Pacjenci odetchną z ulgą? Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe rozporządzenie dotyczące zasad wypisywania recept na leki refundowane. Ma ono zostać zaprezentowane w najbliższych dniach - dowiedziała się PAP w resorcie zdrowia. Natomiast - jak zapowiedział premier - 14 grudnia minister Bartosz Arłukowicz spotka się w tej sprawie z sejmową komisją zdrowia.
Nowa ustawa refundacyjna wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku. Zgodnie z nią lekarze są zobowiązani do sprawdzania, czy pacjent jest uprawniony do otrzymania leków refundowanych. Za niedopełnienie obowiązku grozić mają kary - m.in. finansowe. Podobnie w przypadku wypisania recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarze postanowili w związku z tym wypisywać od przyszłego roku wyłącznie recepty pełnopłatne. Od nowego roku ma się na nich pojawić pieczątka wystawiona przez lekarzy, głosząca "refundacja leku do decyzji NFZ".
NRL zapowiedziała, że postanowienie to cofnie, jeśli rząd zmieni przepisy ustawy refundacyjnej.
"Minister szuka rozwiązania"
14 grudnia kwestiami związanymi ze sporem pomiędzy NRL i MZ, który dotyczy przepisów refundacyjnych zajmie się komisja zdrowia. W posiedzeniu ma uczestniczyć minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - zapowiedział premier. - Rozmawiałem z ministrem Arłukowiczem; szuka rozwiązania, które daje szansę na rozwiązanie tego konfliktu - dodał.
Tusk zapewnił, że nikt nie chce obarczać lekarzy zadaniami, które wykraczają poza ich kompetencje i "takie naturalne przyzwyczajenia". Ale z drugiej strony - zaznaczył - rząd nie zrezygnuje z istoty zmian, tzn. żeby "miliardy wydawane na refundację leków, były bardzo precyzyjnie skierowane do ludzi naprawdę potrzebujących".
Premier podkreślił, że skala wydatków na refundację nie powinna być "wyłącznie skutkiem pazerności firm farmaceutycznych i niskiego poziomu kontroli nad tym rynkiem". - Liczymy na zrozumienie, bo ja sobie nie wyobrażam, żeby lekarze nie chcieli nam pomóc w tym, aby państwo racjonalizowało wydatki. Przecież te pieniądze mogą być wydawane dużo lepiej na leczenie - powiedział Tusk.
W ocenie premiera, minister Arłukowicz prezentuje umiarkowany optymizm co do kompromisu w tej sprawie.
Resort: wyjdziemy naprzeciw pacjentom
Teraz w resorcie zdrowia trwają rozmowy w sprawie rozporządzenia wykonawczego dot. ustawy refundacyjnej, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 r. - Przepisy, które zostaną zaproponowane, wyjdą naprzeciw interesom lekarzy, podatników, NFZ - jako płatnika, a przede wszystkim pacjentów. O szczegółach rozwiązań będziemy mówić wkrótce. Mogę jednak zapewnić, że zrobimy wszystko, by pacjenci nie mieli żadnych problemów z dostępem do leków refundowanych - podkreślił Jakub Gołąb z Ministerstwa Zdrowia.
Potwierdził też, że w tej sprawie toczą się rozmowy pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a Naczelną Radą Lekarską.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24