Sejm zajmie się projektami zmian w regulaminie Izby, które przewidują między innymi możliwość obniżenia uposażenia parlamentarzystom w przypadku naruszenia powagi Sejmu, a także wprowadzają zasadę zwoływania posiedzeń Sejmu w cyklu trzytygodniowym. - Przepisy, których celem jest zakneblowanie ust posłom - komentował Sławomir Nitras (Platforma Obywatelska).
Projekty te były punktami spornymi. O tym, że Izba się nimi zajmie, posłowie zadecydowali w głosowaniu na początku czwartkowego posiedzenia Sejmu.
Pierwszy z projektów zmian w regulaminie - autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości - związany jest z nowelą ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która zakłada możliwość obniżenia uposażenia parlamentarzystom, którzy uniemożliwiają pracę Sejmu lub jego organów, lub naruszają swoim zachowaniem na sali posiedzeń powagę Sejmu. Prezydium Sejmu może zdecydować o obniżeniu uposażenia lub diety parlamentarnej posła, w wysokości nieprzekraczającej połowy uposażenia poselskiego lub pełnej diety parlamentarnej miesięcznie na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. O tym, czy poseł swoim zachowaniem na sali posiedzeń naruszył powagę Sejmu stwierdzać będzie marszałek Sejmu.
Drugi projekt - który przedstawiło Prezydium Sejmu - dotyczy terminów odbywania posiedzeń komisji, podkomisji sejmowych oraz zespołów poselskich i związany jest z planowanym wprowadzeniem zasady zwoływania posiedzeń Sejmu w cyklu trzytygodniowym. Projektowana regulacja wprowadza zasadę, że posiedzenia komisji sejmowych odbywają się w dniach, w których nie odbywają się posiedzenia Sejmu. Zgodnie z projektem zmian, jeżeli wystąpi konieczność zwołania posiedzenia komisji w dniu, w którym odbywa się posiedzenie Sejmu, będzie się ono mogło odbyć tylko wówczas, gdy marszałek Sejmu wyrazi na to zgodę.
"Ograniczenie możliwości wyrażania opinii"
Do projektu zmian dotyczącego zaostrzenia kar dla posłów odniósł się między innymi Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej.
- Jeżeli te przepisy, których celem jest zakneblowanie ust posłom, ograniczenie nam możliwości wyrażania swoich opinii, jeżeli to miałoby być skuteczne to nasza praca nie miałaby sensu - stwierdził. Zdaniem posła, "im bardziej brutalne będą kary i przepisy, tym bardziej muszą (posłowie - red.) to wytrzymać".
- Bo inaczej wielu ludzi byśmy pewnie zawiedli - skwitował.
Jak poinformowała reporterka TVN24 Agata Adamek, zgodnie z propozycjami Prezydium Sejmu ma zostać ograniczone także zgłaszanie wniosków formalnych. Konkretny wniosek formalny będzie można złożyć tylko raz.
- Najpierw powinien być apel i okres próby - powiedział Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, podwyższenie kar dla posłów oraz zmiana pod względem zgłaszania wniosków formalnych są w pełni zasadne. Jak stwierdził, "posłowie nadużywają tego w sposób bezdyskusyjny, z zimną krwią".
- Cierpliwość marszałka Sejmu jest wystawiana na taką próbę, że dziwię się i podziwiam, że to wytrzymuje - kontynuował poseł PiS. Podkreślił, że planowane zmiany w regulaminie to "skutek praktyki na sali sejmowej".
- Po prostu tak być nie może - dodał.
Zmiany w regulaminie a nowelizacja ustawy o KRS
Izba podjęła również decyzję, że będzie debatować nad poselskim projektem uchwały w sprawie zmiany regulaminu Sejmu, który dostosowuje go do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Nowelizacja o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.
Projekt zmiany Regulaminu Sejmu - umożliwiający wybór 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa - poparła w czwartek sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich. Posłowie będą dokonywać wyboru spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych.
Projekt modyfikacji sejmowego regulaminu uwzględnia w jego zapisach zmiany dotyczące wyboru członków KRS. W związku z tym w regulaminie ma znaleźć się odesłanie do zmienionych zapisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W projekcie przesądzono, iż sejmową komisją ustalającą listę kandydatów do Rady, będzie komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
Autor: JZ/AG / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24