Strażacy walczą z pożarem składowiska opon. Ogień się rozprzestrzenił

Polska

Kpt. Andrzej Pilny o akcji gaśniczej w Żorachtvn24
wideo 2/3

Kilkudziesięciu strażaków skierowano w nocy z wtorku na środę do akcji gaśniczej w Żorach, w województwie śląskim. W ogniu stanęło tam składowisko zużytych opon zajmujące powierzchnię około tysiąca metrów kwadratowych. Nad ranem pożar się rozprzestrzenił. Kłęby czarnego dymu unoszą się nad miastem.

Ogień pojawił się około godziny 1.30 w nocy z wtorku na środę.

- Objął wysokie na 5-6 metrów składowisko opon na terenie firmy recyklingowej przy ulicy Kleszczowskiej - poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.

Po czwartej nad ranem sytuacja wciąż nie była opanowana, a pożar - którego powierzchnię szacowano początkowo na około tysiąc metrów kwadratowych - rozprzestrzenił się na znacznie większy obszar - około 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Na miejscu pracowało 15 zastępów strażackich, między innymi z Żor, Rybnika i Pszczyny. Wkrótce mają dołączyć do nich kolejne jednostki gaśnicze. Nie ma osób poszkodowanych.

"Zagrożone są sąsiednie budynki"

W bezpośrednim sąsiedztwie pożaru nie ma budynków mieszkalnych, nie było więc potrzeby ewakuacji mieszkańców. Akcję strażaków utrudniają wysoka temperatura i silne zadymienie - znad płonących opon widać kłęby gęstego, czarnego dymu. Strażacy pracują w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Firma, na terenie której znajduje się składowisko, specjalizuje się w recyklingu zużytych opon i innych wyrobów z gumy. - Zagrożone są sąsiednie budynki magazynowo-produkcyjne i pozostała część składowiska - mówiła Gołębiowska.

O godzinie 6.30 kapitan Andrzej Pilny, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP Żory, przyznał w rozmowie z TVN24, że gaszenie pożaru może potrwać jeszcze około 4-5 godzin. - Podajemy prądy wody, ale będzie wykorzystana też piana gaśnicza - relacjonował przebieg akcji. Jak wyjaśnił, na miejscu pracowało w tym czasie ponad 70 strażaków.

Kapitan Pilny, pytany o skalę zanieczyszczenia powietrza powstałego na skutek dymu, odpowiedział, że "nie ma informacji o zanieczyszczeniu, które zagrażałoby okolicznym mieszkańcom".

Żory leżą w województwie śląskimMapy Google, tvn24.pl

Autor: mjz//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24