Prawidłowe czy sprzeczne z konstytucją? Pięć wątpliwości wobec prezydenckich projektów

[object Object]
Część przepisów z prezydenckich projektów budzi wątpliwości konstytucyjneMartyna Mućka | Fakty po południu TVN 24
wideo 2/35

Co najmniej cztery rozwiązania zaproponowane przez prezydenta w sprawie Sądu Najwyższego budzą wątpliwości czy są zgodne z konstytucją. Jedna z propozycji rodzi pytania czy jest zgodna z systemem prawnym i w ogóle możliwa do przeprowadzenia. Prawnicy wskazują na kontrowersyjne punkty prezydenckich projektów. Otoczenie Andrzeja Dudy zapewnia, że wszystko jest zgodne z prawem.

Projekty Andrzeja Dudy ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa są już w Sejmie. Kiedy trafią pod obrady zależy od formalnej decyzji marszałka Sejmu. Już dziś jednak budzą gorące spory zarówno wśród polityków, jak i w środowiskach prawniczych. W wątpliwość co do zgodności z konstytucją podawane są następujące kwestie:

1) możliwe skrócenie kadencji obecnej pierwszej prezes Sądu Najwyższego

2) wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm

3) przerwanie kadencji sędziów zasiadających obecnie w KRS

4) nakazanie Sądowi Najwyższemu konsultowania z Trybunałem Konstytucyjnym wątpliwości powstałych przy rozpatrywaniu skarg nadzwyczajnych.

W debacie nad prezydenckimi projektami ustaw podnoszona jest też wątpliwość, nie dotycząca wprawdzie zgodności z konstytucją, ale

5) możliwości rozpatrywania skargi nadzwyczajnej w zgodzie z pozostałymi obowiązującymi przepisami prawnymi.

"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"
"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"tvn24

Przeanalizowaliśmy więc wątpliwości prawników i porównaliśmy je ze stanowiskiem Kancelarii Prezydenta, w której powstały nowe projekty ustaw po tym jak Andrzej Duda w lipcu zawetował uchwalone przez parlament ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

1. Kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Prezydencki projekt zakłada, że sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku w wieku 65 lat. Obowiązek ten ma dotyczyć również sędziów, którzy już teraz ukończyli 65 lat, albo osiągną ten wiek w ciągu trzech miesięcy po wejściu w życie ustawy.

Tak sformułowany przepis oznacza, że urzędująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego, przeszłaby w stan spoczynku 22 listopada 2017 roku. Tymczasem jej sześcioletnia kadencja upływa dopiero w 2020 roku.

Wygaszanie kadencji i skarga nadzwyczajna. Jak się zmieni sądownictwo, jeśli wejdą w życie nowe ustawy?
Wygaszanie kadencji i skarga nadzwyczajna. Jak się zmieni sądownictwo, jeśli wejdą w życie nowe ustawy?Fakty TVN

Gdyby ustawa w kształcie zaproponowanym przez prezydenta weszła w życie, obowiązywałyby trzy trudne do pogodzenia ze sobą przepisy:

- konstytucja, art. 183, ust. 3, wedle którego kadencja pierwszego prezesa trwa sześć lat. I nie ma w nim mowy o żadnych okolicznościach pozwalających skrócić kadencję.

- konstytucja art. 180. ust. 5, mówiący że w razie zmiany ustroju sądów wolno sędziego przenosić w stan spoczynku

- prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, art. 108 par. 1, zakładający przeniesienie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego powyżej 65. roku życia.

Jak to pogodzić? Prawnicy komentujący projekty prezydenta w TVN24 widzą różne rozwiązania. Zgodnie jednak twierdzą, że niemożliwe jest zgodne z konstytucją odwołanie obecnej pierwszej prezes SN ze stanowiska w środku kadencji.

- To jest kwestia odpowiedzi na pytanie, czy funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego może pełnić sędzia w stanie spoczynku. W Sądzie Najwyższym nie było jeszcze takiego precedensu, ale warto przypomnieć, że w Państwowej Komisji Wyborczej był. Na czele PKW stał sędzia w stanie spoczynku - przypomina Ryszard Kalisz, adwokat, dawniej doradca prawny byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Z kolei prof. Maciej Gutowski, przewodniczący komisji legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej uważa, że nawet jeżeli przepisy o obniżeniu wieku stanu spoczynku dla sędziów Sądu Najwyższego wejdą w życie, siłą rzeczy nie będą dotyczyć obecnej pierwszej prezes.

- Przepis konstytucyjny wyprzedza przepis ustawowy. Prezydent nie powinien mieć tu żadnego ruchu. Skoro konstytucja gwarantuje sześcioletnią kadencję, to w oczywisty sposób ograniczenia ustawowe nie mogą dotyczyć pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Cokolwiek by w tej ustawie nie napisano, w oczywisty sposób nie dotyczy to pierwszej prezes Sądu Najwyższego, bo nie może - uważa Maciej Gutowski.

Kancelaria Prezydenta stoi jednak na stanowisku, że możliwe jest po ewentualnym wejściu w życie nowej ustawy, przeniesienie urzędującej pierwszej prezes w stan spoczynku.

- Ale w przypadku reformy ustroju sądów jest możliwe przeniesienie sędziego w stan spoczynku - twierdzi minister Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - Opierając się na konstytucji nie ulega wątpliwości, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego musi być sędzią w stanie czynnym. Tu niewątpliwie mamy do czynienia z reformą ustroju Sądu Najwyższego. Jest to uzasadnienie do tego, żeby przenieść sędziów w stan spoczynku z powodu obiektywnego kryterium, jakim jest osiągnięcie określonego wieku.

Wobec tak zarysowanego sporu pojawiają się postulaty, że prezydencki projekt powinien być tak doprecyzowany, żeby nie było wątpliwości, że kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego nie zostanie przerwana.

- Powinno być to zagwarantowane w ustawie, że mimo obniżenia wieku przechodzenia w stan spoczynku, kadencja pierwszego prezesa nie będzie sztucznie skrócona - uważa były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Z kolei sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa przestrzega, że skrócenie kadencji pierwszej prezes może być niebezpiecznym precedensem.

- To otwiera drogę do takiej sytuacji, w której jeżeli w przyszłości nowy pierwszy prezes przestanie się podobać większości parlamentarnej, to zostanie uchwalona kolejna ustawa, w której jego kadencja zostanie znowu skrócona o kolejny na przykład rok. Bawimy się wiekiem emerytalnym po to, żeby usunąć określoną osobę ze stanowiska - mówi Waldemar Żurek.

2. Wybór przez Sejm sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa jest konstytucyjnym organem państwa. Do jej głównych zadań należy wyłanianie spośród kandydatów sędziów, których powołuje prezydent. KRS stoi też na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

W skład Krajowej Rady wchodzą przedstawiciele wszystkich władz. Rząd reprezentuje z urzędu minister sprawiedliwości, prezydenta - przedstawiciel delegowany przez głowę państwa. Senat wyznacza do rady dwóch senatorów, a Sejm - czterech posłów. W skład Krajowej Rady Sądownictwa wchodzi również piętnaścioro sędziów wyłanianych przez zgromadzenia ogólne poszczególnych szczebli i typów sądów (apelacyjnych, okręgowych, wojskowych i administracyjnych).

Prof. Płatek o sądownictwie w Polsce
Prof. Płatek o sądownictwie w Polscetvn24

Posłów do KRS wyznaczają więc posłowie, senatorów - senatorowie, a sędziów - sędziowie. Prezydencki projekt zakłada, że sędziów do rady mieliby wyłaniać nie sędziowie, a posłowie, większością 3/5 głosów, a jeżeli nie uda jej się osiągnąć, to w indywidualnym głosowaniu imiennym.

To założenie prezydenta, aby to Sejm wybierał sędziów do KRS, choć zakłada inny system głosowania, jest co do zasady (choć na innych warunkach) zbieżny z tym co od początku forsuje Prawo i Sprawiedliwość i co było wielokrotnie krytykowane przez samorządy zawodowe prawników, organizacje pozarządowe, rzecznika praw obywatelskich a także organizacje międzynarodowe takie jak OBWE czy Rada Europy.

W tych głosach krytyki najczęściej przewija się argument że wybieranie sędziów przez posłów narusza zasadę niezależności sądownictwa i że jest to niezgodne z konstytucją.

Co zakłada projekt prezydenta, a co mówi konstytucja:

- prezydencki projekt, art. 9a ust. 1: "Sejm wybiera spośród sędziów (...) piętnastu członków Rady, większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, na wspólną czteroletnią kadencję"

- konstytucja, art. 187 ust. 1 : "Krajowa Rada Sądownictwa składa się z: 2) piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych; 3) czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów".

Zwolennicy wybierania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm wskazują, że choć konstytucja mówi, że piętnastu członków KRS musi być sędziami, to nie wskazuje kto ma ich wybierać. Zdaniem prezydenckiego ministra Pawła Muchy przeniesienie wyboru sędziów-członków KRS z sądów do Sejmu "uspołeczni ten proces".

- To nie może być quasi-korporacja. Powinni tego wyboru dokonywać ludzie, którzy mają określony mandat pochodzący z wyboru w parlamencie. W parlamencie mamy odwzorowanie poglądów politycznych Polaków. To jest absolutnie formuła właściwa i prawidłowa - mówi Paweł Mucha.

Środowiska prawnicze podnoszą z kolei, że politycy, którzy bywają stroną w sporach sądowych i bywa że zapadają wobec nich wyroki, nie mogą mieć wpływu na obsadę organu, który strzeże niezależności sądów. Padają argumenty, że Sejm uzurpuje sobie prawo podejmowania decyzji tam, gdzie nie jest wprost powiedziane kto ma je podejmować.

- Kontrola społeczna już jest zagwarantowana w Krajowej Radzie Sądownictwa. W konstytucji jest wyraźnie zapisane miejsce dla polityków w KRS, to jest dwóch senatorów i czterech posłów, żeby przyglądali się i kontrolowali, ale nie decydowali o wyborze sędziów - przypomina prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Z pomysłem wpływu Sejmu na obsadę sędziowskich mandatów w KRS stanowczo rozprawia się prof. Adam Strzembosz, sędzia w stanie spoczynku, w przeszłości pierwszy w wolnej Polsce pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

- To jest pomysł zupełnie nie do utrzymania z punktu widzenia konstytucji. Różni pseudoprawnicy powołują się na to, że w konstytucji nie mówi się, że sędziów wybierają sędziowie. A czy mówi się tam, że przedstawiciela prezydenta wybiera prezydent? A może to pierwszy prezes Sądu Najwyższego powinien wybierać przedstawiciela prezydenta? Takie stawianie sprawy jest sprzeczne z konstytucją - mówi Adam Strzembosz.

3. Wygaszenie przed terminem kadencji sędziów w KRS

Kolejna kontrowersja związana z prezydenckim projektem dotyczy tego co stanie się z sędziami obecnie zasiadającymi w Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich kadencje są indywidualne i na mocy konstytucji trwają cztery lata.

Prezydencki projekt ustawy o KRS przewiduje możliwość przerwania kadencji sędziów pracujących w radzie. Nowowybrani przez Sejm sędziowie do KRS mają rozpoczynać swoje urzędowanie nazajutrz po wyborze. Sędziowie obecnie zasiadający w radzie mają w tym samym dniu zakończyć kadencje.

Proponowany przez prezydenta przepis i obowiązujący artykuł konstytucji brzmią następująco:

- prezydencki projekt, art. 9a ust. 1 pkt 3: "Wspólna kadencja nowych członków Rady, wybieranych spośród sędziów, rozpoczyna się z dniem następującym po dniu, w którym dokonano wyboru ostatniego z nich. Członkowie Rady poprzedniej kadencji pełnią swoje funkcje do czasu rozpoczęcia wspólnej kadencji nowych członków Rady"

- konstytucja, art 187, ust. 3: "Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata".

- Przerwanie za pomocą zwykłej ustawy kadencji sędziów w KRS, której długość jest wyraźnie zapisana w konstytucji, jest niczym innym jak złamaniem tej konstytucji - twierdzi dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Innego zdania jest prezydencki minister Paweł Mucha:

- Trybunał Konstytucyjny w czerwcu wypowiadał się, że indywidualne kadencje członków Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją. Rozwiązaniem tej sytuacji byłoby przyjęcie ustawy, która będzie wprowadzać wspólna kadencję dla sędziów z wyboru w KRS. Nowe akty prawne usuną z systemu prawnego oczywiste błędy - uważa minister Mucha.

Tyle, że czerwcowe orzeczenie zapadło w trybunale, którego legalność działania podważa sama Krajowa Rada Sądownictwa. KRS przed kilkoma miesiącami wycofała wszystkie swoje wnioski z Trybunału Konstytucyjnego uzasadniając to tym, że w składach orzekających trybunału zasiadają osoby niebędące sędziami. To pokłosie nierozstrzygniętego sporu trwającego od początku tej kadencji parlamentu, czy Sejm miał prawo powołać osoby na obsadzone w poprzedniej kadencji stanowiska sędziów.

Rzecznik KRS Waldemar Żurek oświadczył dziś więc, że "kadencje członków Krajowej Rady Sądownictwa są zapisane w Konstytucji, ale łamiąc ją nowymi projektami można je łatwo wygasić. To oznacza koniec niezależnego sądownictwa w Polsce".

4. Obowiązkowe pytania prawne do Trybunału Konstytucyjnego

Żeby wyjaśnić na czym polega kontrowersja wokół tego przepisu, trzeba cofnąć się w czasie o kilka miesięcy. Gdy wiosną tego roku Krajowa Rada Sądownictwa i nadzwyczajne walne zgromadzenie sędziów wyraziły kilka krytycznych oficjalnych stanowisk wobec poczynań Trybunału Konstytucyjnego i planowanych reform w sądownictwie, w środowisku sędziów pojawił się zupełnie nowy postulat. Chodziło mianowicie o to, że skoro KRS uznaje trybunał za nielegalny, sędziowie w sądach powszechnych powinni sami decydować co jest zgodne z konstytucją, a co nie. Powołują się na zapis ustawy zasadniczej, według którego "Konstytucję stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej".

Ta zapowiedź sędziów spotkała się z ostrą reakcją ekipy rządzącej, łącznie z zapowiedzią kar dyscyplinarnych złożoną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego przypuszcza, że ekipa rządząca przestraszyła się, że sędziowie będą po swojemu interpretować konstytucję. Stąd też jego zdaniem znalazł się pozornie mało znaczący, ale jednak brzemienny w skutki zapis:

- prezydencki projekt, art 88 ust. 2 mówi że jeżeli Sąd Najwyższy rozpatrując skargę nadzwyczajną, będzie miał wątpliwości co do zgodności jakichś przepisów z konstytucją "występuje z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego".

- Ważne jest w tym przepisie, że projektodawca napisał "występuje", a nie "może wystąpić" - mówi dr Balicki. - Oznacza to, że sąd nie ma innego wyjścia jak tylko zapytać trybunał czy coś jest zgodne z konstytucją. Sam tego uczynić nie może. Tymczasem konstytucja daje sądom możliwość wyboru. Mówi, że sąd "może", ale nie musi, zwracać się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

- konstytucja, art. 193: Każdy sąd może przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją

Prezydencki minister Paweł Mucha uważa, że trybunał jest właśnie od tego, żeby oceniać zgodność aktów prawnych z ustawą zasadniczą

- Definitywnie co do zgodności ustaw z konstytucją wypowiada się Trybunał Konstytucyjny. Według naszych analiz w przestawionych Sejmowi projektach nie ma tego rodzaju przepisów, które mogłyby budzić jakiekolwiek wątpliwości konstytucyjne - twierdzi minister w Kancelarii Prezydenta.

5. Jak podważać wyroki, których nie ma na papierze

Kolejne zastrzeżenie środowisk prawniczych dotyczy już nie kwestii niezgodności z konstytucją proponowanych zapisów, a zgodności z innymi obowiązującymi aktami prawnymi i możliwości stosowania przepisu w praktyce.

Prof. Marcin Matczak o skardze nadzwyczajnej
Prof. Marcin Matczak o skardze nadzwyczajnejTak Jest TVN24

Chodzi o skargę nadzwyczajną. Obywatele za pośrednictwem instytucji państwa mają móc wzruszać przed Sądem Najwyższym prawomocne wyroki. Generalnie co do zasady można będzie skarżyć wyroki uprawomocnione nie wcześniej niż przed pięcioma laty. Jednak w okresie przejściowym, trzy lata po ewentualnym wejściu w życie tych przepisów, prezydencki projekt umożliwia zaskarżanie praktycznie wszystkich prawomocnych wyroków, jakie zapadły w ciągu ostatnich dwudziestu (!) lat.

Prawnicy z jednej strony pytają jak skarga nadzwyczajna będzie mieć się do przedawnienia czynów w kodeksie karnym czy przedawnienia roszczeń w sprawach cywilnych. Bo z jednej strony można będzie wzruszyć wyrok kilkunasto-, a nawet dwudziestoletni. Z drugiej zaś obowiązują przepisy, w których część przestępstw przedawnia się po siedmiu-dziesięciu latach, a roszczenia cywilne nawet po dwóch.

Orzekająca sędzia Monika Frąckowiak zauważa, że prezydencki projekt o skardze nadzwyczajnej nie bierze pod uwagę przepisów o archiwizacji i niszczeniu akt sądowych. Co oznacza jej zdaniem, że rozpatrywanie wielu skarg nadzwyczajnych będzie po prostu niemożliwie, bo nie ma często po aktach spraw cywilnych starszych niż dziesięć lat nie ma po prostu śladu w sądach.

- Ci, którzy pracowali nad tymi projektami, nie mają po prostu wiedzy jak pracują sądy. Bo akta spraw cywilnych po dziesięciu latach są po prostu likwidowane i ich nie ma. I naprawdę nie wiem w jaki sposób można będzie te wyroki wzruszyć - mówi Monika Frąckowiak.

Minister Mucha prezentuje w tej kwestii urzędowy optymizm.

- Uważam, że ten środek prawny absolutnie odpowiada na potrzebę, którą dostrzegają zarówno profesjonalni pełnomocnicy, jak i zwykli ludzie którym przyszło stawać przed sądem. Jeżeli w tysiącu spraw zapadną orzeczenia, które usuną ewidentne błędy, to warto czy nie warto? Uważam, że warto - mówi minister w Kancelarii Prezydenta.

Sąd ludowy
Sąd ludowytvn24

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości

Jedna osoba zginęła w karambolu sześciu samochodów na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Na wysokości miejscowości Gromadka, niedaleko Bolesławca, zderzyły się cztery pojazdy ciężarowe, dwa osobowe i bus.

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
GDDKiA

Dwa lata więzienia za śmierć pięciu gimnazjalistek w koszalińskim escape roomie. Rodzice ofiar są rozczarowani decyzją sądu, a wyrok zgodnie określają jako "żenująco niski". - Dla mnie w tej chwili kwintesencją życia jest to, aby każdego z tych ludzi, którzy przyczynił się do śmierci córki i jej przyjaciółek, po prostu ocenić. Uważam, że jesteśmy winni to naszym dzieciom - mówi ojciec jednej z nastolatek. Reportaż "Uwagi" TVN.

Śmierć pięciu nastolatek w escape roomie. Śledztwo rodziców i wyrok sądu. "Żenująco niski"

Śmierć pięciu nastolatek w escape roomie. Śledztwo rodziców i wyrok sądu. "Żenująco niski"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Moim zdaniem Trzaskowski wygra w prawyborach z Sikorskim. Obaj to dobrzy kandydaci, ale moim zdaniem Sikorski nie ma szans na wygraną - mówił w TVN24 były minister rolnictwa Artur Balazs. W jego ocenie "dzisiaj sondaże, które pokazują skalę wygranej w drugiej turze kandydata Platformy, o niczym nie świadczą". - Warto wrócić do refleksji związanej z Bronisławem Komorowskim - wskazał.

Balazs: obaj to bardzo dobrzy kandydaci, ale sprawa jest przesądzona

Balazs: obaj to bardzo dobrzy kandydaci, ale sprawa jest przesądzona

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Antoni Macierewicz poinformował w czwartek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez szefa i wiceszefa MON, w związku z powołanym zespołem badającym działalność podkomisji smoleńskiej. Jego zdaniem materiały podkomisji zostały nielegalnie przejęte. - Nikt nie złamał żadnej ustawy, zostało to wielokrotnie wyjaśnione w Sejmie - powiedział w czwartek w "Kropce nad i" Miłosz Motyka z PSL. Na początku listopada na te same zarzuty odpowiadał już Cezary Tomczyk.

Macierewicz oskarża. "Niech lepiej przygotuje linię obrony"

Macierewicz oskarża. "Niech lepiej przygotuje linię obrony"

Źródło:
TVN24, PAP

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w 14 województwach. Sprawdź, gdzie warunki na drogach będą trudne.

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1003 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Kilku rosyjskich dowódców zostało zdegradowanych i aresztowanych za przekazanie nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek niezależny portal rosyjski Ważnyje Istorii, powołując się na blogerów wojskowych. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Chcieli odwiedzić "wyzwolone" miejscowości, wtedy "na jaw wyszedł rozmiar oszustwa". Dowódcy aresztowani

Chcieli odwiedzić "wyzwolone" miejscowości, wtedy "na jaw wyszedł rozmiar oszustwa". Dowódcy aresztowani

Źródło:
PAP

Rosja notyfikowała USA na krótko przed wystrzeleniem nowego, "eksperymentalnego" pocisku pośredniego zasięgu na Dniepr - powiedziała w czwartek wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Podkreśliła też, że groźby Putina pod adresem USA i innych państw nie odstraszą Ameryki od dalszej pomocy Ukrainie.

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

Źródło:
PAP

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Opolscy policjanci poszukiwali zaginionej 14-latki. Dziewczyna wyszła z mieszkania w środę, 20 listopada, i nie było z nią kontaktu. w czwartek wieczorem policja poinformowała, że 14-latka się odnalazła.

Zaginiona 14-latka została odnaleziona

Zaginiona 14-latka została odnaleziona

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jeden z pasażerów samolotu American Airlines na wysokości 9144 metrów stwierdził, że "musi teraz opuścić samolot". Zranił stewardesę w szyję i nadgarstek. Grupa pasażerów obezwładniła go i skrępowała taśmą klejącą. Mężczyzna został aresztowany na lotnisku w Dallas.

Groźny incydent na pokładzie. Ranna stewardesa, pasażer skrępowany taśmą

Groźny incydent na pokładzie. Ranna stewardesa, pasażer skrępowany taśmą

Źródło:
PAP

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W Nowym Prażmowie pod Piasecznem (Mazowieckie) autobus zjechał z drogi i uderzył w słup. Na miejscu pracowali strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Autobus zjechał z drogi i uderzył w słup

Autobus zjechał z drogi i uderzył w słup

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska poderwała myśliwce w związku z rosyjskim atakiem na terytorium Ukrainy. Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. MTK wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa. Zobacz pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 22 listopada.

Poderwane myśliwce, premier ścigany, ministra zostaje

Poderwane myśliwce, premier ścigany, ministra zostaje

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział w czwartek, że zamierza nominować byłą prokurator generalną Florydy Pam Bondi na nową prokuraturą generalną USA. Nominacja dla Bondi, która reprezentowała Trumpa w pierwszym procesie impeachmentu, jest wynikiem wycofania się nominowanego wcześniej kongresmena Matta Gaetza.

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl