Można wejść na pokład Albatrosa. "Od poniedziałku będzie nosił dumną nazwę Okręt Rzeczypospolitej Polskiej"

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Nowy polski niszczyciel min
Nowy polski niszczyciel minTVN24
wideo 2/7
TVN24Nowy polski niszczyciel min

Jest przeznaczony do identyfikacji, klasyfikacji, poszukiwania i neutralizowania zagrożeń w wodzie. W Gdyni można w weekend wejść na pokład nowego niszczyciela min.

Uroczystość podniesienia bandery na nowym ORP Albatros odbędzie się w poniedziałek, 28 listopada. Teraz w Gdyni można wejść na pokład i zwiedzić jednostkę. - Najnowsze dziecko Marynarki Wojennej będzie miało po raz pierwszy podniesioną banderę. Mówimy tutaj o Albatrosie, czyli najnowszym polskim niszczycielu min, który już od poniedziałku będzie nosił dumną nazwę Okręt Rzeczypospolitej Polskiej - mówił  kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jak dodał, jest niszczyciel min projektu 258, typu Kormoran II.

ORP AlbatrosTVN24

Takich okrętów będzie sześć

- Jest to okręt, który jest kontynuacją projektu dla Marynarki Wojennej. Spodziewamy się sześciu takich okrętów. Ten jest drugi z serii, trzeci praktycznie jest już gotowy, przechodzi ostatni etap prób zdawczo-odbiorczych i niebawem zostanie przekazany dla Marynarki Wojennej - mówił Lewanowski.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę trzech kolejnych niszczycieli min.

ORP AlbatrosTVN24

ORP Albatros wejdzie w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, na co dzień będzie służył w 13. Dywizjonie Trałowców w Gdyni.

- Kolejny, czyli Mewa, również zasili szeregi 13. Dywizjonu Trałowców. Natomiast kolejne trzy, które będą powstawały w latach ‘2026-27, dołączą do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ale będą stacjonowały w 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu - przekazał Lewandowski.

ORP AlbatrosTVN24

Będzie identyfikował i neutralizował zagrożenia

Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża dodał, że ORP Albatros to niszczyciel min przeznaczony do identyfikacji, klasyfikacji, poszukiwania obiektów minopodobnych, zagrożeń, które znajdują się w toni wodnej.

- Posiada bardzo wiele sensorów, które mogą te obiekty wyszukiwać, klasyfikować, ale również efektorów, które mogą te obiekty neutralizować. Dlatego okręty tej klasy bardzo mocno przyczyniają się do poprawienia bezpieczeństwa żeglugi na akwenach, na których operują - tłumaczył Lewandowski.

Okręt ma nieograniczone możliwości działania, ale będzie głównie pracował na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym

Wnętrze ORP AlbatrosTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości