Polska

"Zatrudnimy z genetyczną chęcią do pracy"

Polska

TVN24.plChcesz pracować w gorzowskim radiu? Wykaż genetycznie uwarunkowaną chęć

Chciałbyś pracować w radiu? To przygotuj się na ostry proces rekrutacyjny, bo nie wystarczy miły głos i dziennikarski sznyt. Publiczne Radio RMG z Gorzowa Wielkopolskiego poszukuje pracowników z "genetycznie uwarunkowaną chęcią do pracy, umiejętnością kooperacji i pracy w zespole".

Takie ogłoszenie radio zamieściło w jednym z serwisów internetowych. Obok standardowych wymagań wobec radiowców, takich jak: "bardzo dobra znajomość języka polskiego", "predyspozycje głosowe", czy "orientacja w bieżącej sytuacji polityczno-społecznej", pojawiło się inne: "genetycznie uwarunkowana chęć do pracy". W jaki sposób miałaby się objawiać? Redaktor naczelna radia Anna Trocińska odpowiada nam zdawkowo: - Może zamiłowaniem do pracy w radiu. Redaktor naczelna nie odpowiedziała, jak stacja zamierza badać, czy ktoś ma "genetycznie uwarunkowaną chęć do pracy". Zaznacza, że ogłoszenie powstało za kadencji jej poprzednika, a ona sama nie ma określonych preferencji, co do "genetycznego wyposażenia kandydatów".

Jak zbadać czy masz genetycznie uwarunkowaną chęć do pracy Postanowiliśmy pomóc gorzowskiej stacji. Jak mogłaby się przejawiać owa cecha i, jak ją zbadać zapytaliśmy genetyków. Dr hab. Józef Dulak z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mówi tvn24.pl, że chęć do pracy jest uwarunkowana genetycznie, ale zmierzyć w jakim stopniu - jest praktycznie niemożliwe. - Cechy psychiczne nie zależą bowiem od jednego genu i nie można tego ustalić tak łatwo jak koloru oczu - mówi nam dr Dulak. Jak twierdzi na razie niemożliwe byłoby także przygotowanie testu, weryfikującego "genetycznie uwarunkowaną chęć do pracy" w radiu.

Ogłoszenie o pracę TVN24.pl

Stacja z Gorzowa nie powinna jednak tracić nadziei. Jak się okazuje, w dużym stopniu podłoże genetyczne ma nawet religijność, w czego odkryciu pomogły badania nad bliźniakami jednojajowymi. - Trzeba jednak podkreślić, że wykazanie podłoża genetycznego jakiejś cechy nie może być podstawą do dyskryminacji. Ludzi oceniać możemy tylko na podstawie ich zachowania, a nie genów - zaznacza dr Dulak.

Dla przestraszonych nowoczesnymi technikami rekrutacji pracowników, a chcących pracować w gorzowskim radiu, mamy dobrą wiadomość. Po chwili rozmowy z osobą odpowiedzialną za nabór pracowników w Radiu RMG, autora tekstu zapytano: "No to jak, jest pan zainteresowany praca u nas?"

Źródło: tvn24.pl; reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości