Pomorze

Gdański zakonnik podejrzany o wykorzystanie seksualne. "Nie mieści się w głowie"

Pomorze

Aktualizacja:
Dominikanie z Gdańska są zszokowani zdarzeniem
tvn24Dominikanin z Gdańska został tymczasowo aresztowany

Dominikanin z Gdańska został tymczasowo aresztowany pod zarzutem wykorzystania seksualnego 19-latki. 37-letni Andrzej W. trafił na trzy miesiące do aresztu.

Do zdarzenia miało dojść w czwartek. Zakonnik bez zakonnego habitu miał poznać kobietę, po czym zaprosił ją do hotelu.

Kobieta zgłosiła sprawę na policję, twierdząc, że została upita i wykorzystana seksualnie.

Zgłosiła sprawę na policję

Według informacji "Gazety Wyborczej", do spotkania 19-latki z księdzem miało dojść na jednym ze skrzyżowań w Gdańsku. Umówili się na piwo. Wieczorem oboje się spotkali, po czym mężczyzna zaprosił ją do hotelu niedaleko dworca kolejowego Gdańsk Główny. W hotelowym pokoju, kobieta miała zostać wykorzystana seksualnie, podczas gdy pijana zasnęła. Jak twierdzi, nie wyrażała na to zgody.

Duchowny został zatrzymany i usłyszał już prokuratorski zarzut. - Według wstępnych ustaleń policji miał być podejrzany o gwałt - tłumaczy prokurator Agnieszka Gładkowska, zastępca rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Podczas przesłuchania zmieniono kwalifikację czynu i mężczyźnie postawiono zarzut z artykułu 198 kodeksu karnego, czyli wykorzystania seksualnego - wyjaśnia.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe aresztował zakonnika na trzy miesiące. Grozi mu od 6-ciu do 8 lat więzienia.

- Mężczyzna nie przyznał się do winy - dodaje Gładkowska.

Przeor zszokowany

Ojciec Marcin Mogielski, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku przyznaje, że jest zszokowany.

- To się w głowie nie mieści, dzisiaj na pewno myśli kieruję w stronę tej dziewczyny, która została wykorzystana przez naszego współbrata - tłumaczy. - To potężny wstrząs, że taka rzecz wydarzyła się tu w Gdańsku i w naszym zakonie - dodaje.

Jak przyznaje o. Mogielski, zakon jest w kontakcie z matką dziewczyny. - Dzwoniła dziś do mnie, była roztrzęsiona, jesteśmy po jej stronie, udzielimy jej wszelkiej możliwej pomocy - tłumaczy.

"Trudny charakter"

- Ojciec Andrzej przyszedł do nas ze Szczecina z karą suspensy. Jest zawieszony w czynnościach kapłańskich. To jest kara poprawcza, ojciec Andrzej miał zmierzyć się ze swoim życiem i je przepracować - wyjaśnia przeor. - Posłuszeństwo przychodziło mu z trudem, to trudny charakter - dodaje.

Andrzej W. bez zgody przełożonych kupił motocykl za ok. 20 tys. - Nawet jeśli dostaje się jakiś prezent od znajomych trzeba pytać przełożonych o zgodę. Nie bardzo wiadomo za jakie pieniądze kupił ten motor, bo mamy tu wspólną kasę. Każdy wydatek trzeba zgłaszać – wyjaśnia przeor.

Autor: aja/zp / Źródło: TVN24 Pomorze, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości