TVN24 | Pomorze

15-latek zmarł po zakażeniu koronawirusem. Miał choroby towarzyszące, nie był zaszczepiony

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło w Olsztynie
Do zdarzenia doszło w OlsztynieGoogle Earth
wideo 2/4
Google EarthDo zdarzenia doszło w Olsztynie

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie zmarł 15-latek zakażony koronawirusem. Jak przekazują lekarze, chłopiec był pacjentem "z wieloma bardzo ciężkimi schorzeniami występującymi od urodzenia". Dziecko nie było zaszczepione przeciwko COVID-19.

Wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował w środę (8 grudnia) o śmierci 15-letniego chłopca zakażonego koronawirusem. Jak dodał, takie zgłoszenie ze szpitala wpłynęło dzień wcześniej.

Jak przekazała dziennikarzom zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Barbara Chwała, był to pacjent z wieloma bardzo ciężkimi schorzeniami występującymi od urodzenia. Chłopiec - jak przekazała lekarka - wcześniej był wielokrotnie hospitalizowany.

>>> Dzieci przechodzą COVID-19 coraz ciężej <<<

Lekarka: rodzina nie zaszczepiła się

– Został przyjęty do szpitala z powodu rodzinnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, z objawami ciężkiego zapalenia płuc i narastającymi objawami niewydolności oddechowej. Niestety, pomimo intensywnego leczenia, nie udało się nam dziecka uratować – powiedziała PAP Chwała.

Ani chłopiec, ani rodzina nie byli szczepieni przeciwko COVID-19.

Coraz mniej miejsc, coraz więcej dzieci chorych na COVID-19

Z powodu rosnącej liczby zakażeń wymagających hospitalizacji - decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego - pod koniec listopada zwiększono liczbę łóżek covidowych w olsztyńskim szpitalu dziecięcym z 25 do 35 miejsc.

– Jeszcze kilka dni temu mieliśmy 33 miejsca zajęte, w tej chwili mogliśmy część pacjentów wypisać do domu. Hospitalizujemy dzieci w każdym wieku; od takich w wieku noworodkowym do pełnoletności. Jest ich zdecydowanie więcej niż w poprzednich falach pandemii – podkreśla Chwała.

W szpitalach w woj. warmińsko-mazurskim zajęte są obecnie 783 z 1079 dostępnych łóżek covidowych (tj. 73 proc.), w tym 61 ze 118 respiratorów (52 proc.). Ministerstwo Zdrowa podało w środę, że w regionie wykryto 1218 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 17 osób zmarło na COVID-19, a 20 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Autor:eŁKa/tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości