Znów opóźnienia na A2. Nie wyleją tyle, ile chcieli

Aktualizacja:
 
Robotnicy na jednym z budowanych odcinków A2Piotr Piwowarski / SE / East News

Główny wykonawca najbardziej opóźnionego fragmentu autostrady A2, nie zdąży do końca roku zrealizować planu przyjętego w projekcie – ustalił portal tvn24.pl. Największe zaległości są przy wylewaniu pierwszej warstwy nawierzchni. Do 31 grudnia miała ona leżeć na 70-80 procentach odcinka. Uda się położyć tylko 50 procent. – Przeliczyliśmy się, jeśli chodzi o nasze moce przerobowe – przyznaje w rozmowie z nami dyrektor projektu Grzegorz Piątkowski, z firmy DSS.

20-kilometrowy odcinek „C” autostrady A2 to fragment przejęty latem przez Dolnośląskie Surowce Skalne po wyrzuconych z budowy Chińczykach z COVEC-u. To właśnie na tym odcinku prace najbardziej odbiegają od przyjętego wcześniej harmonogramu. Teraz okazuje się, że także nowy wykonawca przeliczył się w swoich planach.

Bo trzeba było poprawiać

Konsorcjum DSS zakładało początkowo, że do końca tego roku uda się zrealizować ponad 50 procent wartości całego projektu. Szefowie spółki przyznają jednak, że musieli „zweryfikować te plany”, o czym uprzedzili zresztą Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a więc zleceniodawcę. – Wpływ miało na to wiele czynników – przede wszystkim zmiany osobowe wewnątrz firmy (śmierć prezesa zarządu i założyciela DSS Jana Łuczaka – red.) i konieczność prowadzenia prac naprawczych po poprzednim wykonawcy. Myśleliśmy, że zajmie nam to mniej czasu – tłumaczy dyrektor projektu Grzegorz Piątkowski.

To właśnie z ilością zabudowanej warstwy bitumicznej związane są głównie nasze opóźnienia techniczne. Grzegorz Piątkowski, dyrektor projektu DSS

Efekt jest taki, że do końca roku pierwsza warstwa asfaltowa pojawi się nie na 70-80 proc. odcinka, a na 50. – To właśnie z ilością zabudowanej warstwy bitumicznej związane są głównie nasze opóźnienia techniczne – przyznaje dyrektor.

Jak przekonuje, opóźnienia uda się jednak nadrobić i z wypełnieniem całości kontraktu, czyli zapewnieniu przejezdności drogi na Euro 2012, nie będzie problemu. Na poślizg względem przyjętego początkowo harmonogramu wpływu nie mają też zdaniem Piątkowskiego kłopoty finansowe mniejszych firm, które na zlecenie DSS świadczą usługi na odcinku „C” w okolicach Żyrardowa.

Kłopoty z fakturami

 
Odcinek C 

W ostatnim czasie o problemach z finansowaniem robót zlecanych podwykonawcom szeroko donosiły media. – Wzięły się przede wszystkim z tego, że po śmierci prezesa zrezygnowaliśmy z wypłacania zaliczek. Uprzedziliśmy też podwykonawców, że przelewy za faktury będziemy realizować minimum po 30 dniach od odebrania robót – wyjaśnia Piątkowski.

Mniejsze firmy zaczęły tracić płynność finansową i coraz głośniej protestować, a do sprawy włączyła się GDDKiA. W ubiegłym tygodniu na spotkaniu jej pracowników z szefami DSS ustalono, że firma ma w najbliższych dniach zacząć przelewać pieniądze na konta podwykonawców. – Przedstawiciele DSS przyznali, że mieli pewne zaległości finansowe wobec niektórych mniejszych firm – mówi nam rzecznik GDDKiA Artur Mrugasiewicz.

Jesteśmy świadomi sytuacji na budowie tego odcinka. Wiemy, że istnieją tam pewnego rodzaju problemy jeżeli chodzi o przekazywanie przez wykonawcę głównego dalszych świadczeń na rzecz podwykonawców. GDDKiA ma za zadanie monitorowanie tego problemu. Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu

Co innego twierdzi jednak Piątkowski, który zastrzega, że nie można w tym przypadku mówić o „zaległościach”, a jedynie o „zmianach w sposobach rozliczania zleceń”. – Wszystkie zobowiązania zostaną uregulowane w najbliższych dniach – zapewnia dyrektor. Lista jest długa, bo na pieniądze od DSS czekało jeszcze w ubiegłym tygodniu około 100 podmiotów. – Żaden z podwykonawców na chwilę obecną nie zszedł jednak z placu i nie został mu zawężony zakres obowiązków. Nie ma takiego problemu – zaznacza.

GDDKiA ma nadzorować

- Problem jest i to poważny. Wielu podwykonawców ograniczyło w ostatnich dniach swoje prace, część maszyn stanęło. Ja od dwóch tygodni nie świadczę żadnych usług na zlecenie DSS – odpowiada jeden z szefów mniejszej spółki, który od kilkudziesięciu dni czeka na zapłatę za faktury o wartości kilku milionów złotych. Nie chce zdradzać swojego nazwiska, bo – jak tłumaczy – boi się, że „na pieniądze poczekałby jeszcze długo”.

Sytuacji na najbardziej opóźnionym odcinku „C” uważnie przygląda się GDDKiA, ale na razie jeszcze się nie martwi. – Dla nas najważniejsze na ten rok było zakończenie budowy obiektów mostowych przez wykonawcę i to udało się zrobić. Kolejnym, zapisanym w kontrakcie punktem, jest to, by do 31 maja droga była przejezdna. Mam nadzieję, że pogoda pomoże nadgonić stracony czas – zaznacza Mrugasiewicz.

Ryzyko, że obecne problemy na odcinku "C" "mogą wpływać na tempo budowy" dostrzegają za to urzędnicy Ministerstwa Transportu, które nadzoruje GDDKiA. Szef resortu Sławomir Nowak pytał o to dyrektorów DSS przy okazji ostatniej wizyty na placu budowy. Usłyszał, że sprawy nie ma. – Jesteśmy świadomi sytuacji na budowie tego odcinka. Wiemy, że istnieją tam pewnego rodzaju problemy, jeżeli chodzi o przekazywanie przez wykonawcę głównego dalszych świadczeń na rzecz podwykonawców. GDDKiA ma za zadanie monitorowanie tego problemu – mówi w rozmowie z tvn24.pl rzecznik Ministerstwa Transportu Mikołaj Karpiński.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Piwowarski / SE / East News

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

- Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym w Warszawie podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Zginęły trzy osoby jadące autem, które uderzyło w drzewo. Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA. Z kolei łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych w ramach pierwszej linii obrony wzdłuż granicy z Rosją. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24