Inwestycja, którą prezydent nazywa dziełem życia. Tunel, na który Świnoujście czekało dziesięciolecia, został otwarty

Źródło:
TVN24 Szczecin/Gazeta Wyborcza/PAP
Uroczystość otwarcia tunelu w Świnouściu
Uroczystość otwarcia tunelu w ŚwinouściuUM w Świnoujściu
wideo 2/9
Uroczystość otwarcia tunelu w ŚwinouściuUM w Świnoujściu

Tunel w Świnoujściu otwarty. Wielu mieszkańców Świnoujścia czekało na to od urodzenia. Teraz nie tylko skróci się drastycznie czas przeprawy do centrum miasta z jego prawobrzeża, ale zapewni oszczędności w budżetach miasta i państwa i przyciągnie nowych inwestorów. Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz mówi, że to „dzieło jego życia” i zapewnia, że w następnych wyborach już nie wystartuje.

Pół godziny po południu w piątek zaczęła się oficjalna impreza otwarcia tunelu w Świnoujściu. W uroczystości biorą udział szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, europoseł Joachim Brudziński, przedstawiciele rządu Rzeczpospolitej Polskiej, parlamentarzyści i europarlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wykonawcy i zaproszeni goście.

Po części oficjalnej i licznych przemowach tunel został udostępniony do zwiedzania autobusami. Zaplanowany został także bieg przez tunel oraz przejazd rowerzystów. Wieczorem tunelem będzie można już normalnie przejechać.

To najdłuższy podwodny tunel w Polscetvn24

Historyczny dzień dla Świnoujścia

– Dzisiejszy dzień, 30 czerwca 2023 roku, to dzień historyczny, jak sądzę w pamięci wszystkich z nas, kiedy nasze wyspy Uznam i Wolin w sposób trwały uzyskały stałe połączenie – stwierdził podczas przemowy prezydent Żmurkiewicz. – Przyłączyliśmy Świnoujście do Polski – dodał.

- Mojej świętej pamięci brat powiedział kiedyś, że zachodnie Pomorze to polska racja stanu. To jedność naszego Państwa, jego siła (…), jego gotowość do kierowania tym wielkim i ważnym, można powiedzieć decydującym dla naszej przyszłości procesem doganiania przez Polaków, przez nasz Naród poziomu życia, poziomu gospodarczego, poziomu kulturalnego tych wszystkich, którzy mieli więcej na zachodzie Europy historycznego szczęścia niż my. Ten proces trwa – mówił podczas swojej przemowy wicepremier Jarosław Kaczyński.

- I to, co dzisiaj tutaj się staje, otwarcie tego tunelu, a wcześniej jego budowa, jest aktem, który odnosi się do Świnoujścia, do komfortu życia w tym mieście, do tej łączności z całym Pomorzem Zachodnim i z całą Polską, ale odnosi się także do tych największych spraw – stwierdził Kaczyński.

Podziękował także prezydentowi Żmurkiewiczowi za zaangażowanie w projekt, mimo różnic ideologicznych, jakie mają. Inwestycję ocenił jako wielki sukces obozu rządzącego. – Wiem, że jedynymi, którzy mogą już powiedzieć, że się w tej sprawie, tym, przedsięwzięciu, tym wielkim, narodowym przedsięwzięciu zweryfikowali, jesteśmy my, bo nam się po prostu udaje. My nie musimy szukać pieniędzy gdzieś pod ziemią, my wiemy gdzie one są i wiemy, jak je wydawać dla Polski – dodał.

Kaczyński: to odnosi się do największych spraw
Kaczyński: to odnosi się do największych sprawUM w Świnoujściu

Żmurkiewcz: czekałem na to pół wieku

Za gospodarza imprezy można uznać tylko jedną osobę – prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, głównego ojca sukcesu, jakim jest zakończenie tej inwestycji.

Żmurkiewicz jest prezydentem miasta od 21 lat i od początku zabiegał o stworzenie alternatywnej przeprawy z jednego brzegu miasta na drugi – dotychczas były to dwie przeprawy promowe. Jedna z nich – Warszów – obsługiwała tylko pieszych i zmotoryzowanych mieszkańców miasta i łączyła okolice dworca PKP na Warszewie i centrum. Druga, choć nazywa się Centrum, łączyła obrzeża i w dzielnicę Karsibór. Oczekiwanie na przedostanie się z jednego brzegu na drugi w jej wypadku w sezonie to było nawet kilka godzin – przejazd tunelem będzie trwał około 2 minut.

- To zmienia wszystko. 50 lat na to czekałem (przyp. red.: wtedy sprowadził się do Świnoujścia). To dzieło mojego życia – powiedział Żmurkiewicz w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. Jego zdaniem, nie tylko będzie to ułatwienie dla mieszkańców i turystów, ale także przyciągnie inwestorów do miasta. Zapowiedział także, że tunel wieńczy jego wieloletni okres prezydentury i o kolejną kadencję już nie będzie się ubiegał.

Emocje mieszkańców

Inwestycja w oczach mieszkańców rzeczywiście jest rewolucją. – Nie wierzyłem, że tunel powstanie nawet, gdy ogłoszono, że pieniądze na inwestycję się znalazły. Od urodzenia o tym słyszę, a mam 36 lat. Mam taką pracę, że praktycznie codziennie muszę się przeprawiać. Bardzo się cieszę, że nie będę musiał już czekać na przeprawę – powiedział nam Mateusz Kapica, mieszkaniec miasta. Śmieje się, że może teraz rodzina wreszcie zdecyduje się odwiedzić go na święta, gdy kolejki na prom były ogromne.

- Mi się łezka w oku trochę kręci, bo przyzwyczaiłem się do promów. Zawsze można było wysiąść z auta, poczuć bryzę i obejrzeć nabrzeże. Ale trzeba przyznać, że będzie teraz dużo wygodniej i znacznie szybciej. Jest progres – usłyszeliśmy od 37-letniego Michała Stenzela, byłego mieszkańca miasta, który często odwiedza babcię, która wciąż mieszka w Świnoujściu. On też o budowie tunelu słyszał od urodzenia.

Przeprawa promowa na Warszewie w Świnoujściutvn24

Przemeblowanie miasta

Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk powiedział mediom, że życie w mieście po otwarciu tunelu z pewnością będzie wyglądało inaczej. – Myślę, że to będzie całkowicie inny świat, szczególnie dla tych, którzy urodzili się z przeprawami promowymi i przez całe swoje życie z tych przepraw korzystali. Rytm miasta będzie pewnie całkowicie inaczej funkcjonował – stwierdził.

Dodał, że zdaniem jego i innych osób z branży turystycznej otwarcie tunelu to "wydarzenie na miarę nadania praw miejskich". – Jest to coś, co całkowicie przemebluje to nasze miasto, jestem pewny, że pozytywnie. Ja będę w bardzo niekomfortowej sytuacji, bo kwateruję na prawobrzeżu i zawsze kiedy jechałem na spotkanie, na które się spóźniałem, zrzucałem winę na prom. I wszyscy to rozumieli. Straciłem wymówkę, której używałem na swoją niefrasobliwość – żartował Piwowarczyk.

Przeprawa Centrum ma działać jeszcze do końca najbliższego weekendu. Przeprawa Warszów wciąż będzie działać, ale rzadziej – nie co 20 minut jak dotychczas, a co pół godziny. Szansa na darmowy rejs wciąż więc będzie.

Maszyna TBM, której nadano imię Wyspiarka, ma ponad 3000 ton, długości 105 m i 13,4 m średnicyPORR

Wielu ojców sukcesu

Mówi się, że sukces ma wielu ojców, ale w tym przypadku rzeczywiście tak było. Od kilku tygodni Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość kłócą się, kto doprowadził do powstania tunelu. Prawda jest bardziej skomplikowana.

Tunelu nie byłoby oczywiście, gdyby usilnie nie zabiegał o niego Żmurkiewicz. On sam we wspomnianym już wywiadzie w Gazecie Wyborczej wskazuje inne osoby zaangażowane w lobbowanie projektu. Jednym z nich jest związany ze Świnoujściem i Pomorzem Zachodnim Joachim Brudziński, obecnie europoseł PiS. To on w 2007 roku przywiózł na wakacje do Świnoujścia Jarosława Kaczyńskiego, który zobaczył wówczas ogromne korki do przeprawy promowej.

Czytaj też: Spór o tunel w Świnoujściu. Co zrobiły kolejne rządy

– Miesiąc później podpisaliśmy trójporozumienie między ministrem transportu, GDDKiA i prezydentem miasta Świnoujście, określające zadania poszczególnych stron w ramach przyszłej inwestycji – wspomina Żmurkiewicz. W listopadzie 2007 roku z Ministerstwa Infrastruktury miasto otrzymało dwa miliony złotych na studium wykonalności tunelu i decyzję środowiskową.

Na kolejne kroki trzeba było czekać do 2014 roku. Wtedy to marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz z PO wsparł 85-procentową unijną dotacją powstanie wartego 5,6 mln zł programu funkcjonalno-użytkowego (PFU), który był niezbędny do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu. Nabór wniosków miał miejsce w 2015 roku – za rządów PO-PSL.

Te tunele zmienią komunikacyjną mapę PolskiMateriał magazynu "Polska i Świat".

Drążenie pod Świną

Wniosek został zaakceptowany i Unia Europejska obiecała 85 proc. Inwestycji, a 15-procent musiało pokryć Świnoujście. Jak zaznacza Żmurkiewicz „nie byłoby to możliwe, gdyby nie podatki, jakie nam płaci Terminal LNG – chodzi o ok. 40 mln rocznie”. Przedstawiciele PiS chcieli miasto pozbawić tych zysków, ale znów wstawił się za inwestycją Brudziński, który w Świnoujściu uczęszczał za młodu do Zespołu Szkół Rybołówstwa Morskiego.

Budowę rozpoczęto w 2018 roku. Do drążenia pod ziemią użyto maszyny TBM wykonanej w Chinach. Tunel pod Świną to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce. Wraz z drogami dojazdowymi ma prawie 3,2 km długości, a sam odcinek wydrążony pod wodą to dokładnie 1483,8 m. W najgłębszym miejscu znajduje się około 38 metrów pod lustrem wody.

Autorka/Autor:eŁKa/PKoz

Źródło: TVN24 Szczecin/Gazeta Wyborcza/PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKIA Szczecin

Pozostałe wiadomości
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraina nie użyje broni przekazywanej przez zachodnich partnerów poza swoimi międzynarodowo uznanymi granicami - zapewnił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski. Dodał, że w atakach na inne terytoria używana jest ukraińska broń.

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Źródło:
PAP

Strażacy w australijskim stanie Wiktoria spieszą się z ugaszeniem szalejącego ognia, zanim w środku następnego tygodnia powrócą upały, co spowoduje znaczne ryzyko rozprzestrzenienia się pożarów, które już i tak wymknęły się spod kontroli, a także wybuch nowych.

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Źródło:
abc.net.au, Reuters, tvnmeteo.pl

W drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zachodni przywódcy zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Kijowa i oświadczyli, że nigdy nie uznają rosyjskich "wyborów" na terenach okupowanych. W sobotę na szczyt państw G7, organizowany online, a koordynowany z Kijowa, przybyła do ukraińskiej stolicy między innymi premier Włoch i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Premier Kanady ocenił podczas wizyty w Kijowie, że "Putin jest słabeuszem". Zarzucił mu egzekucję przeciwników politycznych.

Przywódcy państw G7 w Kijowie. Mówili o wsparciu i rosyjskich pseudowyborach

Przywódcy państw G7 w Kijowie. Mówili o wsparciu i rosyjskich pseudowyborach

Źródło:
PAP

Donald Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej i zbliża się coraz bardziej do zapewnienia sobie nominacji w listopadowych wyborach prezydenckich - podała agencja Associated Press. Według pierwszych wyników były prezydent USA zyskał prawie 60 proc. poparcia i wygrał ze swoją rywalką Nikki Haley, która była gubernatorką Karoliny Południowej. - To nawet większa wygrana, niż się spodziewaliśmy - powiedział Trump po ogłoszeniu zwycięstwa.

Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej

Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej

Źródło:
PAP

Kilka tygodni wstrzymania walk i wymiana izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów - to projekt porozumienia z Hamasem. Według izraelskich mediów, rząd w Tel Awiwie wydał w sobotę zgodę na kontynuowanie rozmów o nowym zawieszeniu ognia w Strefie Gazy, a do Kataru ma wyruszyć delegacja. Równolegle Izraelczycy wyszli na ulice, domagając się powrotu uwięzionych przez Hamas zakładników. Dochoszło do starć z policją.

Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie? Media: Izrael wyśle delegację, w tle zamieszki

Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie? Media: Izrael wyśle delegację, w tle zamieszki

Źródło:
PAP, "The Times of Israel"

W sobotę w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana to ponad 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 24 lutego 2024 roku.

Wyniki Lotto z 24 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 24 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet do 25. roku życia i szerszy niż dotąd zakres refundacji dla pań powyżej tego wieku - to założenia projektu nowelizacji ustawy autorstwa polityków Trzeciej Drogi. W propozycji zmian przepisów zaznaczono, że po radykalizacji prawa aborcyjnego w 2020 roku "sytuacja kobiet jeszcze się pogorszyła, zmalało ich poczucie bezpieczeństwa".

Trzecia Droga za darmową antykoncepcją dla kobiet. Jest projekt zmian

Trzecia Droga za darmową antykoncepcją dla kobiet. Jest projekt zmian

Źródło:
PAP

Minister rolnictwa Czesław Siekierski na spotkaniu z rolnikami zapowiedział rozmowy w Brukseli o partycypacji Unii w pokryciu części strat, jakie ponoszą protestujący. Arcybiskup Andrzej Dzięga zrezygnował z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego w atmosferze skandalu - miał wiedzieć o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez innego księdza. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 25 lutego.

Rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 25 lutego

Rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 25 lutego

Źródło:
PAP, TVN24

Dwa lata i jeden dzień trwa rosyjska agresja na terytorium naszego wschodniego sąsiada. W drugą rocznicę ataku na Ukrainę w Kijowie pojawili się przedstawiciele państw G7, by zadeklarować dalsze wsparcie dla pochłoniętego konfliktem państwa i podpisać umowy dwustronne. Prezydent Zełenski zadeklarował, że jego kraj nie użyje dostarczanej przez Zachód broni poza terytorium kraju. Na świecie odbyły się dziesiątki, jeśli nie setki demonstracji poparcia dla Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, X, Reuters

Wiedzieliśmy już, że wiara Putina jest fałszywa. Ale teraz widzimy to wyraźniej niż kiedykolwiek - mówiła w nagraniu opublikowanym w sobotę Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście Aleksieju. Mówiła o przetrzymywaniu ciała jej męża przez rosyjskiego dyktatora. Jak dodała, to "ten sam Putin, który lubi pokazywać się jako pobożny chrześcijanin, który podczas świąt fotografowany jest przez dziennikarzy w cerkwi".

"Żaden prawdziwy chrześcijanin nie byłby w stanie tego zrobić"

"Żaden prawdziwy chrześcijanin nie byłby w stanie tego zrobić"

Źródło:
Reuters, YouTube, tvn24.pl

Ciało Aleksieja Nawalnego zostało oddane jego matce - przekazała w sobotę w mediach społecznościowych rzeczniczka zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Dodała, że "pogrzeb jest jeszcze przed nami", a współpracownicy najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina nie wiedzą, czy władze będą przeszkadzały w przeprowadzeniu go zgodnie z wolą rodziny.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Źródło:
Reuters

Trwa walka o życie trzyletniego chłopca, który wpadł do zbiornika wodnego w miejscowości Ludwików (Wielkopolskie). Dziecko zaginęło w czasie spaceru z dziadkiem. - Jest w stanie głębokiej hipotermii - przekazała Naczelna Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie Maria Wróbel. Nagrania z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W Kościele czasem się tak symbolicznie działa, że zmusza się do ustąpienia, ale to za mało - mówił publicysta Tomasz Terlikowski, komentując rezygnację abpa Andrzeja Dzięgi. - Za dużo jest ofiar, za dużo jest krzywdy ludzkiej, za którą ksiądz arcybiskup Dzięga odpowiada osobiście - ocenił. Jego zdaniem należy się domagać "jasnej deklaracji, czy ksiądz arcybiskup ustąpił, bo tak, bo mu się znudziło być arcybiskupem albo bo był chory, czy dlatego, że jest odpowiedzialny za tuszowanie przestępstw seksualnych".

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Źródło:
TVN24

"Po prostu Warszawa" to moje hasło w tegorocznej kampanii - ogłosił w sobotę prezydent Warszawy, wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który będzie ubiegał się o reelekcję na stanowisku prezydenta stolicy. Podkreślił, że swój pomysł na miasto realizuje od ponad pięciu lat.

Trzaskowski podał swoje hasło wyborcze

Trzaskowski podał swoje hasło wyborcze

Źródło:
PAP

W sobotę doszło do wypadku na Śnieżce. Turysta z Czech ześlizgnął się ze szczytu i wpadł do Kotła Łomniczki. Został wyciągnięty przez ratowników GOPR.

Wypadek czeskiego turysty na Śnieżce. W akcję zaangażowano dwa śmigłowce

Wypadek czeskiego turysty na Śnieżce. W akcję zaangażowano dwa śmigłowce

Źródło:
tvn24.pl

Szczęśliwy finał poszukiwań 12-latka, który odłączył się od rodziców na szlaku turystycznym w okolicach Kłodzkiej Góry w Sudetach (woj. dolnośląskie). Chłopiec nie miał ze sobą telefonu, nie było z nim kontaktu. Przemokniętego i zmarzniętego 12-latka odnalazł jeden z policjantów.

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca samochodu osobowego utknął na przejeździe kolejowym w Zielęcicach w Opolskiem. Według relacji czytelniczki Kontaktu 24, nie chciał zostawić samochodu, mimo że pociąg był bardzo blisko.

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl
"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Źródło:
tvn24.pl
Premium

74. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie dobiega końca. W sobotni wieczór odbyła się gala wręczenia nagród. Jury pod przewodnictwem Lupity Nyong'o Złotym Niedźwiedziem doceniło film dokumentalny "Dahomey" w reżyserii Mati DIop.

Berlinale 2024. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Dahomey" Mati Diop

Berlinale 2024. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Dahomey" Mati Diop

Źródło:
tvn24.pl

Żył przed 240 milionami lat, a długość jego ciała wynosiła pięć metrów. Naukowcy zaprezentowali skamieniałości gada, które znaleziono na południu Chin. Najbardziej charakterystyczną cechą zwierzęcia, nazwanego przez badaczy "smokiem", jest jego szyja.

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Źródło:
LiveScience.com, National Museums Scotland, tvnmeteo.pl

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne dni przyniosą aurę, która zdecydowanie kojarzy się z wiosną. Opadów będzie niewiele, a wartości na termometrach mocno zbliżą się do 20 stopni. Czasami pojawią się silniejsze porywy wiatru.

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nagrodzona za reżyserię w Cannes "Strefa interesów" Jonathana Glazera uhonorowana trzema nagrodami BAFTA i nominowana do pięciu statuetek Oscara, to pewniak w kategorii Film Międzynarodowy w zbliżającej się edycji uroczystości Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nakręcony w Polsce z udziałem polskich twórców, został okrzyknięty "najważniejszym filmem o Holocauście od czasów 'Shoah' Claude’a Lanzmanna", jest ostrzeżeniem dla świata przed odwracaniem oczu od zła.

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Źródło:
"The Guardian", tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl