naruszeń, nie ukarano nikogo mandatem, nikogo nie pouczono, a przecież policja zabezpieczała tę uroczystość na miejscu - dodaje.

Kontrowersje wokół imprezy Radia Maryja.

"Sanepid nie może na podstawie filmiku ukarać mandatem"

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Betański odnosi się również do nagrań i zdjęć z uroczystości, które pojawiały się w mediach.

- Inspekcja sanitarna nie może na podstawie filmiku lub zdjęcia ukarać mandatem. Posłużę się może przykładem, jeśli inspektor sanitarny otrzymuje informację, że w pewnym miejscu zorganizowana jest impreza taneczna, która w obecnych czasach jest zabroniona, to w takiej sytuacji inspektor sanitarny udaje się w to miejsce, aby przeprowadzić kontrolę, sporządza raport itd. Nie wystarczy, że ktoś pokaże zdjęcie albo opublikuje film. Nie jest to wystarczające narzędzie do tego, aby na podstawie otrzymanego wideo albo zdjęcia ukarać mandatem - tłumaczy.

Organizatorzy przekazali sanepidowi również informację, że liczba uczestniczących we mszy świętej nie przekraczała limitu jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. - Ponadto wszystkie osoby, z wyjątkiem tych sprawujących kult religijny, miały zasłonięte usta i nos zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. Podczas trwania uroczystości zapewnione zostały dozowniki z żelami oraz płynami do dezynfekcji rąk. Dodatkowo świątynia została wywietrzona zarówno przed, jak i po liturgii. Na terenie sanktuarium umieszczono także tablice informujące o obowiązujących obostrzeniach i ograniczeniach sanitarnych - tłumaczył Betański.

Arcybiskup Ryś: przepraszam wszystkich, których dotknęła wypowiedź ojca Rydzyka.

Dodał, że organizatorzy wskazali też na prawidłowe zorganizowanie uroczystości, co potwierdziła ich zdaniem postawa policji, która zabezpieczała wydarzenie i nie miała do jego przebiegu żadnych wątpliwości oraz uwag.

- W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu nie nałoży kary na organizatorów uroczystości - zakończył Betański. W obchodach 29. urodzin Radia Maryja w Toruniu uczestniczyli m.in. szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwego łamania obostrzeń epidemicznych skierowała toruńska posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Sprawą zajmie się Prokuratura Rejonowa w Golubiu-Dobrzyniu.

Prymas Polski chce wyjaśnień w sprawie ojca RydzykaTVN24

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24