Aktorka estradowa, tancerka, pisarka - Stefania Grodzieńska zmarła w środę rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Grodzieńska urodziła się 2 września 1914 roku w Łodzi. Do Warszawy przyjechała w 1933 roku. Znalazła pracę w teatrzyku Cyganeria, tańczyła też w Teatrze Kameralnym, potem dostała angaż w zespole Cyrulika Warszawskiego.
W roku 1937 Grodzieńska poznała satyryka i komediopisarza Jerzego Jurandota - swojego przyszłego męża. W roku 1945 zaczęła pisywać felietony, m.in. do "Szpilek". Grodzieńska jest autorką wielu monologów i skeczy, które pisała samodzielnie, bądź z mężem. Ich teksty wykonywali znakomici ludzie estrady, jak Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela czy Irena Kwiatkowska. W 2008 roku ukazała się najnowsza książka Grodzieńskiej "Kłania się PRL" - dokonany przez Marcina Szczygielskiego wybór satyrycznych tekstów Stefanii Grodzieńskiej.
Jak ją spostrzegano
Nazywano ją Pierwszą Damą Polskiego Humoru, bądź Pierwszą Damą Czegokolwiek. Nigdy nie przestawała być ciekawa ludzi i świata. Dostała nagrody: Diamentowy Mikrofon - dla wybitnych twórców radiowych i Hiacynt - za zasługi dla tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją. Chociaż urodziła się w Łodzi, była zakochana w stolicy, w swoim Mokotowie i w ulicy Słonecznej. Powołując się na tytuł jednej ze swoich książek: "Już nic nie muszę" i nic nie musząc, pozwalała sobie na kpiny z głupoty i pochwały tego, co ceniła najbardziej: życzliwości, mądrości i poczucia humoru.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fotorzepa