Pomorze

Ciało noworodka w sortowni śmieci. Zarzut dzieciobójstwa i areszt dla matki

Pomorze

Zarzut dzieciobójstwa dla matki noworodka znalezionego w sortowni śmieci
tvn24Zwłoki noworodka znaleziono w sortowni śmieci

Zarzut dzieciobójstwa postawiła w niedzielę prokuratura 25-letniej kobiecie, której nowo narodzone dziecko znaleziono w czwartek martwe w sortowni śmieci w Gdańsku. Kobieta nie przyznała się do winy. Śledczy wystąpili o jej tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku i w niedzielę wieczorem podjął decyzję o aresztowaniu kobiety na trzy miesiące.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa gdańskiej policji Aleksandra Siewert, w trakcie przesłuchania w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Śródmieście kobieta nie przyznała się do dzieciobójstwa. Jednak wcześniej, w rozmowie z policjantami potwierdziła, że dokonała tego czynu. Policja i śledczy nie ujawniają treści złożonych przez nią wyjaśnień.

Za zabicie dziecka podczas porodu, pod wpływem jego przebiegu, grozi kara do 5 lat więzienia. Gdański sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla kobiety - poinformowała PAP rzecznik prasowa gdańskiej policji Aleksandra Siewert. Wyjaśniła, że wniosek policji i śledczych o tymczasowe aresztowanie uzasadniony był obawą matactwa ze strony podejrzanej.

Ciało w sortowni śmieci

Ciało nowo narodzonego chłopca znaleźli w czwartek pracownicy obsługujący taśmociąg w sortowni śmieci funkcjonującej na terenie Zakładu Utylizacyjnego w gdańskich Szadółkach.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa gdańskiej policji, w poszukiwanie matki dziecka i ustalenie okoliczności śmierci noworodka zaangażowanych było kilkudziesięciu policjantów. Ostatecznie do ustalenia tożsamości matki przyczynił się jeden z gdańskich dzielnicowych, który w swoim rewirze natknął się na ciężarną kobietę. Później jego przypuszczenia, że to ona mogła być matką martwego noworodka, potwierdziły się.

Do zatrzymania 25-latki doszło w piątek wieczorem. Badanie ginekologiczne potwierdziło, że kobieta w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu dni przeszła domowy poród. Wyniki badań DNA, które policja otrzymała w sobotę wieczorem, potwierdziły, że zatrzymana jest matką noworodka.

Siewert powiedziała, że policja przesłuchała ojca dziecka, który po złożeniu wyjaśnień został zwolniony.

Sekcja zwłok noworodka

W piątek przeprowadzono sekcję zwłok noworodka. Jej wstępne wyniki mają być znane w poniedziałek. Biegły, który badał ciało, bezpośrednio po sekcji określił przypadek jako "trudny i nietypowy". Nie był w stanie określić ani czasu, ani przyczyny zgonu, nie był też w stanie stwierdzić, czy dziecko żyło w momencie porodu.

Biegły orzekł, iż dziecko urodziło się poza szpitalem i najprawdopodobniej było wcześniakiem. Stwierdził też u noworodka połamane kości czaszki, nie był jednak w stanie określić, czy były to uszkodzenia pośmiertne, czy też doszło do nich za życia dziecka. Zlecono badania, w tym między innymi toksykologiczne, które być może wniosą do sprawy więcej informacji.

Zwłoki w sortowni śmieci
Zwłoki w sortowni śmieci TVN24 Pomorze

Autor: tas,kb/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości