Polska

Zybertowicz: Premierowi zabrakło prania mózgu

Polska

TVN24Zybertowicz: złożę apelację

Ludzie z PO uczestniczyli w grze prowadzonej przez środowiska mające interesy pasożytnicze - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Andrzej Zybertowicz. Zdaniem doradcy premiera Kaczyńskiego, Platforma wygrała, bo poparł ją układ.

Jak podkreślił prof. Zybertowicz, nigdy w III RP opozycja nie miała tylu "bezinteresownych" zwolenników, co PO w ostatnim okresie. Do układu, który przyczynił się do przegranej PiS, doradca Kaczyńskiego zalicza środowiska o powiązaniach agenturalnych, nielegalne związki biznesowe, ale też osoby skupione wokół "Gazety Wyborczej". - W PO są uczciwi ludzie o solidarnościowych korzeniach, ale uczestniczyli oni w grze, którą prowadziły środowiska mające interesy pasożytnicze - uważa Zybertowicz.

Zdaniem Zybertowicza, przyczyną wyborczej porażki Prawa i Sprawiedliwości jest medialna propaganda antypisowska kierowana do środowisk inteligenckich. - A sygnałem ostrzegawczym powinno być dostrzeżenie, czym ludzie obsyłąją się w Internecie - stwierdził.

Kolejnym krokiem do przegranej było nieprzygotowanie Jarosława Kaczyńskiego w debacie z Donaldem Tuskiem.

Dynamiczne zachowanie Tuska podczas debaty dobrze wpasowało się w ową tkankę quasi-kulturową, tworzącą obraz "obciachowego" PiS - niezależnie od argumentów. Andrzej Zybertowicz

Zdaniem Zybertowicza, w odróżnieniu od Tuska, premier - jako silny lider - nie poddał się praniu mózgu przed debatą.

Inne przyczyny porażki PiS, według socjologa, to brak systematyzacji i pogłębienia projektu IV RP przez analityków czy ideologów.

A jak ocenia zwycięstwo PO? Zybertowicz przyznał, że docierają do niego głosy o popłochu, jaki zapanował w Platformie, bo jej członkowie czują się nieprzygotowani do objęcia steru państwa. Poza tym, jego zdaniem, PO wygrała wybory m.in. dlatego, że przechwyciła pewne elementy programu IV RP, a nawet zaczęła mówić językiem PiS (patriotyczny i populistyczny przekaz). Ale - jak zaznaczył Zybertowicz - jeśli PO spróbuje zrealizować przejęte postulaty IV RP, to środowiska biznesowe odmówią jej dalszego poparcia.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24