Zbigniew Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu. Zabrakło pięciu głosów

TVN24

Aktualizacja:
Do postawienia Ziobry przed TS potrzeba było 276 głosówtvn24
wideo 2/11

Zbigniew Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu - zdecydował Sejm w piątkowym głosowaniu. Do przegłosowania wniosku potrzeba było 276 głosów. "Za" było 271 osób, zabrakło 5 głosów.

Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapadałaby, jeśli zagłosowałoby za za nią co najmniej trzy piąte posłów, czyli 276 parlamentarzystów. W przypadku Ziobry "za" było 271 posłów, głosowało 425.

Wcześniej posłowie decydowali, czy zwrócić wniosek ws. postawienia Ziobro przed TS ponownie do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej do uzupełnienia. Wniosek został odrzucony.

Jak informował w czwartek szef sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Robert Kropiwnicki (PO), przegłosowanie wniosku o TS oznaczałoby, że trafiłby on do Trybunału Stanu i automatycznie stał się aktem oskarżenia.

Nie głosowała Kopacz, Zych był przeciw

W Sejmie zabrakło zaledwie 5 głosów, by wniosek przeszedł. Z samej Platformy Obywatelskiej na głosowaniu nie było 9 posłów, m.im. premier Ewy Kopacz, Radosława Sikorskiego i Cezarego Kucharskiego.

Z koalicyjnego PSL nie głosowało 7 posłów, m.in. wicepremier Janusz Piechociński i Waldemar Pawlak, dwóch się wstrzymało, a jeden - Józef Zych - głosował przeciwko.

Z kolei z PIS na głosowaniu nie stawiło się 8 posłów. Wszyscy pozostali, czyli 126 osób, zagłosowali przeciwko.

Komisja: zasadne 6 z 8 zarzutów

W czwartek Sejm wysłuchał sprawozdania sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej w sprawie Zbigniewa Ziobry.

Uznała ona za zasadne 6 z 8 zarzutów stawianych Ziobrze przez wnioskodawców. Dotyczą one m.in. przekroczenia uprawnień i nieuprawnionego nacisku na prokuratorów oraz złamania prawa przy kierowaniu dwoma rządowymi zespołami powołanymi do zwalczania przestępczości.

Wnioski o postawienie Zbigniewa Ziobry - a także byłego premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - przed Trybunałem Stanu złożył w 2012 r. klub PO. Ziobrze zarzucano naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej.

W uzasadnieniach wniosków była też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem", PO powoływała się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Autor: PM,pk/ja,rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: