"Ze wstydem uciekaliście po tym głosowaniu"

"Ze wstydem uciekaliście po tym głosowaniu"
"Ze wstydem uciekaliście po tym głosowaniu"
tvn24
Posłowie protestowali po głosowaniutvn24

- Marszałek Kuchciński, kiedy dostał informację o tym, że złamano prawo, uciekał przed nami - mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann. Nawiązał tym do czwartkowego głosowania Sejmu nad wyborem Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Joachim Brudziński (PiS) podkreślał z kolei, że jego partia wypełniła tylko zobowiązanie wynikające z faktu, że kończy się kadencja sędziego TK.

Sejm po burzliwych obradach wybrał w czwartek kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Towarzyszyło temu wielkie zamieszanie. Z wyników głosowania początkowo ucieszyła się opozycja, myśląc, że do wyboru sędziego nie doszło. Później z kolei okazało się, że posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała za Kornela Morawieckiego. - Kończy się kadencja sędziego. Oczywiście możemy dyskutować nad wytycznymi Komisji Weneckiej, możemy dyskutować jak ten pat, który zgotowała Polsce Platforma Obywatelska, rozwiązać, ale nie oczekujcie od nas, że my nie będziemy się wywiązywać z obowiązków - mówił Joachim Brudziński o czwartkowym głosowaniu. Dodał, że apel Jarosława Kaczyńskiego o poszukiwanie porozumienia "pozostaje aktualny", jednak sam wicemarszałek nie szczędził słów krytyki opozycji.

- Wola kompromisu ze strony opozycji wygląda tak, że jak nie potrafią do trzech zliczyć, niemoty, i są przekonani, że wygrali te wybory (sędziego TK - przyp. red.), to krzyczą "demokracja, demokracja!". Jak się biedni zorientowali, że po raz kolejny przegrali, no to co? "Dyktatura!" - mówił Brudziński.

"Ze wstydem uciekaliście"

- Zrobiliście rzecz złą i nawet nie potraficie się do tego przyznać. Marszałek Kuchciński, kiedy dostał informację o tym, że złamano prawo, uciekał przed nami. Szybko zakończył głosowanie, mimo że wiedział o tym, że złamano prawo. Zakończył głosowanie, podał wyniki i uciekł z Sejmu. Marszałek Terlecki nie udzielił nam głosu, szybko zamknął oświadczenia i uciekł z Sejmu. Ze wstydem uciekaliście po tym głosowaniu, całe Prawo i Sprawiedliwość - mówił Neumann. - Jeżeli jesteście z tego dumni, to ja wam gratuluję - dodał Neumann odnosząc się do brak reakcji marszałka Kuchcińskiego na uwagi o nieprawidłowościach w trakcie głosowania nad wyborem nowego sędziego TK. - Ja mam cały czas nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość się cofnie, natomiast tym głosowaniem faktycznie pokazało, że jedzie walec po państwie prawa - stwierdził z kolei Adam Szłapka (Nowoczesna). Nawiązał również do planu zablokowania głosowania nad wyborem poprzez uniemożliwienie zdobycia kworum (liczby posłów uczestniczących niezbędny do ważności głosowania). - (Plan - przyp. red.) nie udał się, dlatego że premier Morawiecki, pewnie wysłany przez Prawo i Sprawiedliwość, podszedł do Kornela Morawieckiego i pewnie powiedział: "Tato, zrób coś, bo mnie wyrzucą z tego rządu" - stwierdził Szłapka.

Dodał, że części połów Kukiz’15 "głupio było odmówić legendzie Solidarności Walczącej".

Pytania do marszałka Kuchcińskiego

Goście programu dyskutowali także o wątpliwościach i zamieszaniu wokół czwartkowego głosowania. Prezydent Andrzej Duda napisał do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego list, w którym pyta m.in.: "czy oddanie głosu przez panią poseł Małgorzatę Zwiercan za pana posła Kornela Morawieckiego pod jego nieobecność było jedynym takim przypadkiem podczas przedmiotowego głosowania?”. - Pan prezydent zdaje sobie sprawę, że jeżeli ten sędzia został wybrany z jakąkolwiek, minimalną nawet wadą prawną, to stwarza to oczywiście poważne problemy - tłumaczył Marek Magierowski z kancelarii prezydenta zapewniając, że prezydent zapozna się z odpowiedzią marszałka Kuchcińskiego i "najprawdopodobniej odniesie się do niej we wtorek, być może już jutro". - Opozycja nie może doprosić się rzetelnego monitoringu z głosowania, to po pierwsze. Po drugie, okazuje się, kuluary huczą, że wirtuozów "na dwie ręce" mogło być więcej - powiedział Piotr Zgorzelski (PSL). Dopytywany o których polityków chodzi, nie podał szczegółów. - Czy nie jest ciekawostką to, że akurat jest zaciemniony obraz z monitoringu wtedy, kiedy jest najistotniejszy moment z punktu widzenia zbadania sprawy głosowania? - dodał mówiąc, że "są ku temu przesłanki", jednak "nie ma na to dowodów". - Kiedy mówiłem do pana marszałka (Kuchcińskiego - przyp. red.), jeszcze na sali sejmowej, że chcemy i żądamy monitoringu z tego posiedzenia, wysłałem na piśmie wniosek, otrzymaliśmy pierwszą płytę uszkodzoną, a kolejna płyta, która przyszła wieczorem, nie dotyczy monitoringu, tylko streamingu z sieci - dodał Sławomir Neumann. - Nawet tutaj kręcicie i kombinujecie - dodał.

Opozycja ma wątpliwości ws. czwartkowego głosowania
Opozycja ma wątpliwości ws. czwartkowego głosowaniatvn24

"Kluczowa sprawa"

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka podkreślił, że opublikowanie monitoringu to "kluczowa sprawa". - Jestem bardzo wdzięczny prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że zapytał o to, czy nie było więcej takich przypadków, bo jeżeli były, to po stronie Prawa i Sprawiedliwości - powiedział. - Trzeba jak najszybciej wyjaśnić, czy nie było więcej przypadków głosowania na dwie ręce - dodał. - Napisaliśmy do marszałka Kuchcińskiego prośbę o udostępnienie monitoringu, napiszemy też prośbę do marszałka Kuchcińskiego, by w trybie dostępu do informacji publicznej upublicznił to, jaką dał odpowiedź panu prezydentowi na pismo - powiedział z kolei Adam Szłapka. - Mamy wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość chce ukryć materiały dowodowe z tej sytuacji, bo to wygląda absurdalnie - dodał. Joachim Brudziński, który pełni funkcję wicemarszałka Sejmu, pytany o to, czy monitoring powinien zostać upubliczniony, odpowiedział, że „oczywiście”, a wszelkie zarzuty manipulowania materiałami z Sejmu nazwał "bzdurami”. - Konstytucjonaliści, dalecy od tego, żeby ich posądzać o jakąkolwiek sympatię dla Prawa i Sprawiedliwości, mówią wyraźnie: wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego dokonany w czwartek jest ważny, ponieważ było kworum - stwierdził. Pytany o to, co jeśli było więcej przypadków głosowania za nieobecnych posłów, odpowiedział, że "od tego jest prokuratura”.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KAWA NA ŁAWĘ"

Autor: dln/ja / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątkowym wywiadzie dla telewizji ABC, że nie wycofa się z wyścigu o prezydenturę i zapewniał o swoim dobrym stanie zdrowia, ale agencja Reutera zwraca uwagę, że nie przekonał części krytyków.

Wywiad "potwierdził poważne obawy". Komentarze po rozmowie z Bidenem

Wywiad "potwierdził poważne obawy". Komentarze po rozmowie z Bidenem

Źródło:
Reuters, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Sobota będzie gorącym dniem - na terenie prawie całej Polski obowiązują alarmy przed upałem. W drugiej połowie dnia spiekota może również przynieść niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Uwaga na skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Uwaga na skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Podoficerka izraelskiej armii służąca w jednostce wywiadowczej 8200 ostrzegła, że terroryści Hamasu czekają tylko na rozkaz i są w pełni przygotowani do wielkiego ataku na Izrael. Ostrzegała, że zamierzają porywać ludzi i wzywała do ochrony cywilów. Choć wojsko miało kilka dni na reakcję, jej alarm dowódcy zignorowali - poinformowała telewizja Kanał 12.

Media: "W" wiedziała i podniosła alarm kilka dni przed 7 października. Dowódcy ją zignorowali

Media: "W" wiedziała i podniosła alarm kilka dni przed 7 października. Dowódcy ją zignorowali

Źródło:
PAP

W Iranie odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Były minister zdrowia, reformista Masud Pezeszkian zwyciężył, pokonując konserwatystę Saida Dżalilego - poinformowało irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Irańczycy zagłosowali w drugiej turze. Są wyniki

Irańczycy zagłosowali w drugiej turze. Są wyniki

Źródło:
PAP

Ustąpiłbym tylko wtedy, gdyby Bóg Wszechmogący powiedział mi, że nie mam szans, by wygrać z Trumpem - powiedział w piątkowym wywiadzie dla telewizji ABC Joe Biden, odnosząc się do możliwości wycofania się z wyścigu o prezydenturę. Bagatelizował obawy zgłaszane przez polityków własnej partii i wykluczył poddanie się dodatkowym badaniom medycznym.

Biden w wywiadzie dla ABC: nie posłuchałem instynktu, to była zła noc

Biden w wywiadzie dla ABC: nie posłuchałem instynktu, to była zła noc

Źródło:
PAP, Reuters

Władze w Budapeszcie nagle odwołały spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Niemiec. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził "zdumienie" tym zachowaniem.

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Źródło:
Reuters, PAP

Patrząc wyłącznie na liczbę zdobytych mandatów, Partia Pracy odniosła w wyborach do brytyjskiej Izby Gmin wielkie zwycięstwo, ale dokładniejsza analiza pozwala dostrzec rysy, które z czasem mogą stać się problemem dla nowego premiera Keira Starmera.

Gorzki posmak wielkiego zwycięstwa. Wybory w Wielkiej Brytanii w liczbach

Gorzki posmak wielkiego zwycięstwa. Wybory w Wielkiej Brytanii w liczbach

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Viktor Orban spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Lider Partii Pracy Keir Starmer został nowym premierem Wielkiej Brytanii. Z kolei polityk Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 6 lipca.

Orban w Moskwie, Starmer premierem Wielkiej Brytanii. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Orban w Moskwie, Starmer premierem Wielkiej Brytanii. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

Podzielić zachodnie społeczeństwa i "zaszczepić strach" - tak wygląda obecny plan Rosji i jej najnowszej odsłony wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko demokracji. Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne. 

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Źródło:
PAP

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl