Na świat przyszedł Skiper. "Jest zdrowy i bardzo energiczny"

TVN24

Skiper to najmłodszy podopieczny fokarium (wiedo archiwalne)tvn24
wideo 2/9

Energiczny samczyk foki szarej o imieniu Skiper jest pierwszym szczenięciem, które przyszło na świat w tym roku w Stacji Morskiej na Helu. Opiekunowie tych morskich ssaków czekają jeszcze na dwa kolejne porody.

Niedawno, w połowie listopada, informowaliśmy, że wszystkie trzy dorosłe samice w fokarium są w ciąży. Pierwsza z nich już urodziła – zarówno samica Ewa, jak i jej synek Skiper czują się znakomicie.

Jak informuje fokarium na Helu, Ewa już od kilku dni szukała najbardziej dogodnego miejsca na poród. Wreszcie 6 marca o 10 wydała na świat malucha, którego pracownicy Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry IOUG nazwali Skiper, od potocznej nazwy kapitana małej jednostki pływającej.

Skiper czeka na przyrodnie rodzeństwo

"Nowonarodzona foczka jest bardzo ruchliwa" – informuje fokarium. Chłopiec jest zdrowy, mama zaczęła go karmić kilka godzin po porodzie. W czwartek zbadano go i zmierzono – ważył 14 kilogramów i miał niewiele ponad metr długości.

Skiper to już czternaste szczenię Ewy. Na swoje młode czekają jeszcze Ania i Unda Marina. Powinny one także urodzić w pierwszej połowie marca. Ojcem wszystkich trzech szczeniąt prawdopodobnie jest dominujący w stadzie samiec – 31-letni Bubas.

"Wszystkie urodzone w tym roku foki, po osiągnięciu samodzielności trafią do Bałtyku, wyposażone w satelitarne nadajniki" – informują pracownicy Stacji. To ostatni rok, gdy Stacja będzie monitorować się wypuszczone z placówki młode.

Narodziny w fokarium są ważnym wydarzeniem dla naukowców zajmujących się ochroną bałtyckiej fauny. Wiadomo, że populacja bałtyckich fok szarych od przeszło trzech sezonów, mimo wysiłków ekologów, nie notuje wzrostu i wynosi obecnie około 30 tysięcy osobników.

Na polskim wybrzeżu foki z sukcesem wykorzystują jak na razie tylko jedno siedlisko - u ujścia przekopu Wisły. Poza tym miejscem, w innych częściach wybrzeża, nadal pozostają dość rzadkimi gośćmi i ich ochrona wszędzie jest konieczna.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze