Studencki test narkotykowy na smartfona

Pomorze

Politechnika Gdańska - materiały prasowe | sxc.huStudenci z PG opracowali aplikację na smartfony pozwalającą wykryć obecność narkotyków

Trzech studentów Politechniki Gdańskiej opracowało aplikację na smartfony pozwalającą wykryć obecność narkotyków w organizmie człowieka. Przeprowadzenie testu narkotykowego polega na przyłożeniu telefonu do oka, który odszuka i przeanalizuje zmiany typowe dla osób, które zażyły środki odurzające.

– Całość jest niezwykle prosta w obsłudze. Jedyne co jest potrzebne do wykonania pomiaru to telefon z wgraną aplikacją, który następnie należy przyłożyć do oka. Cały proces trwa kilka sekund, co w porównaniu z dotychczasowymi testami narkotykowymi jest bardzo dobrym wynikiem. Aplikację można wykorzystywać wielorazowo – opowiada Karol Stosik, reprezentant politechnicznej drużyny.

Chodzi dokładnie o ocenę rozmiaru źrenicy w zależności od panujących wokół warunków, w tym reakcji na światło. Poza tym aplikacja analizuje również kolor białek ocznych.

– Pracujemy również nad kolejnymi metodami weryfikacji – podkreślają zgodnie studenci.

Aplikacja w finale Imagine Cup

Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak tworzący drużynę WeRule na co dzień studiują na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Młodzi inżynierowie zaprezentują swój pomysł – Modern Drug Test podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup. Konkurs odbędzie się między 8 a 11 lipca w Petersburgu. O 300 tysięcy dolarów (łączna pula nagród) rywalizować będzie 305 młodych innowatorów.

Imagine Cup jest organizowany przez firmę Microsoft od 2003 roku. Podczas konkursu studenci z całego świata prezentują swoje pomysły na to, jak rozwiązać złożone problemy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W swojej dziesięcioletniej historii konkurs zyskał rangę Mistrzostw świata w zakresie nowych technologii.

Większa konkurencja

Jak informują organizatorzy zawodów, tegoroczna edycja Imagine Cup spotkała się z największym w historii zainteresowaniem studentów. Zanotowano aż 70-procentowy wzrost liczby uczestników w stosunku do poprzedniego roku.

– Czujemy się wyróżnieni i szczęśliwi, że możemy reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej – mówią członkowie drużyny WeRule.

21 razy stawali na podium

Karol Stosik w ubiegłym roku zajął drugie miejsce na Imagine Cup w Australii. Wówczas jurorzy docenili aplikację ZZ Braille Reader, która pozwala osobom niewidomym czytać na telefonie ebooki, notatki i wszelkiego rodzaju teksty. Młody inżynier startował w konkursie indywidualnie.

Polscy studenci do tej pory w światowych finałach aż 21 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 8 drugich i 6 trzecich. Co roku finały organizowane są w innym miejscu, do tej pory odbyły się np. w Hiszpanii, Japonii, Indiach, Australii, a w 2010 roku w Polsce.

Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak tworzący drużynę WeRule na co dzień studiują na PGPolitechnika Gdańska - materiały prasowe

Autor: ws/par/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Gdańska - materiały prasowe | sxc.hu