Pięć lat więzienia dla 17-latka za dźgnięcie 15-latka nożem. Obaj to wychowankowie ośrodka w Rewalu

Autor:
MAK
Źródło:
TVN24
Ugodził nożem innego wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu, jest wyrok (materiał z 7.09.2021)
Ugodził nożem innego wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu, jest wyrok (materiał z 7.09.2021)TVN24
wideo 2/3
TVN24Ugodził nożem innego wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu, jest wyrok

Szczeciński sąd skazał 17-latka na pięć lat więzienia za to, że w grudniu 2020 roku dźgnął nożem innego wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu (Zachodniopomorskie). Poszkodowanego 15-latka udało się uratować tylko dzięki szybkiej reakcji wychowawcy. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok zapadł w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Szczecinie. 17-latek został oskarżony o usiłowanie zabójstwa 15-latka. Oboje byli wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu.

- Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał 17-letniego mężczyznę za winnego tego, że w dniu 4 grudnia 2020 roku na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu doszło do kłótni; w trakcie tej kłótni mężczyzna ten ugodził 15-latka nożem w brzuch - poinformował Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Dodał, że życie poszkodowanego udało się uratować dzięki reakcji wychowawcy ośrodka oraz szybkiej pomocy medycznej i przeprowadzonej operacji.

Usłyszał niższy wyrok jako osoba młodociana

Jak przekazał Tomala, 17-latek usłyszał wyrok pięciu lat bezwzględnego więzienia.

- Jest to kara niższa niż ustawowe zagrożenie za usiłowanie zabójstwa, bo wynosi ona od ośmiu lat nawet do dożywocia, jednakże sąd miał na uwadze przede wszystkim to, że sprawca był osobą młodocianą - niedawno skończył 17 lat - oraz że działał w warunkach ograniczonej poczytalności. To wszystko spowodowało, że ta kara jest łagodniejsza - wyjaśnił rzecznik.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Decyzją sądu 17-latek ma również obowiązek częściowego naprawienia szkody poprzez zadośćuczynienie pokrzywdzonemu w wysokości dwóch tysięcy złotych.

Wyrok jest nieprawomocny. Stronom przysługuje prawo wniesienia apelacji.

Autor:MAK

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości