TVN24 | Pomorze

Andrzej Gwiazda otrzyma odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
PAP
Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą imienia Lecha Kaczyńskiego (wideo z 2017 roku)
Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą imienia Lecha Kaczyńskiego (wideo z 2017 roku)tvn24
wideo 2/7
tvn24Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą imienia Lecha Kaczyńskiego (wideo archiwalne)

Andrzej Gwiazda, działacz Solidarności w czasach walki z systemem komunistycznym, otrzyma 400 tysięcy złotych odszkodowania za trwające ponad rok internowanie w stanie wojennym. Decyzję o tym podjął w środę Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok sądu okręgowego z lipca tego roku, do którego apelację wniósł pełnomocnik dawnego działacza Solidarności. Gwiazda domagał się od Skarbu Państwa dwóch milionów złotych zadośćuczynienia i odszkodowania za internowanie w stanie wojennym. Decyzją sądu dostanie 400 tysięcy złotych.

Wyrok jest prawomocny.

Internowany niemal przez rok

Andrzej Gwiazda urodził się 14 kwietnia 1935 roku w Pińczowie (Świętokrzyskie). Ukończył Politechnikę Gdańską na kierunku elektronika. W 1978 roku był współzałożycielem i działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W sierpniu 1980 roku jako inicjator strajku w "Elmorze" został członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.

13 grudnia 1981 roku został internowany w Strzebielinku k. Wejherowa (Pomorskie), a następnie w areszcie śledczym w Warszawie-Białołęce. Internowany był do 22 grudnia 1982 roku.

Autor:eŁKa/tam

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości