Zniszczonych ponad 100 budynków. Od jutra wypłata zasiłków

Polska

Aktualizacja:
tvn24Wycinki - zniszczenia po przejściu trąby powietrznej

Jedna osoba nie żyje, a 10 innych zostało rannych - to tragiczny bilans lokalnych trąb powietrznych, które w sobotę spustoszyły województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie. Żywioł wyrządził ogromne zniszczenia. W wielu miejscowościach na północy Polski są kłopoty z dostawami prądu. Wojewodowie od jutra zaczynają wypłatę zasiłków, zachęcają do wysłania na zorganizowane kolonie dzieci.

ZOBACZ JAK POWSTAJE TRĄBA POWIETRZNA

Ze wstępnych informacji Państwowej Straży Pożarnej wynika, że silny wiatr uszkodził 105 budynków, w tym 47 mieszkalnych. Jak powiedział Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, większość z nich została zabezpieczona folią i plandekami.

Największe zniszczenia są w województwach pomorskim oraz kujawsko-pomorskim, w mniejszym stopniu ucierpiało województwo wielkopolskie. Nad usuwaniem szkód tylko w tych trzech województwach dzisiaj w nocy pracowało 260 zastępów straży pożarnej i prawie 1,2 tys. strażaków. - Do tej pory strażacy odnotowali ok. 450 interwencji - powiedział Frątczak.

105 uszkodzonych budynkówtvn24

Najsilniej ucierpiało kujawsko-pomorskie

Połamane drzewa w miejscowości Łążektvn24

Pięć osób, w tym jedno dziecko ucierpiało w wyniku sobotnich trąb powietrznych, które przeszły nad województwem kujawko-pomorskim - poinformowała Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski. Wyjaśniła, że wszyscy poszkodowani czują się dobrze, a hospitalizowane dziecko wkrótce opuści szpital. Wojewoda na niedzielnej konferencji prasowej przedstawiła najnowsze dane dotyczące zniszczeń w województwie. Według nich najbardziej ucierpiały powiaty: tucholski (8 uszkodzonych budynków mieszkalnych i 12 gospodarczych), świecki (9 budynków mieszkalnych, domy letniskowe i budynki gospodarcze). - Najbardziej zniszczone są miejscowości Łążek, Stara Rzeka i Szarłata - powiedziała. Wojewoda wyjaśniła, że wszystkie uszkodzone domy zostały już wczoraj pokryte folią. Z kolei w niedzielę strażacy pomagają mieszkańcom zabezpieczać dachy na budynkach gospodarczych.

Jak podkreśliła Ewa Mes, WORP dwukrotnie sprawdził rzekę z racji tego, że w okolicy odbywały się spływy kajakowe, a teren jest chętnie wybierany przez turystów. Z kolei lasy zostały zbadane z góry, z helikoptera z kamerą termowizyjną. - Nie napotkaliśmy nikogo - powiedziała.

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes o zniszczeniachtvn24

Od jutra zasiłki Wojewoda podkreśliła, że od jutra ruszy wypłata zasiłków jednorazowych dla mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku trąby powietrznej. Kwoty do 6 tys. złotych będzie można pobrać w lokalnych urzędach. Mes podkreśliła, że chętne rodziny będą mogły wysłać dzieci na zorganizowane kolonie. - Czekamy na sygnały - powiedziała. "Wyrwa w ekosystemie" Dyrektor Reionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek przypomniał, że trąba powietrzna wpadła do lasu wąskim pasem (ok. 50-100 m) od wsi Gajdowskie Zdroje, a maksymalną szerokość (800-1000m) osiągnęła w okolicach miejscowości Szarłata. Uszkodzeniu uległo 80-100 tys. metrów sześciennych drewna. Podkreślił, że drzewa miały ok. 60-70 lat, a do wieku rębności brakowało im jeszcze ok. 50 lat. Dyrektor podkreślił, że pracownicy leśni uprzątną połamane drzewa najpóźniej do stycznia 2013 roku, a za 2-3 lata posadzony zostanie na tym terenie młode drzewka.

"Przeszła tutaj trąba powietrzna o bardzo niespotykanej skali"tvn24

W samym województwie kujawsko-pomorskim w niedzielę działania prowadzi blisko 20 zastępów straży pożarnej, a zaangażowanych jest blisko 70 strażaków. Funkcjonariusz zabezpieczają uszkodzone domy i usuwają skutki trąb powietrznych. Strażacy skupiają się także na udrożnieniu rzek, w których zalegają spiętrzające wodę konary. Z kolei policja skierowała na tereny większą liczbę patroli. Patrole motocyklowe penetrują trudno przejezdne leśne drogi. Jak powiedział przedstawiciel policji, funkcjonariusze dotarli do porzuconego w lesie samochodu, ustalili dane właściciela. Okazało się, że bezpiecznie trafił do domu.

Ponad 300 ha powalonych drzewtvn24

Województwo pomorskie

W woj. pomorskim najbardziej ucierpiały powiaty: starogardzki, kwidzyński i sztumski. W tym rejonie zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Trąba powietrzna w miejscowości Wycinki przewróciła domek letniskowy, zabijając mężczyznę i raniąc cztery inne osoby. W powiecie kwidzyńskim powalonych zostało wiele drzew - relacjonował rzecznik.

Trąba spustoszyła Wycinki tvn24
Zniszczenia w Trzciancetvn24

"Żywioł jeszcze nie zakończył"

Sytuacja jest cały czas bardzo dynamiczna, a dane mogą się zmienić. Niepewna jest też sytuacja pogodowa, bo synoptycy zapowiadali kolejne burze w tym regionie. - Sadzę, że żywioł jeszcze nie zakończył swojej niszczycielskiej działalności - mówił wczoraj Frątczak.

ZOBACZ JAK POWSTAJE TRĄBA POWIETRZNA

Autor: mon, pk/mtom,gak / Źródło: tvn24