TVN24 | Pomorze

Sędzia i jego żona zakażeni, prawdopodobnie na weselu. "Obecnie ja bym nawet na własny ślub nie poszedł"

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Ponad 800 nowych przypadków zakażenia
Ponad 800 nowych przypadków zakażeniaTVN24
wideo 2/7
TVN24Ponad 800 nowych przypadków zakażenia

Sędzia i jego żona, która również pracuje w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach, mają koronawirusa - przekazał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. Według sanepidu do zakażenia doszło prawdopodobnie podczas wesela, na którym byli. Kwarantanną objęto łącznie 14 osób zatrudnionych w sądzie. Sąd odwołał również wszystkie posiedzenia i rozprawy zaplanowane na najbliższy poniedziałek i wtorek - z wyjątkiem spraw pilnych.

Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, przekazał, że zakażenie koronawirusem zdiagnozowano w środę wieczorem u powracających z urlopu sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) i jego żony, która również pracuje w tym sądzie.

- W związku z zaistniałą sytuacją małżonkowie zostali objęci kwarantanną. Wraz z nimi kwarantanną objęci zostali inni pracownicy sądu, z którymi małżonkowie mieli kontakt w miejscu pracy. Jest wśród nich dwóch sędziów, pięciu kuratorów i pięciu pracowników administracyjnych sądu. U nich nie stwierdzono zakażenia, ale są objęci kwarantanną - przekazał Dąbrowski-Żegalski.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Wiceprezes bartoszyckiego sądu niezwłocznie podjął decyzję o zdjęciu z wokandy wszystkich zaplanowanych na czwartek i piątek posiedzeń i rozpraw, z wyjątkiem spraw pilnych.

- Zapadła decyzja, by także w poniedziałek i wtorek, to jest 10 i 11 sierpnia, w tym sądzie odbywały się wyłącznie sprawy pilne. Wszelkie inne posiedzenia i rozprawy zdjęto z wokand - poinformował w piątek Dąbrowski-Żegalski. We wtorek służby epidemiologiczne pobiorą wymazy od osób, które obecnie przebywają w kwarantannie po kontakcie z zakażonym sędzią i jego żoną. Chodzi o dwóch sędziów, dwóch asystentów sędziego, pięciu kuratorów i trzech urzędników sądowych. Rzecznik sądu zaapelował, by interesanci sądu w Bartoszycach bezwzględnie przestrzegali reguł sanitarnych, w tym zachowywali dystans społeczny i nosili maseczki lub przyłbice.

Bartoszycki sąd pracuje teraz w bardzo ograniczonym zakresie i przy zachowaniu zwiększonej ostrożności. Interesanci są wpuszczani pojedynczo do budynku. Muszą liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na wejście do sądu i dłuższym niż zazwyczaj oczekiwaniem na załatwienie swojej sprawy. W sądzie działa biuro podawcze i kasa. O dalszych zmianach w funkcjonowaniu tego sądu, w tym o ewentualnym odwołaniu zaplanowanych na następny tydzień posiedzeń i rozpraw, interesanci mają być informowani w kolejnych komunikatach.

Zakażenia weselne

Służby sanitarne informowały wcześniej, że sędzia i jego żona zakazili się na przyjęciu weselnym w Bartoszycach. W piątek w rozmowie z PAP warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko podał, że w regionie odnotowano przypadki zakażeń u osób, które bawiły się na czterech różnych przyjęciach weselnych.

- Obecnie sytuacja jest taka, że ja bym nawet na własny ślub nie poszedł. Wszystkim zalecam głęboki namysł nad uczestnictwem w weselach. Wśród potwierdzonych zakażeń mamy już między innymi pana młodego i jego ojca - powiedział w piątek Dzisko.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakażeniu koronawirusem u kolejnych 809 osób i śmierci 13 osób. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby.

Nowe potwierdzone ostatniej doby przypadki zakażeń wykryto u osób z województw: śląskiego (259), małopolskiego (144), mazowieckiego (104), łódzkiego (46), wielkopolskiego (46), pomorskiego (41), podkarpackiego (35), opolskiego (26), dolnośląskiego (22), lubuskiego (21), warmińsko-mazurskiego (17), lubelskiego (14), zachodniopomorskiego (14), świętokrzyskiego (11), kujawsko-pomorskiego (osiem) i podlaskiego (jedna osoba).

W sumie dotychczas w Polsce potwierdzono 50 324 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 1787 chorych na COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości