Wczoraj w Warszawie zmarł Erwin Axer – znany reżyser teatralny, autor felietonów i zapisków wspomnieniowych. Miał 95 lat.
Axer urodził się 1 stycznia 1917 r. w Wiedniu, ale wychowywał się we Lwowie. Po ukończeniu Wydziału Sztuki Reżyserskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej osiadł w Warszawie, gdzie wystawiał sztuki m.in. na scenie Teatru Narodowego.
Uczestniczył w powstaniu warszawskim, a po jego upadku trafił do stalagu. Tam pracował w kamieniołomach w górach Harzu. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski.
Wrócił też do pracy w teatrze - najpierw w Łodzi, potem w Warszawie. Do 1981 roku kierował Teatrem Współczesnym. W latach 1954–1957 był dyrektorem połączonych scen Teatru Współczesnego i Narodowego.
Reżyser, wykładowca, literat
Axer reżyserował też liczne sztuki za granicą – w Niemczech, Szwajcarii, ZSRR, Stanach Zjednoczonych i Holandii, w latach 70. był też stałym reżyserem-gościem wiedeńskiego Burgtheater.
Wykładał na Wydziale Reżyserii w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jest autorem m.in. licznych esejów o teatrze, publikowanych w miesięcznikach "Dialog" i "Teatr". Napisał też książki: "Listy ze sceny", "Sprawy teatralne", "Ćwiczenia pamięci", "Kłopoty młodości, kłopoty starości", "Z pamięci".
Odznaczony Krzyżem Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Autor: MON//bgr/k / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Agencja Gazeta | Grażyna Jaworska