Najlepsza studentka zagraniczna w Polsce studiuje medycynę w Gdańsku

TVN24

www.gdansk.pl | Jerzy PinkasNajlepsza zagraniczna studentka odebrała wyróżnienie od prezydenta Gdańska

- Zanim podjęłam studia nigdy wcześniej nie byłam w Polsce, ale wiedziałam, że to tu chcę uczyć się medycyny - mówi Gabrielle Karpinsky z USA, która została wybrana najlepszą studentką zagraniczną w Polsce. Amerykanka z polskimi korzeniami pokonała 40 tys. studentów z innych krajów.

Gabrielle Karpinsy urodziła się w USA, jednak jej mama jest Polką pochodzącą z Sandomierza, a ojciec pochodzi z Ukrainy. - Moja mama wyjechała do USA w wieku 18 lat i śmiała się, że ja będąc w jej wieku wracam z powrotem do jej rodzinnego kraju – opowiada studentka.

Jak mówi, po 6 latach w Gdańsku czuje się tu jak w domu. - Zanim zaczęłam naukę w Polsce nigdy tu nie byłam, ale wiedziałam, że to tu chcę studiować medycynę. Uwielbiam Gdańsk, to piękne miasto – podkreśla Gabrielle.

Poleca Polskę innym studentom

W czerwcu, po obronie, Gabrielle Karpinsky wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie ubiega się o rezydenturę w szpitalu. - Na dyplomatorium do Gdańska przyjedzie moja rodzina, nie mogę się doczekać zwłaszcza wizyty babci, która do USA wyjechała ponad 20 lat temu i pewnie nawet nie spodziewa się ile się w tym czasie zmieniło w Polsce – mówi studentka.

Zapewnia też, że będzie dalej polecać Polskę i Gdańsk innym potencjalnym studentom. - Jak na razie na studia do Gdańska przyjechała już moja koleżanka z Michigan, a teraz szykuję się do nich także mój kuzyn – zaznacza Gabrielle.

Organizuje akcje promujące oddawanie szpiku

Gabrielle Karpinsky dostała wyróżnienie po rozstrzygnięciu piątej edycji konkursu Interstudent, organizowanego w ramach programu "Study in Poland". Warunkiem udziału w konkursie są nie tylko wysokie wyniki naukowe, ale także aktywność w lokalnym środowisku studenckim.

Zwyciężczyni z Gdańska na co dzień prowadzi program „Fun with English” dla dzieci z chorobą nowotworową leczonych w klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed. Organizuje akcje promujące oddawanie szpiku.

Jest pierwszą w historii GUMed kobietą kierującą bractwem studenckim Phi Delta Epsilon. Kierowane przez nią koło naukowe, w którego prace angażują się studenci polscy i zagraniczni zostało wyróżnione Nagrodą Rektora.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze