Prawidłowe czy sprzeczne z konstytucją? Pięć wątpliwości wobec prezydenckich projektów

[object Object]
Część przepisów z prezydenckich projektów budzi wątpliwości konstytucyjneMartyna Mućka | Fakty po południu TVN 24
wideo 2/35

Co najmniej cztery rozwiązania zaproponowane przez prezydenta w sprawie Sądu Najwyższego budzą wątpliwości czy są zgodne z konstytucją. Jedna z propozycji rodzi pytania czy jest zgodna z systemem prawnym i w ogóle możliwa do przeprowadzenia. Prawnicy wskazują na kontrowersyjne punkty prezydenckich projektów. Otoczenie Andrzeja Dudy zapewnia, że wszystko jest zgodne z prawem.

Projekty Andrzeja Dudy ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa są już w Sejmie. Kiedy trafią pod obrady zależy od formalnej decyzji marszałka Sejmu. Już dziś jednak budzą gorące spory zarówno wśród polityków, jak i w środowiskach prawniczych. W wątpliwość co do zgodności z konstytucją podawane są następujące kwestie:

1) możliwe skrócenie kadencji obecnej pierwszej prezes Sądu Najwyższego

2) wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm

3) przerwanie kadencji sędziów zasiadających obecnie w KRS

4) nakazanie Sądowi Najwyższemu konsultowania z Trybunałem Konstytucyjnym wątpliwości powstałych przy rozpatrywaniu skarg nadzwyczajnych.

W debacie nad prezydenckimi projektami ustaw podnoszona jest też wątpliwość, nie dotycząca wprawdzie zgodności z konstytucją, ale

5) możliwości rozpatrywania skargi nadzwyczajnej w zgodzie z pozostałymi obowiązującymi przepisami prawnymi.

"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"
"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"tvn24

Przeanalizowaliśmy więc wątpliwości prawników i porównaliśmy je ze stanowiskiem Kancelarii Prezydenta, w której powstały nowe projekty ustaw po tym jak Andrzej Duda w lipcu zawetował uchwalone przez parlament ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

1. Kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Prezydencki projekt zakłada, że sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku w wieku 65 lat. Obowiązek ten ma dotyczyć również sędziów, którzy już teraz ukończyli 65 lat, albo osiągną ten wiek w ciągu trzech miesięcy po wejściu w życie ustawy.

Tak sformułowany przepis oznacza, że urzędująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego, przeszłaby w stan spoczynku 22 listopada 2017 roku. Tymczasem jej sześcioletnia kadencja upływa dopiero w 2020 roku.

Wygaszanie kadencji i skarga nadzwyczajna. Jak się zmieni sądownictwo, jeśli wejdą w życie nowe ustawy?
Wygaszanie kadencji i skarga nadzwyczajna. Jak się zmieni sądownictwo, jeśli wejdą w życie nowe ustawy?Fakty TVN

Gdyby ustawa w kształcie zaproponowanym przez prezydenta weszła w życie, obowiązywałyby trzy trudne do pogodzenia ze sobą przepisy:

- konstytucja, art. 183, ust. 3, wedle którego kadencja pierwszego prezesa trwa sześć lat. I nie ma w nim mowy o żadnych okolicznościach pozwalających skrócić kadencję.

- konstytucja art. 180. ust. 5, mówiący że w razie zmiany ustroju sądów wolno sędziego przenosić w stan spoczynku

- prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, art. 108 par. 1, zakładający przeniesienie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego powyżej 65. roku życia.

Jak to pogodzić? Prawnicy komentujący projekty prezydenta w TVN24 widzą różne rozwiązania. Zgodnie jednak twierdzą, że niemożliwe jest zgodne z konstytucją odwołanie obecnej pierwszej prezes SN ze stanowiska w środku kadencji.

- To jest kwestia odpowiedzi na pytanie, czy funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego może pełnić sędzia w stanie spoczynku. W Sądzie Najwyższym nie było jeszcze takiego precedensu, ale warto przypomnieć, że w Państwowej Komisji Wyborczej był. Na czele PKW stał sędzia w stanie spoczynku - przypomina Ryszard Kalisz, adwokat, dawniej doradca prawny byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Z kolei prof. Maciej Gutowski, przewodniczący komisji legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej uważa, że nawet jeżeli przepisy o obniżeniu wieku stanu spoczynku dla sędziów Sądu Najwyższego wejdą w życie, siłą rzeczy nie będą dotyczyć obecnej pierwszej prezes.

- Przepis konstytucyjny wyprzedza przepis ustawowy. Prezydent nie powinien mieć tu żadnego ruchu. Skoro konstytucja gwarantuje sześcioletnią kadencję, to w oczywisty sposób ograniczenia ustawowe nie mogą dotyczyć pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Cokolwiek by w tej ustawie nie napisano, w oczywisty sposób nie dotyczy to pierwszej prezes Sądu Najwyższego, bo nie może - uważa Maciej Gutowski.

Kancelaria Prezydenta stoi jednak na stanowisku, że możliwe jest po ewentualnym wejściu w życie nowej ustawy, przeniesienie urzędującej pierwszej prezes w stan spoczynku.

- Ale w przypadku reformy ustroju sądów jest możliwe przeniesienie sędziego w stan spoczynku - twierdzi minister Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - Opierając się na konstytucji nie ulega wątpliwości, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego musi być sędzią w stanie czynnym. Tu niewątpliwie mamy do czynienia z reformą ustroju Sądu Najwyższego. Jest to uzasadnienie do tego, żeby przenieść sędziów w stan spoczynku z powodu obiektywnego kryterium, jakim jest osiągnięcie określonego wieku.

Wobec tak zarysowanego sporu pojawiają się postulaty, że prezydencki projekt powinien być tak doprecyzowany, żeby nie było wątpliwości, że kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego nie zostanie przerwana.

- Powinno być to zagwarantowane w ustawie, że mimo obniżenia wieku przechodzenia w stan spoczynku, kadencja pierwszego prezesa nie będzie sztucznie skrócona - uważa były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Z kolei sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa przestrzega, że skrócenie kadencji pierwszej prezes może być niebezpiecznym precedensem.

- To otwiera drogę do takiej sytuacji, w której jeżeli w przyszłości nowy pierwszy prezes przestanie się podobać większości parlamentarnej, to zostanie uchwalona kolejna ustawa, w której jego kadencja zostanie znowu skrócona o kolejny na przykład rok. Bawimy się wiekiem emerytalnym po to, żeby usunąć określoną osobę ze stanowiska - mówi Waldemar Żurek.

2. Wybór przez Sejm sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa jest konstytucyjnym organem państwa. Do jej głównych zadań należy wyłanianie spośród kandydatów sędziów, których powołuje prezydent. KRS stoi też na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

W skład Krajowej Rady wchodzą przedstawiciele wszystkich władz. Rząd reprezentuje z urzędu minister sprawiedliwości, prezydenta - przedstawiciel delegowany przez głowę państwa. Senat wyznacza do rady dwóch senatorów, a Sejm - czterech posłów. W skład Krajowej Rady Sądownictwa wchodzi również piętnaścioro sędziów wyłanianych przez zgromadzenia ogólne poszczególnych szczebli i typów sądów (apelacyjnych, okręgowych, wojskowych i administracyjnych).

Prof. Płatek o sądownictwie w Polsce
Prof. Płatek o sądownictwie w Polscetvn24

Posłów do KRS wyznaczają więc posłowie, senatorów - senatorowie, a sędziów - sędziowie. Prezydencki projekt zakłada, że sędziów do rady mieliby wyłaniać nie sędziowie, a posłowie, większością 3/5 głosów, a jeżeli nie uda jej się osiągnąć, to w indywidualnym głosowaniu imiennym.

To założenie prezydenta, aby to Sejm wybierał sędziów do KRS, choć zakłada inny system głosowania, jest co do zasady (choć na innych warunkach) zbieżny z tym co od początku forsuje Prawo i Sprawiedliwość i co było wielokrotnie krytykowane przez samorządy zawodowe prawników, organizacje pozarządowe, rzecznika praw obywatelskich a także organizacje międzynarodowe takie jak OBWE czy Rada Europy.

W tych głosach krytyki najczęściej przewija się argument że wybieranie sędziów przez posłów narusza zasadę niezależności sądownictwa i że jest to niezgodne z konstytucją.

Co zakłada projekt prezydenta, a co mówi konstytucja:

- prezydencki projekt, art. 9a ust. 1: "Sejm wybiera spośród sędziów (...) piętnastu członków Rady, większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, na wspólną czteroletnią kadencję"

- konstytucja, art. 187 ust. 1 : "Krajowa Rada Sądownictwa składa się z: 2) piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych; 3) czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów".

Zwolennicy wybierania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm wskazują, że choć konstytucja mówi, że piętnastu członków KRS musi być sędziami, to nie wskazuje kto ma ich wybierać. Zdaniem prezydenckiego ministra Pawła Muchy przeniesienie wyboru sędziów-członków KRS z sądów do Sejmu "uspołeczni ten proces".

- To nie może być quasi-korporacja. Powinni tego wyboru dokonywać ludzie, którzy mają określony mandat pochodzący z wyboru w parlamencie. W parlamencie mamy odwzorowanie poglądów politycznych Polaków. To jest absolutnie formuła właściwa i prawidłowa - mówi Paweł Mucha.

Środowiska prawnicze podnoszą z kolei, że politycy, którzy bywają stroną w sporach sądowych i bywa że zapadają wobec nich wyroki, nie mogą mieć wpływu na obsadę organu, który strzeże niezależności sądów. Padają argumenty, że Sejm uzurpuje sobie prawo podejmowania decyzji tam, gdzie nie jest wprost powiedziane kto ma je podejmować.

- Kontrola społeczna już jest zagwarantowana w Krajowej Radzie Sądownictwa. W konstytucji jest wyraźnie zapisane miejsce dla polityków w KRS, to jest dwóch senatorów i czterech posłów, żeby przyglądali się i kontrolowali, ale nie decydowali o wyborze sędziów - przypomina prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Z pomysłem wpływu Sejmu na obsadę sędziowskich mandatów w KRS stanowczo rozprawia się prof. Adam Strzembosz, sędzia w stanie spoczynku, w przeszłości pierwszy w wolnej Polsce pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

- To jest pomysł zupełnie nie do utrzymania z punktu widzenia konstytucji. Różni pseudoprawnicy powołują się na to, że w konstytucji nie mówi się, że sędziów wybierają sędziowie. A czy mówi się tam, że przedstawiciela prezydenta wybiera prezydent? A może to pierwszy prezes Sądu Najwyższego powinien wybierać przedstawiciela prezydenta? Takie stawianie sprawy jest sprzeczne z konstytucją - mówi Adam Strzembosz.

3. Wygaszenie przed terminem kadencji sędziów w KRS

Kolejna kontrowersja związana z prezydenckim projektem dotyczy tego co stanie się z sędziami obecnie zasiadającymi w Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich kadencje są indywidualne i na mocy konstytucji trwają cztery lata.

Prezydencki projekt ustawy o KRS przewiduje możliwość przerwania kadencji sędziów pracujących w radzie. Nowowybrani przez Sejm sędziowie do KRS mają rozpoczynać swoje urzędowanie nazajutrz po wyborze. Sędziowie obecnie zasiadający w radzie mają w tym samym dniu zakończyć kadencje.

Proponowany przez prezydenta przepis i obowiązujący artykuł konstytucji brzmią następująco:

- prezydencki projekt, art. 9a ust. 1 pkt 3: "Wspólna kadencja nowych członków Rady, wybieranych spośród sędziów, rozpoczyna się z dniem następującym po dniu, w którym dokonano wyboru ostatniego z nich. Członkowie Rady poprzedniej kadencji pełnią swoje funkcje do czasu rozpoczęcia wspólnej kadencji nowych członków Rady"

- konstytucja, art 187, ust. 3: "Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata".

- Przerwanie za pomocą zwykłej ustawy kadencji sędziów w KRS, której długość jest wyraźnie zapisana w konstytucji, jest niczym innym jak złamaniem tej konstytucji - twierdzi dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Innego zdania jest prezydencki minister Paweł Mucha:

- Trybunał Konstytucyjny w czerwcu wypowiadał się, że indywidualne kadencje członków Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją. Rozwiązaniem tej sytuacji byłoby przyjęcie ustawy, która będzie wprowadzać wspólna kadencję dla sędziów z wyboru w KRS. Nowe akty prawne usuną z systemu prawnego oczywiste błędy - uważa minister Mucha.

Tyle, że czerwcowe orzeczenie zapadło w trybunale, którego legalność działania podważa sama Krajowa Rada Sądownictwa. KRS przed kilkoma miesiącami wycofała wszystkie swoje wnioski z Trybunału Konstytucyjnego uzasadniając to tym, że w składach orzekających trybunału zasiadają osoby niebędące sędziami. To pokłosie nierozstrzygniętego sporu trwającego od początku tej kadencji parlamentu, czy Sejm miał prawo powołać osoby na obsadzone w poprzedniej kadencji stanowiska sędziów.

Rzecznik KRS Waldemar Żurek oświadczył dziś więc, że "kadencje członków Krajowej Rady Sądownictwa są zapisane w Konstytucji, ale łamiąc ją nowymi projektami można je łatwo wygasić. To oznacza koniec niezależnego sądownictwa w Polsce".

4. Obowiązkowe pytania prawne do Trybunału Konstytucyjnego

Żeby wyjaśnić na czym polega kontrowersja wokół tego przepisu, trzeba cofnąć się w czasie o kilka miesięcy. Gdy wiosną tego roku Krajowa Rada Sądownictwa i nadzwyczajne walne zgromadzenie sędziów wyraziły kilka krytycznych oficjalnych stanowisk wobec poczynań Trybunału Konstytucyjnego i planowanych reform w sądownictwie, w środowisku sędziów pojawił się zupełnie nowy postulat. Chodziło mianowicie o to, że skoro KRS uznaje trybunał za nielegalny, sędziowie w sądach powszechnych powinni sami decydować co jest zgodne z konstytucją, a co nie. Powołują się na zapis ustawy zasadniczej, według którego "Konstytucję stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej".

Ta zapowiedź sędziów spotkała się z ostrą reakcją ekipy rządzącej, łącznie z zapowiedzią kar dyscyplinarnych złożoną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego przypuszcza, że ekipa rządząca przestraszyła się, że sędziowie będą po swojemu interpretować konstytucję. Stąd też jego zdaniem znalazł się pozornie mało znaczący, ale jednak brzemienny w skutki zapis:

- prezydencki projekt, art 88 ust. 2 mówi że jeżeli Sąd Najwyższy rozpatrując skargę nadzwyczajną, będzie miał wątpliwości co do zgodności jakichś przepisów z konstytucją "występuje z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego".

- Ważne jest w tym przepisie, że projektodawca napisał "występuje", a nie "może wystąpić" - mówi dr Balicki. - Oznacza to, że sąd nie ma innego wyjścia jak tylko zapytać trybunał czy coś jest zgodne z konstytucją. Sam tego uczynić nie może. Tymczasem konstytucja daje sądom możliwość wyboru. Mówi, że sąd "może", ale nie musi, zwracać się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

- konstytucja, art. 193: Każdy sąd może przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją

Prezydencki minister Paweł Mucha uważa, że trybunał jest właśnie od tego, żeby oceniać zgodność aktów prawnych z ustawą zasadniczą

- Definitywnie co do zgodności ustaw z konstytucją wypowiada się Trybunał Konstytucyjny. Według naszych analiz w przestawionych Sejmowi projektach nie ma tego rodzaju przepisów, które mogłyby budzić jakiekolwiek wątpliwości konstytucyjne - twierdzi minister w Kancelarii Prezydenta.

5. Jak podważać wyroki, których nie ma na papierze

Kolejne zastrzeżenie środowisk prawniczych dotyczy już nie kwestii niezgodności z konstytucją proponowanych zapisów, a zgodności z innymi obowiązującymi aktami prawnymi i możliwości stosowania przepisu w praktyce.

Prof. Marcin Matczak o skardze nadzwyczajnej
Prof. Marcin Matczak o skardze nadzwyczajnejTak Jest TVN24

Chodzi o skargę nadzwyczajną. Obywatele za pośrednictwem instytucji państwa mają móc wzruszać przed Sądem Najwyższym prawomocne wyroki. Generalnie co do zasady można będzie skarżyć wyroki uprawomocnione nie wcześniej niż przed pięcioma laty. Jednak w okresie przejściowym, trzy lata po ewentualnym wejściu w życie tych przepisów, prezydencki projekt umożliwia zaskarżanie praktycznie wszystkich prawomocnych wyroków, jakie zapadły w ciągu ostatnich dwudziestu (!) lat.

Prawnicy z jednej strony pytają jak skarga nadzwyczajna będzie mieć się do przedawnienia czynów w kodeksie karnym czy przedawnienia roszczeń w sprawach cywilnych. Bo z jednej strony można będzie wzruszyć wyrok kilkunasto-, a nawet dwudziestoletni. Z drugiej zaś obowiązują przepisy, w których część przestępstw przedawnia się po siedmiu-dziesięciu latach, a roszczenia cywilne nawet po dwóch.

Orzekająca sędzia Monika Frąckowiak zauważa, że prezydencki projekt o skardze nadzwyczajnej nie bierze pod uwagę przepisów o archiwizacji i niszczeniu akt sądowych. Co oznacza jej zdaniem, że rozpatrywanie wielu skarg nadzwyczajnych będzie po prostu niemożliwie, bo nie ma często po aktach spraw cywilnych starszych niż dziesięć lat nie ma po prostu śladu w sądach.

- Ci, którzy pracowali nad tymi projektami, nie mają po prostu wiedzy jak pracują sądy. Bo akta spraw cywilnych po dziesięciu latach są po prostu likwidowane i ich nie ma. I naprawdę nie wiem w jaki sposób można będzie te wyroki wzruszyć - mówi Monika Frąckowiak.

Minister Mucha prezentuje w tej kwestii urzędowy optymizm.

- Uważam, że ten środek prawny absolutnie odpowiada na potrzebę, którą dostrzegają zarówno profesjonalni pełnomocnicy, jak i zwykli ludzie którym przyszło stawać przed sądem. Jeżeli w tysiącu spraw zapadną orzeczenia, które usuną ewidentne błędy, to warto czy nie warto? Uważam, że warto - mówi minister w Kancelarii Prezydenta.

Sąd ludowy
Sąd ludowytvn24

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości

Amerykańska rezolucja w sprawie wojny w Ukrainie, która nie zawiera potępienia ani nawet wzmianki o ataku Rosji, została przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Głosowało za nią 10 państw, a pięć europejskich - w tym Francja i Wielka Brytania, mające prawo weta - wstrzymało się od głosu. Wcześniej Amerykanie ze swoją rezolucją ponieśli klęskę na Zgromadzeniu Ogólnym, a przeciwko dokumentowi stworzonemu przez Ukrainę i kilka europejskich krajów zagłosowali przeciwko - wspólnie z Rosją i Białorusią.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję USA, która nie mówi o agresji Rosji na Ukrainę

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję USA, która nie mówi o agresji Rosji na Ukrainę

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Donald Trump przekazał po rozmowie z Emmanuelem Macronem, że działania wokół wojny w Ukrainie skupiają się na "jak najszybszym zawieszeniu broni i ostatecznie na trwałym pokoju". Dodał, że Macron zgadza się, iż jest to właściwy i być może jedyny czas na zakończenie wojny. Prezydent Francji oznajmił, że poruszył w rozmowie szczegóły różnych etapów negocjacji z Rosją i podkreślił, że "negocjacje są użyteczne".

Plan dla Ukrainy i negocjacje z Rosją. Trump i Macron: czas właściwy, a być może jedyny na zakończenie wojny

Plan dla Ukrainy i negocjacje z Rosją. Trump i Macron: czas właściwy, a być może jedyny na zakończenie wojny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że osiągnięto porozumienie w sprawie ambasadorów, ponieważ szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski przywraca standardową procedurę, która rozpoczyna się od wstępnej akceptacji kandydatury przez prezydenta. Konflikt na linii MSZ-prezydent w sprawie ambasadorów zaczął się w marcu 2024 roku.

Andrzej Duda: jest porozumienie w sprawie nominacji ambasadorskich

Andrzej Duda: jest porozumienie w sprawie nominacji ambasadorskich

Źródło:
PAP

Stan zdrowia papieża nieznacznie się poprawił - poinformował Watykan w najnowszym komunikacie. Zapewniono, że lekka niewydolność nerek Franciszka nie stanowi powodu do niepokoju. Kontynuuje terapię tlenem, ale dawki zostały zmniejszone.

Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka. Wieczorny komunikat

Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka. Wieczorny komunikat

Źródło:
Reuters, PAP

W sercu Watykanu, na placu Świętego Piotra, odbyła się pierwsza modlitwa za chorego papieża Franciszka. Uczestniczyli w niej wierni, kardynałowie i liczni przedstawiciele duchowieństwa z Watykanu i diecezji rzymskiej.

Plac Świętego Piotra w ciszy i skupieniu. Modlitwa za papieża

Plac Świętego Piotra w ciszy i skupieniu. Modlitwa za papieża

Źródło:
PAP

- Dzisiaj nie wiemy, jakie będzie stanowisko Stanów Zjednoczonych, bo ja nie jestem pewien, czy Stany Zjednoczone to do końca wiedzą - powiedział w "Kropce nad i" Szymon Hołownia, odnosząc się do amerykańskiego podejścia wobec agresji Rosji na Ukrainę. Jak ocenił, na Kremlu "jest głębokie zastanawianie się, co Trump zrobi w kolejnym ruchu" i sam Władimir Putin jest "nieco skołowany".

Gra Trumpa. "Sam Putin jest nieco skołowany"

Gra Trumpa. "Sam Putin jest nieco skołowany"

Źródło:
TVN24

- Agresja Kremla jest przejawem desperackiej walki upadającego imperium - podkreślał na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w czasie debaty poświęconej trzeciej rocznicy wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Po niej był pytany przez dziennikarzy, czy to nie czas, aby przestać izolować Rosję. - Nie, to jest czas, żeby się zbroić. Jeszcze intensywniej - odparł krótko.

Sikorski: To czas, żeby się zbroić. Jeszcze intensywniej

Sikorski: To czas, żeby się zbroić. Jeszcze intensywniej

Źródło:
PAP, TVN24

- Większość amerykańskich prezydentur zaczynała się od jakiegoś złudzenia, że da się dogadać z autokratą na Kremlu. To nie pierwszy i nie ostatni raz - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (KO). Komentował też głosowanie USA wspólnie z Rosją przeciwko ukraińskiej rezolucji na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Kowal: nie pierwszy raz amerykańska prezydentura zaczyna się od złudzenia

Kowal: nie pierwszy raz amerykańska prezydentura zaczyna się od złudzenia

Źródło:
TVN24

W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę do Zgromadzenia Ogólnego ONZ trafiły dwie konkurencyjne rezolucje. Ukraińsko-europejska domaga się natychmiastowego wycofania rosyjskich sił i nazwała wojnę "rosyjską agresją". Amerykańska wersja nie odnosiła się do napaści Rosji. Inne kraje - w tym Polska - postanowiły ją zmienić i ich poprawki w głosowaniu przeszły. USA w konsekwencji wstrzymały się więc od głosu, a propozycji Ukrainy i jej europejskich sojuszników się sprzeciwiły.

USA wspólnie z Rosją przeciw ukraińskiej rezolucji. A amerykańską zmieniła między innymi Polska

USA wspólnie z Rosją przeciw ukraińskiej rezolucji. A amerykańską zmieniła między innymi Polska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

"Dojście Merza do władzy nie mogło nastąpić w bardziej krytycznym momencie dla Europy. Kadencja Merza na stanowisku kanclerza prawdopodobnie będzie najbardziej znaczącą od czasu zimnej wojny" - ocenia portal Politico. Takich komentarzy jest więcej. Zwraca się uwagę na to, że nowe niemieckie władze będą musiały stawić czoła wyzwaniom krajowym, ale i globalnym - w świetle nowego porządku, który właśnie powstaje po tym, jak do Białego Domu wrócił Donald Trump.

"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy"

"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców. Każdy obywatel może skorzystać z chatbota - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wiceminister Dariusz Standerski dodał, że powołane przez resort konsorcjum HIVE będzie odpowiedzialne za wdrażanie modeli AI w aplikacji mObywatel i urzędach. Internauci już zwrócili uwagę na niektóre odpowiedzi polskiej sztucznej inteligencji.

Ruszył polski chatbot. "Każdy obywatel może skorzystać"

Ruszył polski chatbot. "Każdy obywatel może skorzystać"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

34,9 procent badanych oddałoby w wyborach prezydenckich swój głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Karol Nawrocki może liczyć na 24,1 procent poparcia, a Sławomir Mentzen - na 13,6 procent - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24. 

Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
TVN24

Nietypowa oferta na rynku mieszkaniowym - sześć metrów kwadratowych. Nie chodzi o komórkę na rower czy wózek, chodzi o sześć metrów kwadratowych do mieszkania. Jak wygląda to szaleństwo za 850 złotych miesięcznie?

"Można jedną ręką brać prysznic, a drugą mieszać w garnku".  Sześciometrowe mieszkanie do wynajęcia

"Można jedną ręką brać prysznic, a drugą mieszać w garnku". Sześciometrowe mieszkanie do wynajęcia

Źródło:
Fakty TVN

Kamala Harris zorganizowała zespół doradczy i rozważa, czy wystartować w wyborach na gubernatora Kalifornii w 2026 roku, kolejnych wyborach prezydenckich, czy kontynuować karierę poza wybieralnym urzędem - podał "New York Times", powołując się na osobę z otoczenia byłej wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych. W sobotę Harris pojawiła się na wydarzeniu transmitowanym w telewizji po raz pierwszy po przegranych wyborach.

Pierwszy taki występ Harris. Odniosła się do Trumpa i Muska

Pierwszy taki występ Harris. Odniosła się do Trumpa i Muska

Źródło:
Reuters, NBC News

Ponad 165 tysięcy osób podpisało się pod petycją w sprawie odebrania kanadyjskiego obywatelstwa Elonowi Muskowi. Miliarder posiada je dzięki matce, która przyszła na świat w mieście Regina, na południu kraju. W uzasadnieniu skierowanego do premiera Trudeau pisma wskazano na powtarzane przez biznesmena sugestie uczynienia z Kanady 51. stanu USA i jego inne, "godzące w interes narodowy" działania.  

Chcą odebrania obywatelstwa Elonowi Muskowi. Liczba głosów pod petycją rośnie

Chcą odebrania obywatelstwa Elonowi Muskowi. Liczba głosów pod petycją rośnie

Źródło:
CTV News, The Guardian

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu szkodliwej dla zdrowia bakterii Escherichia coli w dwóch partiach mąki pszennej. "Spożycie zanieczyszczonego produktu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi" - przekazano w komunikacie. Informację w sprawie wycofania produktu opublikowała także sieć Aldi.

Sieć handlowa wycofuje produkt

Sieć handlowa wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec, sygnalizuje zmianę w relacjach transatlantyckich - pisze w poniedziałek BBC, wskazując na ostatnie wypowiedzi szefa CDU na temat NATO i obronności europejskich krajów. BBC ocenia, że "Merz będzie musiał się jednak skonfrontować z rzeczywistością". "Jego plany wymagają bowiem dużych pieniędzy, a niemiecka gospodarka jest w dołku" - przypomina.

"Sejsmiczna zmiana" w stosunkach. "To, czego doświadczamy, nie ma precedensu od 80 lat"

"Sejsmiczna zmiana" w stosunkach. "To, czego doświadczamy, nie ma precedensu od 80 lat"

Źródło:
PAP, BBC

W poniedziałek zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Po niej premier Donald Tusk przekazał, że "potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli wszyscy". "Tylko Mariusz Błaszczak nie zrozumiał" - dodał. Na jego słowa zareagował szef klubu PiS. "Panie Tusk, jedność Polaków jest ważna, ale przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. A Wy tego nie robicie" - ocenił Błaszczak. Według Szymona Hołowni były szef MON "dokonał szarży w stronę rządu" i premiera osobiście.

Błaszczak "nie zrozumiał" i "dokonał szarży". Szef klubu PiS odpowiada

Błaszczak "nie zrozumiał" i "dokonał szarży". Szef klubu PiS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. - Kwestie, które są związane z tak fundamentalną dla nas wszystkich sprawą, jaką jest bezpieczeństwo Polski, muszą być realizowane wspólnie, muszą być realizowane ponad politycznymi sporami - oświadczył po posiedzeniu prezydent Andrzej Duda. Tymczasem premier Donald Tusk przekazał, że "potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli wszyscy". "Prezydent, Marszałkowie, liderzy klubów parlamentarnych. Tylko Mariusz Błaszczak nie zrozumiał" - dodał.

Prezydent o sprawach, które "powinny być wolne od politycznej połajanki"

Prezydent o sprawach, które "powinny być wolne od politycznej połajanki"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W domu dziecka we Włocławku (województwo kujawsko-pomorskie) zmarło dwumiesięczne niemowlę. Prokuratura wstępnie wykluczyła, by ktokolwiek z personelu przyczynił się do jego śmierci. Władze Włocławka wydały w tej sprawie oświadczenie.

W domu dziecka zmarło dwumiesięczne niemowlę

W domu dziecka zmarło dwumiesięczne niemowlę

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła zarzut przekroczenia uprawnień byłemu zastępcy komendanta stołecznego policji. Śledczy uznali, że zatrzymanie demonstrantów z Poznania, którzy jesienią 2020 roku jechali na strajk kobiet do stolicy, było bezpodstawne.

W drodze na protest zatrzymała ich policja. Były zastępca komendanta stołecznego z zarzutem

W drodze na protest zatrzymała ich policja. Były zastępca komendanta stołecznego z zarzutem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa konflikt między wolontariuszami a dyrekcją warszawskiego schroniska Na Paluchu. Po tym, jak kilka dni temu przed Sejmem protestowali ci pierwsi, głos zabrali pracownicy. Kilkadziesiąt osób w liście otwartym przeciwstawia się działaniom wolontariuszy. Piszą o "krzywdzącej narracji" i o "wycelowanej w nich mowie nienawiści".

Pracownicy Palucha krytykują wolontariuszy. "Przedstawiani jesteśmy jako wyrachowani urzędnicy, konowały, mordercy"

Pracownicy Palucha krytykują wolontariuszy. "Przedstawiani jesteśmy jako wyrachowani urzędnicy, konowały, mordercy"

Źródło:
PAP

W 2024 roku liczba cudzoziemców zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrosła o ponad 65 tysięcy osób - przekazał ZUS. Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy, na drugim miejscu są Białorusini, a na trzecim Gruzini.

Ogromna liczba cudzoziemców w ZUS

Ogromna liczba cudzoziemców w ZUS

Źródło:
PAP

Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, twierdził podczas spotkań z wyborcami, że "nie ma środków na leczenie chorych na raka", bo resort zdrowia miał zabrać 4,2 mld zł przeznaczone na ten cel. O jakie pieniądze chodzi i co się z nimi dzieje?

Nawrocki: zabrano 4,2 miliarda złotych na osoby chore na raka. Wyjaśniamy

Nawrocki: zabrano 4,2 miliarda złotych na osoby chore na raka. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Telewizja Republika przez niemal półtorej godziny pokazywała na żywo oczekiwanie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem. - To się absolutnie nie powinno było ukazać. Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała. Na pewno nie w interesie Polski ani prezydenta Dudy - komentowała w TVN24 Magdalena Kicińska, wiceprzewodnicząca Rady Polskich Mediów.

Transmisja z oczekiwania. "Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała"

Transmisja z oczekiwania. "Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała"

Źródło:
tvn24.pl

34 procent dla KO, 29 procent dla PiS - to wyniki nowego sondażu CBOS, który zapytał respondentów, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego. W badaniu na trzecim miejscu plasuje się Konfederacja z poparciem rzędu 17 procent.

Rośnie przewaga KO nad PiS. Nowy sondaż CBOS

Rośnie przewaga KO nad PiS. Nowy sondaż CBOS

Źródło:
PAP

Nawet kilka metrów śniegu spadło w poniedziałek w kilku japońskich regionach położonych nad Morzem Japońskim. Według meteorologów w najbliższych dniach prognozowane jest ocieplenie, co spowoduje wzrost zagrożenia lawinowego. Władze zaapelowały do mieszkańców o ostrożność.

Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin

Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin

Źródło:
NHK, Reuters, Snowbrains

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach związanymi z gęstą mgłą oraz opadami marznącymi. Żółte alarmy obowiązują w 13 województwach. Sprawdź szczegóły.

Trudne warunki na drogach. Aż 13 województw z ostrzeżeniami

Trudne warunki na drogach. Aż 13 województw z ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Dzieci siwe ze stresu

Dzieci siwe ze stresu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To wojna w obronie nas wszystkich - napisał w portalu X premier Donald Tusk, komentując trzecią rocznicę wojny w Ukrainie. "Niech nikt nie próbuje podważać sensu tej walki!" - dodał.

Tusk tłumaczy, "dlaczego każdy przyzwoity człowiek stoi dziś przy Ukrainie"

Tusk tłumaczy, "dlaczego każdy przyzwoity człowiek stoi dziś przy Ukrainie"

Źródło:
tvn24.pl

System pieczy zastępczej jest niewydolny i pęka w szwach. Tylko w stolicy Wielkopolski na miejsce w rodzinie zastępczej czeka osiemdziesięcioro dzieci. W skali kraju to nawet 1,5 tysiąca. - Sytuacja jest dramatyczna w całej Polsce. Te liczby dzieci nieumieszczonych są przerażające. (...) Widzimy, jaki to jest systemowy problem. A mówimy o dzieciach, które potrzebują wsparcia w bezpiecznych domach - powiedziała Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Dzieci potrzebują "tylko" bezpiecznego domu. Muszą czekać w kolejce

Dzieci potrzebują "tylko" bezpiecznego domu. Muszą czekać w kolejce

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że 24 lutego 2025 roku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o apartamenty, z których korzystał między innymi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wcześniej szef Muzeum IIWŚ.

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Naukowcy ustalili, że parzenie herbaty usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie. Ich zdaniem odkrycie to dostarcza ważnych informacji, które można wykorzystać w badaniach nad zdrowiem publicznym. "Jeśli ludzie wypiją dodatkową filiżankę herbaty dziennie, być może z czasem zauważymy spadek zachorowań, które są ściśle skorelowane z narażeniem na metale ciężkie" - zauważają badacze.

Popularny napój "usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie". Ważne odkrycie naukowców

Popularny napój "usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie". Ważne odkrycie naukowców

Źródło:
PAP

Lista zdobywców najważniejszych nagród SAG 2025 (Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych) przyniosła zaskoczenia. Nie Adrien Brody, lecz Timothee Chalamet został najlepszym aktorem w filmie fabularnym i nie ekipa aktorska "Anory", a "Konklawe" zdobyła statuetkę. Za to Demi Moore już raczej nikt nie odbierze Oscara za główną rolę kobiecą w "Substancji", podobnie jak Kieranowi Culkinowi za drugoplanową męską w "Prawdziwym bólu".

Ostatnie ważne nagrody przed Oscarami. Zaskakujący zwrot

Ostatnie ważne nagrody przed Oscarami. Zaskakujący zwrot

Źródło:
"IndieWire", "Variety", tvn24.pl

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ostatnią niedzielę marca. W nocy z 29 marca na 30 marca przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Oznacza to, że pośpimy o godzinę krócej.

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

Apple zapowiada zrealizowanie w USA w ciągu następnych czterech lat inwestycji, których koszt wyniesie 500 miliardów dolarów.

Apple zapowiada wielkie inwestycje

Apple zapowiada wielkie inwestycje

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Do programu Orange Warsaw Festival 2025 dołączyła amerykańska wokalistka Chappell Roan. Wystąpi ona na festiwalu 30 maja. Wcześniej organizatorzy ogłosili występ brytyjskiej wokalistki Charli XCX, która pojawi się na festiwalu dzień później, 31 maja.

Chappell Roan na Orange Warsaw Festival

Chappell Roan na Orange Warsaw Festival

Źródło:
tvn24.pl