Pomorze

Policja bada, kto odpowiada za śmierć dwóch fok. Były związane i obciążone cegłą

Pomorze

Aktualizacja:
Foki były związane sznurem, na końcu którego była cegła
Foki były związane sznurem, na końcu którego była cegłatvn24
wideo 2/5

Spacerowicze znaleźli na plaży w nadmorskiej dzielnicy Gdyni dwie martwe foki. Obie były związane sznurem, na którego końcu ktoś zawiązał cegłę. Sprawę bada policja. Sekcja zwierząt będzie przeprowadzona dopiero jesienią. Wtedy wyjaśni się, czy foki były związane sznurem za życia, czy już po śmierci.

Unoszące się na tafli wody dwie martwe foki zgłoszono do Błękitnego Patrolu WWF już około godziny 12.

– Zauważyli je turyści. Około 15 morze wyrzuciło je na brzeg na Oksywiu. Na miejsce wysłany został członek naszego zespołu – informuje nas Michał Krause z WWF, który koordynował akcję.

Okazało się, że obie foki związane były sznurem i obciążone cegłą.

- Miały także przecięte powłoki brzuszne. Mieliśmy więc pewność, że człowiek musiał mieć w tym swój udział. Na pewno chciał zataić fakt śmierci tych zwierząt, a możliwe nawet, że brał udział w ich uśmierceniu – uważa Krause.

Policja już szuka sprawcy lub sprawców

Sprawa została zgłoszona policji.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie w sobotę około 17:20 od pracownika Stacji Morskiej – przekazał nam kom. Krzysztof Kuśmierczyk z gdyńskiej policji. - Prowadzimy postępowanie w kierunku przestępstwa z artykułu 35 par. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, czyli związany z zabiciem i znęcaniem nad zwierzętami – dodał.

Grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności.

Cały czas nie wiadomo, czy zwierzęta były związane sznurem za życia, czy już po ich śmierci. Wątpliwości rozwieje sekcja fok, która zostanie przeprowadzona w Stacji Morskiej na Helu.

Jednak, jak dowiedział się reporter TVN24 Maciej Cnota, sekcja będzie przeprowadzona dopiero jesienią i nic nie wskazuje na to, żeby badania miały być przyśpieszone.

Foki w Polsce objęte są ochroną.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: WWF Polska

Pozostałe wiadomości