Kacper Tekieli spoczął na gdańskim cmentarzu

Autor:
ng/PKoz
Źródło:
TVN24
Alpinista został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku
Alpinista został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w GdańskuTVN24
wideo 2/4
TVN24Alpinista został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku

Kacper Tekieli zginął 17 maja w lawinie podczas wspinaczki w szwajcarskich Alpach. Planował zdobyć wszystkie alpejskie czterotysięczniki przed 40. urodzinami. Został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku. Ceremonia miała charakter świecki.

W Gdańsku odbył się pogrzeb znanego alpinisty i instruktora spinaczki Kacpra Tekielego. Wspinacz spoczął w otoczonej drzewami alei z maleńkimi mogiłami dzieci.

Żył 38 lat. 17 maja zginął w lawinie podczas samotnej wspinaczki w szwajcarskich Alpach. Jego ciało zostało odnalezione dzień później.

- Chciał wejść na wszystkie czterotysięczniki przed "czterdziestką". Jestem szczęściarą, że mogłam mu towarzyszyć w tym wszystkim i być obok niego - mówiła podczas pogrzebu żona zmarłego Justyna Kowalczyk.

Ceremonia miała charakter świecki. Została podzielona na dwie części: laudację oraz kondukt. Urnę z prochami Kacpra Tekielego ozdobił kamienny kopczyk, podobny do tych, które stawia się na górskich szlakach w miejscu śmierci wędrowców.

Jego ostatniemu pożegnaniu towarzyszył utwór Krystyny Prońko pt. "Jesteś lekiem na całe zło".

Datki zamiast wieńców

Informację o terminie pogrzebu żona zmarłego przekazała kilka dni temu w swoich mediach społecznościowych.

"Pogrzeb Kacperka odbędzie się 30.05.2023 o 14.30 w Gdańsku na Cmentarzu Oliwskim. Bardzo proszę, by zamiast kwiatów, wieńców itd. wspomóc schronisko dla zwierząt Promyk! Mój kochany Mąż zwierzęta uwielbiał i na wszystkie możliwe sposoby przez całe swoje życie im pomagał. Bardzo również proszę o uszanowanie prywatności Hugotka (syna pary - przyp. red.), najbliższej rodziny i zrozumienie naszego bólu i straty" - napisała.

Wiele dróg pokonał samotnie

Kacper Tekieli był uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy (2010-2015) i w ramach projektu brał udział w wyprawach na Makalu oraz Broad Peak Middle. W 2016 roku uczestniczył z Pawłem Karczmarczykiem w akcji ratunkowej na Shivling w indyjskich Himalajach (6543 m).

W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, wiele samotnie, pokonując najważniejsze ściany polskich i słowackich szczytów. Wspinał się także w Alpach (słynna "trylogia alpejska" północnych ścian: Eiger, Matternhorn, Grandes Jorases), na Alasce, na Kaukazie, w Norwegii.

Zobacz także: Poznali się na kursie wspinaczki. "Przysięgałam, że do końca życia będę chodzić z Nim nad przepaście"

We wrześniu 2020 roku poślubił Justynę Kowalczyk, biegaczkę narciarska, wielokrotną medalistkę mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich. Rok później urodził się ich syn Hugo.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/PKoz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości