Znaleźli niewybuch, ewakuowali mieszkańców i turystów. Akcja wydobycia bomby lotniczej zakończona

Aktualizacja:
Autor:
eŁKa,
MAK/tam
Źródło:
TVN24 Pomorze, PAP
Akcja wydobycia bomby z portu w Jastarni
Akcja wydobycia bomby z portu w Jastarni8. Flotylla Obrony Wybrzeża
wideo 2/18
8. Flotylla Obrony WybrzeżaAkcja wydobycia bomby z portu w Jastarni

Operacja usuwania 250-kilogramowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej z portu w Jastarni trwała krócej niż przewidywano. Po godzinie 11 we wtorek nurkom udało się bezpiecznie wyciągnąć niewybuch z wody. Mieszkańcy i turyści mogą wrócić już do miasta.

W porcie w Jastarni od rana trwała akcja usuwania 250-kilogramowej radzieckiej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej i związana z tym ewakuacja mieszkańców i turystów. Na miejscu pracowali nurkowie, policjanci, wojskowi, straż graniczna, straż pożarna oraz straż miejska.

Czytaj też: Niemiecka torpeda zneutralizowana na Bałtyku

- Operacja jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobędą ten obiekt na powierzchnię, następnie przekażą go patrolowi saperskiemu z 43. Batalionu Saperów z Rozewia, a saperzy wywiozą niewybuch na jeden z poligonów lądowych. Tam zostanie bezpiecznie zneutralizowany - mówił we wtorek rano kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Władze Jastarni zapowiadały, że akcja może potrwać kilka godzin. Planowo miała zakończyć się do godziny 15, ale już po godzinie 11 nurkom udało się bezpiecznie wyciągnąć niewybuch z wody.

Ewakuowani mieszkańcy i turyści mogli wrócić do Jastarni

Służby wyznaczyły około kilometrową strefę bezpieczeństwa, a to oznaczało konieczność ewakuacji dwóch tysięcy osób - mieszkańców i turystów - z kilkunastu ulic Jastarni.

Czytaj więcej: Niewybuchy i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Europosłowie domagają się działań i pieniędzy

- Nasze działania polegają przede wszystkim na zakrojonej akcji i syntezie z innymi służbami, które tutaj również na tym terenie działają. My pomagamy w ewakuacji, przekazywaniu informacji, żeby trafiły do wszystkich mieszkańców, którzy mają być ewakuowani. Zabezpieczamy też mienie, które zostało pozostawione przez te osoby na terenie miasta, żeby nie doszło do aktów wandalizmu i kradzieży - przekazywał mł. asp. Łukasz Brzeziński z Komendy Powiatowej Policji w Pucku.

Dla osób, które nie miały, gdzie się udać, przygotowano miejsca w szkole podstawowej w Jastarni przy ul. Stelmaszczyka 4. Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni przekazał, że do wyznaczonego miejsca ewakuacji przybyło we wtorek rano około 30 osób.

Po godzinie 11 mieszkańcy mogli wrócić już do swoich domów.

Wydobywanie niewybuchu w Jastarni
Wydobywanie niewybuchu w Jastarni31.05| Operacja usuwania 250-kilogramowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej z portu w Jastarni ma potrwać kilka godzin. Dla bezpieczeństwa wyznaczono strefę, z której konieczna była ewakuacja mieszkańców i turystów. TVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa, MAK/tam

Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Źródło zdjęcia głównego: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Pozostałe wiadomości